Skocz do zawartości
frog

co to za zwierze?

Rekomendowane odpowiedzi

witam
akwarium mam nie caly miesiac jeszcze plagi typu glony chyba za mna ale dzis pojawilo mi sie zwierzatko nie wiem co to tzn szukalem i wydaje mi sie ze to nereida roznokolorowa ale nie jestem pewny prosze o pomoc i podpowiedz co z tym zrobic czy zlapac i wywalic czy zostawic i niech sobie zyje :)
pozdrawiam

post-2515-0-21264300-1403463654_thumb.jpg

Edytowane przez frog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest wieloszczet, do wywalenia, tylko ostrożnie jak go złapiesz ( najlepiej szczypcami jak wychodzą na żarcie) bo cholernie parzą, sam się przekonałem na własnej skórze - cholernie piecze i kiepsko się goi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczypcami nie bardzo, bo tylko go podzielisz. Zastosuj jakąś pułapkę może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm czyli jak bo nie bardzo wiem jaka pulapke ...moze ktos ma jakis pomysl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest wieloszczet, do wywalenia,

bzdura, bzdura, bzdrua do kwadratu.

zostaw, to bardzo pozyteczne stworzenie.

wyjada resztki pozywienia, dedrytus i przepycha wode w kanalikach skaly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) w pierwszej chwili tak wlasnie myslalem

poczytalem i niby jest to jak pisalem jakas nereida i ze zywi sie szczątkami organicznymi

no ale zglupialem moze ktos sie jeszcze wypowiedziec

zebym mial pewnosc i co to wlasciwie jest jak sie prawidlowo nazywa :)

niestety nie mam lepszej fotki(wychylilo sie to cos na chwile i zniklo) ale bardzo przypomina mi NEREIDE zdjecie z wikipedi
pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak takiego kiedyś wyciągałem to pożytecznie pociął mi rękę do krwi ;) więc lepiej nie ruszać ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam, miałem coś podobnego i było ich sześć , z osiem małych krabów kolor miały siwy i czerwone oczy, oraz ślimaki z płaską muszlą. fotek nie mam. Ale zauważyłem, że kraby są jeszcze trzy, dwa ślimaki i ten robal. Moje przypominały Hermodice carunculata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUSHI przyznaję rację co do pożyteczności wieloszczetów ale myślę że nadmierna ilość dużych osobników w końcu będzie miała złe konsekwencje. Moim zdaniem nikt do końca nie wie ile ma tego w baniaku a zdania są podzielone. U mnie jest kilka sztuk i te większe które udaje mi się złapać po prostu usuwam. małe niech sobie będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak znajdziesz takiego, co w nocy wylazi z baniaka i wyzera np. kurczaka z lodowki to mozesz exterminowac :)

jak mozna po kryjomu wyjadac komus kurczaka :))))

a szkodliwosc wieloszczetow to mit i nic wiecej.

nie dotykaj, nie zostaniesz potraktowany szczecinkami - prosta zasada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:-) dobra zostawie zobaczymy co będzie dalej zresztą od ostatniego razu go nie widziałem:-) pozdrawiam dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nawet bym go nie dotykał. Skoro był w skale wcześniej to szkodził raczej nie będzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczet pożyteczna bestia - jedno z lepszych ogniw ekipy czyszczącej. Zje resztki pokarmu, jakies rozkładające sie szczątki, przetyka skałę...nikogo żywego nie ruszy (chyba że wyczuje jakąś rybę kończącą swoj żywot w okolicy dna), a jeśli faktycznie Ci przeszkadzają, to pułapka na wieloszczety z butelki plastikowej (opis w necie) albo krewetka boksująca i po sprawie :)

Ja moim daję spokój, ale obiecałem sobie że jesli któryś z większych bedzie mial ponad 20cm to dostanie eksmisje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niewielkiej liczbie pożyteczne -  w nadmiarze już szkodliwe. Jak w życiu - co za wiele to nie zdrowo. Faktycznie zjadają martwe szczątki itp ale w sporej ilości nie dość że średnio by nie powiedzieć mało estetycznie wyglądają to jeszcze drażą korale a także wyjadają pokarm np wężowidłom i innym powolniejszym zwierzętom. A straszliwie szybko wyczuwają fakt podania pokarmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×