Skocz do zawartości
Bartek1080

budowa sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

kupiłem już zbiornik na sump teraz czas na komory i chciał bym wysłuchać podpowiedzi i opinii  w załączniku zdjęcia jak obliczyć komory i jak obliczyć awaryjny spływ z akwarium żeby nie przelało się nic.

post-3405-0-51400500-1404043131_thumb.jpg

post-3405-0-35722400-1404043205_thumb.jpg

post-3405-0-32737800-1404043206_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2 sump wygląda tak. Pierwszy był kiepsko zaplanowany...

3d8bfc5ec647ca5agen.jpg

 

Komory musisz zaplanować tak aby wlazł tam odpieniek i pompa, którą chcesz tam trzymać.

Edytowane przez Mati123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój odpieniacz to Aquq medic turboflotor 1000 blue wiszący na ściance potrzeba mu ok 25 cm na 11 cm a pompa obiegowa to NowaJet 3000 

 

chce zrobić komory:

1 komora spływ 11 cm 

2 komora prawdopodobnie odpieniacz 20 cm 

3 komora 25 cm siporax lub piasek wengiel i miejsce na jakiegoś zwierzaka lub może w przyszłości fitr przelewowy lub refugium

4 komora pompa powrotna 13 cm

 

dodatkowo zastanawiam się czy po długości nie zrobić miejsca na dolewkę ok 28 x 8 cm i 35 wys co da ok 10 l.

 

ale nie wiej jak je podzielić wysokościowo i przerwami między

 

 

 

 



i czy ten spływ potrzebny ??czy może nie bawić się w spływ po prostu jakaś pończocha lub wata wystarczy 

post-3405-0-29164100-1404058967_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie możesz założyć skarpetę na spływ , ale szybko się zapcha. Mam komorę na wełnę i wymieniam ją co tydzień. A i wełnę nie kupuje ze sklepu bo bym z torbami poszedł :D a bardzo szybko się zasyfia. Komora na wełnę nie musi mieć 11cm spokojnie starczy 8cm. wysokość przegrody na odpieniek możesz zrobić wyższą, odpieniacz postawisz sobie na jakiejś podstawce, a dlatego że jak sobie go wymienisz na inny to nie wiadomo ile zanurzenia będzie potrzebował nowy. Przerwy daj tak hmm po 2 cm żeby w razie czego przeczyścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym znowu robił sump, to olałbym komorę na spływ - zbędna komora.

A rurę zrzutową wycelował wprost w dyszę zasysająca odpieniacza - po co gromadzić syf na sitkach i watach jak można go od razu wywalić...

Dałbym tylko jakąś kratkę/kosz tak żeby ewentualny ślimak / ryba nie trafiła do spływu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zaprojektować sump do akwarium morskiego:

to mój piąty sump w życiu, drugi w morskim... wcześniejsze na kanale YouTube. Może coś Ci te filmy pomogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysłów pełno aż sam nie wiem co zrobić ale wiem że zrezygnuje z komory spływu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na linku który Ci podałem do postu nr 7.

Na rysunku jest taka śmieszna komora szer 8 cm, do niczego nie potrzebna.

Pozostałe komory szczególnie skrajne należy dobrać tak żeby w pierwszą komorę od lewej wszedł odpieniacz a w prawą pompa obiegowa.

Srodkowa przy takim ustawieniu przegród może służyć jako dsb lub refugium albo po prostu do reaktora czy innych mediów.

Pomiędzy komorami odpieniacza i środkową możesz włożyć gąbkę do wyłapywania syfu. Projekt @Skoczka a ja się na nim wzorowałem.

Spełnia swoją funkcję i nic w nim bym nie zmieniał robiąc nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szukam osoby pomocnej w zaprojektowaniu sumpa do akwarium 300l z lominem zewnętrznym dokładnie chodzi mi o konkretny rysunek wymiary itd. jestem skłonny odwdzięczyć się finansowo podaję nr tele 508348456 Pozdrawiam Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Bardzo proszę o ocenę przegród sumpa.

Otwory przelewowe celowo zastosowałem pod wodą tak aby uniknąć hałasu przelewania.

Proszę o opinie czy takie ułożenie przegród będzie funkcjonowało poprawne, czy należy coś zmienić i dlaczego.

Zależy mi na tym aby było jak najmniej hałasu.



Tutaj jeszcze rysunek bo w poprzednim poście zapomniałem go umieścić.

 

post-3976-0-97762300-1458766355_thumb.jpg

Edytowane przez Karczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

moim zdaniem woda nie ma szans na utrzymanie się na takim poziomie jak założyłeś ,będzie przelewała się przez szpary ,jak chcesz to to możesz zobaczyc u mnie jak powinno być daleko nie masz info na priv.

pozdr.Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×