Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

dzięki ocelocik za odpowiedź skała jest już w wodzie wodę natomiast hodowałem 1 tydzień a temperatura wynosi teraz 20 st. celc. Natomiast mierzi mnie jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy pompki do utrzymania obiegu wody i odpieniacz muszą być włączone 24/7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie samej wody przez miesiac, to robienie czegos takiego nazwalbym "pomylka".

M.

no to ile ?

Podejrzewam że sam proces rozpuszczania soli może być zależny od soli, jeżeli tak to po czym rozpoznać że się już wystarczająco namieszało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ja się nie znam na tym za dobrze ale uważam że zasolenie można sprawdzić i wszystko gra jeżeli się mylę to proszę o poprawienie mnie a będę wdzięczny za radę :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

@helmofon

Jest wiele szkol, a ktora jest "najwlasciwsza" to Ci nie powiem :D Przy zakladaniu akwarium sama woda nie musi "chodzic" dluzej, niz taka przygotowywana jak na podmiany wody. A ile powinno sie odczekac przy podmiance? Sa ludzie, ktorzy leja jak tylko woda stanie sie klarowna i zle na tym nie wychodza ( choc nie da sie ukryc, ze koralowce czasami bywaja wtedy niezadowolone - moj Sarcophyton potrafil caly obejsc sluzem przy tak zrobionej podmianie), ale jezeli masz czas i mozliwosci ku temu to polecam odczekac 24-48 godzin. Praktycznie nie widac wtedy zadnych objawow stresu u koralowcow.

@ashoflife

Odpieniacz i pompki cyrkulacyjne to koniecznosc, gdy skala wyladuje juz w akwarium. Szczegolnie pompy cyrkulacyjne.

Pozdrawiam,

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli podsumowując:

1. nalewam RO - niech sobie dzień postoi

2. sole RO

3. odpalam wszystkie pompy, bez odpieniacza - z dwa dni niech się pomiesza

4. wkładam skałę - uruchamiam odpieniacz, światło i miesiąc dwa czekam na wprowadzenie życia, robię dolewki i podmianki

I już :D tadaaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zdecydowanie inaczej bym to widzial :D

1. nalewam RO

2. bez czekania zasalam RO

3. odpalam pompy, niech sie dwa dni pomiesza

4. wkladam skale, uruchamiam odpieniacz etc, dodaje bakterie ( np. Prodibio, ale sa tez inne)

5. nastepne dwa tygodnie nie robie podmian wody, dolewka odparowanego obowiazkowa

6. po dwoch tygodniach mierze parametry, jezeli sa ok to powoli mozna dodawac zycie

To jest wersja "jak najszybciej", jezeli skala jest odgazowana i czesc wody bedziesz mial z czyjegos baniaka to w zasadzie baniak nie bedzie musial wogole dojrzewac. Ale jezeli skala bedzie swieza to te dwa tygodnie moga przeciagnac sie i do miesiaca.

Pozdrawiam,

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wersja "jak najszybciej"M.

Od połowy zeszłego roku czytam, teraz już zbieram sprzęt i jak najszybciej to u mnie wygląda że może się wyrobię do sierpnia :D - to się nazywa jak najszybciej.

Ale wracając do tematu to czytając różne źródła z ostatnim etapem nie należy się w ogóle śpieszyć, no może poza ekipą czyszczącą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są tacy co twierdzą że 15minut mieszania jest ok,a inni mieszają 48h lub więcej.

Ja wypróbowałem oba sposoby i nie widzę różnicy,choć teraz mieszam 48h bo tak polecają posiadacze najładniejszych raf w Polsce.(więc coś w tym musi być)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×