Skocz do zawartości
hepatus1000

Nagle wysokie NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Zbiornik (375 litr ) ma dwa lata , w obiegu -500 litrów . Do dnia dzisiejszego miałem na dnie w przedniej części żwirek - gruby koralowy który zawsze odmulałem przy podmianach wody . Parametry były zawsze oky NO3 - 0. W dniu dzisiejszym postanowiłem odessać żwir . Robiłem to wężem dużej średnicy tak aby nic nie podniosło się do wody ( podmieniłem 100 litrów wody przy zabiegu ) . Jeszcze trochę żwiru zostało przy samych skałach który muszę też odessać

Po zabiegu sprawdziłem parametry ( salifertem ) i własnym oczom nie wierzę , bo NO3 skoczyło mi na 50 . Czy to możliwe ? Przecież robiłem to tak aby nic się nie podnosiło do zbiornika – tylko do węża . Co począć w tej sytuacji ? Czy mogę dokończyć zabieg w sobotę ?

Jak pozbyć się wysokiego poziomu azotanów ?

PS. Korale sps-y i lps-y ładnie się otwierają , ryby zachowują się normalnie . Będę wdzięczny za każdą pomoc w sensie porady . Pozdrawiam . :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij dozować jakieś bakterie oraz odżywkę dla nich a wszystko z czasem wróci do normy. Myślę że z dalszym usuwaniem żwirku powinieneś zaczekać aż populacja bakterii się odbuduje i NO3 spadnie do tolerowanego poziomu. Usuniecie następnej partii żwirku może spowodować podwyższenie się jeszcze NO3 a NO3 100 to już dużo za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam .

Stosuję prodibio i podałem właśnie przed chwilą - bo tak myślałem : Bio Digest , Reef Boostaer , Bio Clean . Dzięki za podpowiedź . Ile czekać z podmianą - orientacyjnie ? ( rozumiem że badać wodę )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podwoił dawki bakterii i odżywki. Podmiana wody dobrze zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslę że podmiana w sobotę około 70 litrów i bakterie ponownie podam . Następne odsysanie resztki żwiru za dwa tygodnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie kwestia odessanie zwirku i albo usuniecia razem z nim bakterii denitryfikacyjnych ( ja bym to obstawial), albo wzburzenia jakis pokladow syfku :D W kazdym razie bakterie i teraz i po zakonczeniu usuwania zwirku nie zaszkodza. Ale osobiscie nie dawalbym podwojnej dawki bakteri na raz - mozemy przegiac w druga strone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ocelocik dzięki za radę . Narozrabiałem trochę z tym odsysaniem ale kiedyś musiałem to zrobić . Zdaję sobie sprawę że powinienem to robić etapami powoli ale…. Chcę po tygodniu tak jak pisałem podmienić około 70 litrów wody i po dwóch tygodniach od dzisiaj wyciągnąć pozostałą część żwiru . W okolicach marca mam zamiar nasypać żywy piach ( ale ten troszkę grubszej ziarnistości żeby mi nie fruwał w akwarium ) – tylko ozdobnie , warstwa około 2 do 3 cm . Co o tym sądzisz i pozostali ? Czy zostawić czyste dno co daje mi komfort z utrzymaniem parametrów , czy dać ozdobnie piasek i wpuścić rozgwiazdę piaskową oraz babkę , aby trochę przerzucali piach ? Widziałem w sklepie super rybkę z rodziny babek która nabierała piasek do pyska i wysypywała skrzelami Wstyd mi bo nazwy nie znam . Czekam na wasze zdanie w tym temacie i pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci zapewne o babkę Valenciena striagata, pożyteczne zwierzątko, ale lubi sobie pływać nad skałkami i rozpylać ziarenka piasku po koralach:smile:

Jeśli nie przeszkadza Ci gołe dno to z pewnością jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Aby zachować czysty wygląd piasku w warstwie ozdobnej ok.2cm zacząłem dozować ZEOzym, czekam cały czas na efekty, gdy tylko się pojawią dam znać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MONTIPORA600 . Przeszkadza gołe dno tak jak zapewne wszystkim ale boję się ryzykować następnej "przygody". Noc długa - mam czas na myślenie - pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję u siebie :Prodobio - Bio Digest , Reef Boostaer , Bio Clean , jodi+ oraz Bio Strontium Tropic Marin . Wapno i magnez uzupełniam balingiem . Jak na razie wszystko oky . Co o tym sądzisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dla obnizenia no3 i po4 stosuje ten preparat -http://www.korale.pl/product_info.php/manufacturers_id/60/products_id/798

oraz K-Z zeostart2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hepatus1000, może spróbuj www.microbelift.com , dostępne w W-wie, wg mnie bardzo dobra nowość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×