Skocz do zawartości
Steril

Ferma w Polsce - co o tym myslicie?

Rekomendowane odpowiedzi

ja całkowicie rozumiem, że to podejście hobbistyczne, ale:

Działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa (wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin i złoż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych) prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Teraz niezależnie od woli osób prowadzących fermę jest to działalność:

- prowadzona we własnym imieniu

- w sposób zorganizowany i ciągły

- osiągane są przychody (nie mylić z zyskiem)

i w tym momencie dla US i ZUS niezależnie czy się formalnie zarejestrujesz to prowadzisz działalność gospodarczą, zatem powinieneś odprowadzać podatki i składki.

Myślę że w tym przypadku ciekawym pomysłem byłoby założenie fundacji lub stowarzyszenia akwarystycznego, które fundusze na działalność pozyskiwałby ze sprzedaży korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem,całość przedsięwzięcia jest w fazie projektu i nad formą prawną trzeba się jeszcze zastanowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie namawiam nikogo do poelniania wykroczen, ale ja olalbym Zaklad Utylizacji Szmalu i inne instytucje.

Kawalek wolnego poddasza lub przeszklona weranada gdzies na wsi zeby spokoj byl. Baterie sloneczne, dobry elektryk na zroganizowanie oszczednego, ale wydajnego oswietlenie.Wlasna hodowla artemii

Niczego bym nie rejestrowal, nie oglaszal czy reklamowal, nawet na allegro bym nic nie wystawial.

Kto chcialby mnie odwiedzic to znalby droge kontaktu. Krotka wizyta, drink, kawka poczestunek, czesc najprzyjemniejsza czyli ogladanie korali, porady, cena i do milego nastepnego zobaczenia.

Nikt by nic mi nie udowodnil ile hobbystow odwiedza mnie miesiecznie. Nie sadze zeby ktos mnie gdzies zglaszal i odcinalby sobie zrodlo cukierkowych kolorkow w swoim akwarium. Zaden regularny dochod tylko moje hobby, a ze moze byc dochodowe to juz moja sparwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko głosował za różnorodnościa odmian korali aby nie były to tylko pospolite odmiany SPS i LPS

Aktualnie mocno choruje z powodu braku dostępności "innych" korali niż te w każdym baniaku i każdym sklepie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie jeszcze myślę o zagrożeniach dla sklepów detalicznych powiedzmy, w związku z powstawaniem ferm.

Dlaczego o tym pomyślałem, bo np. czasami głupio mi jako hobbyście skrytykować jakiś produkt do akwarystyki morskiej, bo wiem że jakiś sklep ma go na stanie.

I po prostu, wiem że przez negatywne opinie zablokuje sobie człowiek kasę.

A co dopiero otwieranie hodowli, co może się skończyć w naturalnym procesie rozwoju, dodatkowo sprzedażą sprzętu, czy dalej zorganizowanie zbiorników na import.

Jeśli to będą domowe małe Szczepkownie, to nie wpłyną negatywnie na spadek sprzedaży koralowców w sklepach, bo to się dzieje cały czas, widać po targowiskach, tak jest i już.

Fermy typowo zarobkowe, cięcie kosztów, jak najtańszym kosztem wyhodować dużo koralowców, te nie będą zagrożeniem, bo te raczej chciałyby dostarczać towar do sklepów, Także raczej pozytywna współpraca.

Jeśli dostarcza do sklepów, to nieładnie by było w detalu potem pojedynczym klientom sprzedawać.

Ale na pewno, dla detalicznych sklepów zagrożeniem i konkurencją będzie ferma, o której pisałem, czyli wypieszczona hodowla dla pasjonatów, gdzie szczepki sprzedaje się w detalu.

Oczywiście nie będzie to konkurencja dla dużych importerów.

Bo jest cała rzesza ludzi, którzy po prostu lubią takie dzikie koralowce prosto ze środowiska naturalnego, wiec import będzie kwitł.

Miedzy innymi dlatego, że nie opłaca się trzymać w hodowli nastawionej przede wszystkim na zysk, według mnie, niektórych Akropor, bo pewne gatunki rosną jak krew z nosa.

