Skocz do zawartości
tomuszkas

Wirki

Rekomendowane odpowiedzi

Będę mega wdzięczny za pomoc, co jest najlepsze do zwalczania wirków. Mam ich dosyć dużo, ala czerwone takie dziadostwo. Czy to jest w stanie uszkodzić tkankę koralowców?

 

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

mogą pomóc ryby: hexataenia albo mandaryn, ale to nic pewnego zależy od osobnika

 

mnie polecono "reef dip - Coral disinfectant " Seachem; stosował to ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

mogą pomóc ryby: hexataenia albo mandaryn, ale to nic pewnego zależy od osobnika

 

mnie polecono "reef dip - Coral disinfectant " Seachem; stosował to ktoś?

Piszesz o rybach... hmmm...  mam obie te ryby no i wirki też, że środków wiem że lewamisol skutkuje na 100 procent.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, a ja trochę na przekór się spytam, czy mandaryn musi mieć wirki do przeżycia w akwa (zakłądając że nie je mrożonek) czy moga być tez inne robale ?

 

Czy te wirki to takie białe 1-2 mm kropki które łażą po szybie. Sorki za tak sformułowane pytanie ale mam pełno takich białych właśnie łażących "kropek" i nie wiem co to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolalysy 

Mandaryny nie potrzebują wirków do przeżycia, żywią się robaczkami co łażą po skale, jak dobrze trafisz to Mandaryny jedzą też mrożonki np. mój  :P

Sprawdź u wujka google jak wyglądają wirki  :yes:

 

 

Ja ostatnio w moim temacie opisuję walkę z wirkami- miałam je na grzybkach, zakleiły mi całe ricordee,na szybach, na miękkasach jak zaczęły wchodzić na lps to się poważnie zdenerwowałam. Chłopacy z angielskiego forum polecili mi Blue Velvet Nudibranch- ślimak nie wiem jak się nazywają w PL, ale cena to ok 60zł żyją do 3 miesięcy, to jedyna ich wada, a o pracy tego ślimaka powiem krótko- kocham go a wirki znikają w mgnieniu oka, szczerze to myślałam że będzie z nimi walczył długo- a tu zonk  :(  niedługo będę go musiała oddać bo zdechnie z głodu  :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

ślimak fakt skuteczny ,tylko do zbiornika z sps moim zdaniem się nie nadaje ze względu na mocną cyrkulacje, fruwa po akwarium.

pozdr.Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę mega wdzięczny za pomoc, co jest najlepsze do zwalczania wirków.

najlepsza na wirki to poprawa jakosci wody.

w czystej wodzie bez neutrientow wirki nie wystepuja.

inna sprawa to taka, ze wirki sa tokstyczne i wiekszosc ich ewentualnych zjadaczy po prostu sie truje.

konkluzja - nie truj zwierzat, zadbaj o wode

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wirki sa tokstyczne i wiekszosc ich ewentualnych zjadaczy po prostu sie truje.

konkluzja - nie truj zwierzat, zadbaj o wode

@Sushi - Ty chyba nie pijesz do mnie?

 

Witam

ślimak fakt skuteczny ,tylko do zbiornika z sps moim zdaniem się nie nadaje ze względu na mocną cyrkulacje, fruwa po akwarium.

pozdr.Jarek

Może i masz rację, nie wiem jaki macie wir z spsami. Fakt- można pompki cyrkulacyjne owinąć watą! Nie powinno się nic stać.

 

Tomuszkas nie napisał nic o obsadzie, zadał pytanie ,, co jest najlepsze do zwalczania wirków,, odp. brzmi- ślimak!!! z hexą albo z mandarynem może być różnie, mój mandaryn wirkami się nie zainteresował. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sushi - Ty chyba nie pijesz do mnie?

absolutnie nie, ja wogule rzadko pije ;)))

ale masz doskonaly przyklad obiegu toksyn na rafie.

plazince i slimaki (bo masz plazinca a nie slimaka ;) ) zjadaja zwierzeta nizsze, ktore zywia sie tym co znajda na skale.

toksyny odkladaja sie w organizmie wirkow a potem te same toskyny odkladaja sie w organiznie slimaka ktory je zjada (czy tez plazinca).

dlatego maja takie "widoczne" brawy :)

dalej te same toksyny odkladja sie np. w nadymkach, czyli np rybach fugu, ktore japonczycy z lubiscia zjadaja a sa nasaczone tetradoksynami :)

 

wiec nie jedz tego slimaka (plazinca) ;)))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

absolutnie nie, ja wogule rzadko pije ;)))

 

Łeeee a już myślałam że wypijemy razem  :blush:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest subtelna roznica pomiedzy "rzadko" i "nigdy" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sushi o jakiej poprawie jakosci wody mówisz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neutrienty

wirki przy zerowych wartosciach nie wystepuja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wirki występują na koralach miękkich, LPS typu Eupfilia. wystarczy zrobić kąpiel przez piętnaście sekund tych korali w czystej wodzie RO. Wirki nie znoszą szoku osmotycznego i dosłownie padają w parę sekund. Nie należy stosować chemi do zwalczania wirków w akwarium ponieważ tak jak napisał Suschi wirki są toksyczne i martwe pływając w akwarium narobią bagna.

metoda z kąpielą w wodzie RO sprawdzona i skuteczna. Korale po kilku dniach wracają do formy i nic im nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to ostateczność wyjęcie korala z akwarium i wsadzenie go do wody ro, wiele osób już pisało na ten temat- nie koniecznie na tym forum, koral wsadzony do wody ro także przeżywa szok jak i wirki, które nie wszystkie odkleją się od korala, metodę trzeba powtórzyć po tygodniu, czyli kolejny raz zestresowany koralowiec! Nie polecam zdecydowanie metody chemicznej, także jest to ostateczność!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×