Skocz do zawartości
przybytek

Komin oraz miejsce dla akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt ,który mam zamiar zrealizować juz niebawem :D co sądzicie o odległościach miedzy przelotami "budmech" ASR (pompa 20mm a spływ i rew. 25mm czy może coś pokręciłem?) oba przeloty mają 50 mm szer na kołnierzu po skręceniu do szkła, bynajmniej tak podaje producent. Z tego powodu małe pytanko, mianowicie powinienem to bardziej poupychac i zaplanowac mniejszy komin, czy nie oszczedzac miejsca w akwarium i dac wieksze odstepy miedzy przelotami ? zał. fot.

Sprawa nr2 dotyczy przekroju hudrauliki(rury) 20mm oraz 25mm a także pompy Eco Runner 2700 AQUA MEDIC, czy to bedzie dobrze współgrało na obiegu wody około 250l ? moze polecacie jakieś inne rozwiązania, zarówno manualne jak i sprzętowe.

Sprawa nr 3 aż wstyd ale musze zapytac, jak to jest z tym parowanie wody z akwa. Wybrałem miejsce na akwarium przy stałej zabudowie meblowej(płyta meblowa egger laminat) zał. fot. mam obawy, ze płyta nabierze wilgoci i zacznie puchnąć...
post-4374-1405160507,4667_thumb.jpgpost-4374-1405160523,624_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1) powinno dać rady, ale zależy od wysokości na jaką trzeba będzie wodę pompować, im wyżej tym mniejsza wydajność pompy.

 

ad 2) powinno dać rady

 

ad 3) parowanie słonej wody jest mocniejsze, ale nie ma większego wpływu na płytę meblową, gorzej jest w miejscu spływu, tam gdzie woda do sumpa wpada, zazwyczaj, tak jest wilgotniej, i tam płyta zaczyna gnić przydało by się ją tam lepiej zabezpieczyć, co do parowania, to głównym problemem jest zmiana zasolenia, i tu na pomoc przychodzi nam automatyczna dolewka, która utrzymuje stały poziom wody

Edytowane przez Pawell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka wys okolo 100-110 cm akwarium 50cm co daje 150-160 cm jak na moje calkiem sporo moze inna pompa albo przekrój rurek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co taka wysoka szafka?

Wysokość 80-90 cm z powodzeniem wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Ja mam ramę80+10cm cokołu oraz akwa 65 i jest fajnie do obserwacji ale zrobienie czegokolwiek wymaga zastosowania trzystopniowej drabinki :)

Co do średnicy powrotu to zastosuj taką jaka jest średnicy największego kròćca przy pompie. Spływ i rewizja powinny wynikać z planowanej wysokości słupa wody w sumpie i maksymalnego faktycznego przepływu na powrocie. jak zawyżysz spływ to ratunkiem będzie zawór bramowy bo na kulowym niestety regulacja jest karkołomna...

Co do parowania to przypilnuj żebyś miał szafkę i okolice meblościanki wentylowane na tyle aby nie było akumulacji wilgoci i będzie ok. 2 otwory z kratkami drzwiowymi fi 50 to będzie za mało z doświadczenia powiem że dobrze mieć kratkę wentylacyjną możliwie nisko i możliwie wysoko w szafce Wtedy będzie stały przepływ powietrza i nic ci nie będzie gniło

W szafce największym generatorem wilgoci jest pracujący odpieniacz i nie polecam dawania niczego wrażliwego bezpośrednio nad nim

Edytowane przez krk_258

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co taka wysoka szafka?

Wysokość 80-90 cm z powodzeniem wystarczy.

Wyższa bedzie sie lepeij prezentowac ale to mało istotne. Głównie zależy mi na sporej ilosci miejsca, poza tym nie mam pojecia jaki odpieniacz do 80x40x50 = 160l + sump i tu też jestem zielony jaką powinien miec pojemnosc ten sump. Hmm napwewno kazda by była dobra ale czy optymalna...

 

dzieki krk_258 właśnie o to mi chodziło :)

Edytowane przez przybytek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość szafki dobiera się tak żeby przy serwisowaniu nie korzystać z jakiś drabin itp i jednocześnie mieć możliwość obserwacji zbiornika z poziomu na jakim się siedzi.

Wielkość sumpa. Jak zwykle im większy tym lepszy, a przede wszystkim taki żeby pomieścił wszystkie graty które tam powinny być. Odpieniacz jeśli jakiś firmowy to z informacji o produkcie x2. Jeśli od kogoś z rodzimych majsterkowiczów to na pewno uzgodnisz jaki zbiornik ma obsłużyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość szafki dobiera się tak żeby przy serwisowaniu nie korzystać z jakiś drabin itp i jednocześnie mieć możliwość obserwacji zbiornika z poziomu na jakim się siedzi.

 

nie zawsze coś idzie w parze z czymś, temat rzeka uwierz mi .... :)

 

 

Odpieniacz jeśli jakiś firmowy to z informacji o produkcie x2. Jeśli od kogoś z rodzimych majsterkowiczów to na pewno uzgodnisz jaki zbiornik ma obsłużyć.

 

tak to juz wiem, tylko czytając o tych odpieńkach coraz bardziej sie gubie bo z informacji wynika ze mamy :przeciwprądowe ssące, tłoczące z dyspergatorem, ze zwężką V do tego dochodzi budowa takiego odpieńka. Pompa w srodku czy zew. a jak juz jestesmy przy pompie to igiełkowa na meshu czy jeszcze inna i dlaczego :) strasznie mnie to irytuje, bo jest za mało info na ten temat :crazy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej temat: przeciwprądowe ssące, tłoczące z dyspergatorem, ze zwężką V do tego dochodzi budowa takiego odpieńka.

Pompa na igle jest mniej wymagająca jeśli chodzi o czyszczenie. Liczy się jaki zbiornik może obsłużyć przy stosunkowo mocnym obciążeniu.

I nie irytuj się. w tej zabawie jest tyle niewiadomych ile zbiorników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie, po dzisiejszej wizycie w sklepie "Sea Farm" który gorąco polecam, doszedłem do wniosku że przestane sie kolokwialnie mówiąc spuszczać nad każdą niewiadomą, ale ten komin i tak mi nie daje spokoju :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanów się nad jednym - komin po skosie ma krótszy przelew niż jak byś zrobił prostokątny - co za tym idzie będzie większe spiętrzenie na grzebieniu. Ja mam pompę DC6k - teoretycznie powinna dawać jakieś 3k l/h po stratach na podnoszenie (nie licząc innych) - wg. kalkulatora dla AM powinno wystarczyć 28cm grzebienia - mam 30 a i tak musiałem wyłamać połowę zębów bo przelewało mi się górą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całka z Bernoullego po długości i wysokości z uwzględnieniem strat hydrodynamicznych na krawędziach przeszkód prostokątnych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×