Taka wolno rosnąca Acropora, ile miała by kosztować z hodowli, ile trzeba spalić prądu itd. żeby takiego cukierka wyhodować.

Ale np. w takim przypadku importować z farmy morskiej jak najbardziej.

Jeszcze żeby było na temat, to Szymon planował założenie czegoś dużego, bardziej fermy tak napisał, więc jak dla mnie powinno prawnie być dopięte na ostatni guzik.

Sami widzimy, że ludzie są na etapie planowania, a już są uważani za konkurencję, to wyobraźmy sobie do czego może dojść później.

Jeszcze nisza rynkowa i walka jest dokładnie taka sama jak w innych biznesach, chwila nieuwagi i leżysz, jeśli nie będziesz zawsze o krok do przodu..

Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, co się dzieje czasami w jakże fajnym środowisku akwarystów morskich.

Ale teraz wiem, że istnieje wielka zawiść i usuwanie przeszkód bez pardonu, oczywiście są to jednostki tak jak wszędzie.

W tej sytuacji, myślę że nie fermy, a ciut większe domowe hodowle, też powinny być ogarnięte prawnie dla świętego spokoju, bo też może komuś gul skoczyć, jak to się mówi.

Ale, czym więcej rozmnażania, propagacji, hodowli tym większy rynek się będzie tworzył.

Więcej ludzi się wciągnie w to hobby, większy dostęp do informacji i automatycznie lepiej zaopatrzone sklepy, powstanie więcej nowych produktów i konkurencję cenową wymusi rynek co dla nas będzie idealne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem caly wątek od poczatku i generalnie gratuluje pomysłu i zycze sukcesu.

mam tylko pytanie o skalę planowanego przedsięwzięcia. ta ferma to ma być stelaz pietrowy na 2 płaskie zbiorniki w domu czy to ma być taka ferma jak calfo opisuje w swojej ksiazce, czyli cos jak 20x1000l w specjalnie zbudowanym baraku obok domu , czy to co jest w hali targowej wola w warszawie ?

bo jesli to pierwsze - no to ok , mozna to nazwac ferma jak ktos chce i mozna sprzedawac wg zasad jak opisal to Grzegorz Dyzma bo to nadal poprostu dwa akwaria domowe w ktorych cos sobie wyrośnie.

jesli to drugie to sory, ale zadne to hobby będzie tylko normalna orka jak na roli , żeby cos wyroslo. biznes plan z dobrą kalkulacją sie przyda. to co pisze Martin to święta racja - na dużą skalę nie da się tego prowadzić na czarno, jak sie urzędy same nie zainteresują to prędzej czy później upierdliwy sąsiad napisze skargę , bo mu od wilgoci grzyb na ścianie wyróśł albo wredny konkurent doniesie bo mu podatki doskwierają i nie może tolerowac konkurencji , ktora ich nie placi.

skala ma tu duze znaczenie : juz ktos wczesniej chyba pisal o tym. lokalny rynek szybko sie nasyci wiec trudno dlugofalowo liczyc na klientow przyjezdzajacych po odbior osobiscie, wyjscie dalej oznacza problem logistyki i wszystko co za tym idzie czyli reklamacje, przemarźnięte korale zimą, paczka zawieziona do Ustrzyk Dolnych zamiast do Szczecina, do tego jeszcze klienci , ktorzy od pewnego momentu nie patrza na to jak na jakas ferme hobbystow tylko jak na kazdy inny sklep ktoremu sie placi i od ktorego sie wymaga (np.szybkiej dostawy).

nadal trzymajac kciuki za wasze plany , powiem co wiem na podstawie prawie 40 lat obserwacji tzw. "życia" - jak hobby staje działalnością zarobkową to bardzo szybko przestaje być hobby i staje się zwyczajną pracą. slyszalem to kilka razy od ludzi z różnych branż, w różnym wieku, w różnych krajach. tego wam oczywiscie nie życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialbym napisac wyjasnienie, bo duzo ludzi do mnie dzwoni i pyta co i jak - jednak sie nie zdecydowalem na to przedsiewziecie, po przeliczeniu wszystkiego stwierdzilem, ze pomysl przerosl mnie finansowo - pozostane przy pielegnacji swojego baniaczka:) pozdrowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×