Skocz do zawartości
raftor

Akwarium morskie 200l adaptacja słodkowodnego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Moim wielkim marzeniem odnośnie akwarystyki zawsze było posiadanie morskiego zbiornika , jednak jeszcze kilka lat temu było to dla mnie nie osiągalne ale tez jakoś brakowalo mi zainteresowania tematem z racji tego ze i tak niebawem bede zmuszony do rozebrania akwarium , zacząłem sie zastanawiać sie nad zmiana na "morszczaka" . Akwarystyka towarzyszy mi od dziecka (10-12)lat w tym czasie miałem 4 akwaria różnych wielkości , obecnie mam 200l akwarium w stylu holenderskim .

Posiadam :
Akwarium 100x52x40 200l wysokie jest na 52 cm
Filtr zew. flival 205
Do tego szafka i pokrywa na zamówienie.

Co bym chciał osiągnąć:

akwarium z rafą jak najbardziej kolorowe oraz z swietlówkami uwydatnijacymi barwy ryb i żyjątek

W związku z powyższym chciałbym zaadaptowac to akwarium i filtr na morskie i tutaj powstaje pytanie czy moge?

Dodatkowo interesuje mnie :

Czy istenie szansa stworzenia takiego akwarium bez tworzenia sump-a
Jak głośnie jest morskie akwarium ? obecnego praktycznie nie słyuchac filtr jest dobrze zabudowany z wygłuszeniem .
czy konieczne jest kupowanie jedynie żywej skały , czy np mozna kupic tylko cześć i "sucha " zaadaptowac?
jakie jest parowanie wody "realne " przy 200l akwarium szczelnie przykrytym pokrywą i czy to nie jest problem ?
czy na forum jest jakis specjalny temat dla "zielonych" w temacie zakładania morskiego akwarium chodzi mi głównie co trzeba kupic ? jak tworzyc odpowiednia wode ? jak dobierac zwierzątka? gdzie mozna tanio zakupic szczepy ? jaki mocny sprzet dobrac do mojego akwarium ?
Chciałbym pomału kompletowac sprzet , aby wydatki rozlożyc w czasie icon_e_smile.gif

Myśle ze na poczatek to tyle za każda pomocna wiadomość z góry dziękuje .

Aha jestem z Torunia , może na forum znajdzie sie jakiś pasjonat i podpowie co nieco icon_e_smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz wykożystać zbiornik,jeśli nie chcesz sumpa będziesz musiał wydzielić cześć akwarium na tzw.panel,czyli miejsce gdzie umieścisz niezbędny sprzęt (np.odpieniacz,grzałka),filtra ew.mozesz użyć na węgiel ,siporax,co do głośności to zależy od zakupionego sprzętu

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy filtr zewnetrzny fluval z odpowiednimi wkładami sie nada ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podpinam sie do tematu. Dlaczego?? Prosta przyczyna. Podobnie jak kolega zkladalem w taki sam sposob akwa morskie. Opowiem po krotce jak sie dzialo to u mnie. Ogolnie wymienilem wklady w fitrze kubelkkowym ... wegiel akt. itp. Ogolnie czyma parametry. Baniak ma dopiero 3 miesiace i jakos nie widze zeby sie cos dzialo dziwnego. Przeszedlem cyjano oraz okrzemki. Zamiescilem na forum post w sprawie oswietlenia- jak kto ciekaw to mozna poczytac. Aczkolwiek zastosuje sie do rad jakie otrzymalem!!!!

Wiec uwazam ze filtr kubelkowy jako dodatek to nie takie glupie. Bakterie moznal wlac do kubla jak i do sumpa wiec jak dla mnie zadna roznica. Praktycznie u mnie zdaje egzamin, ja akurat posiadam kubel tetry wiec mysle ze i producent filtra nie ma znaczenia.

Ale jak juz poczytalem na forum kazde akwa ma swoje zycie i swoje zasady... byc moze mi sie udalo ale w innych przypadkach moze sie nie udac... wiec to jest ryzyko.

 

bede na dniach wpuszczal ekipe czyszczaca... zamieszcze foto

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sar

 

Ogolnie czyma parametry. Baniak ma dopiero 3 miesiace i jakos nie widze zeby sie cos dzialo 

 

No własnie baniak ma dopiero 3 msc czyli mało zasiedlony, jak będzie miał ponad rok i będzie już dedykowana ekipa w nim pływać-żyć to moim zdaniem wtedy będzie można napisać ze trzyma parametry i wszystko jest ok...

 

 Bakterie moznal wlac do kubla jak i do sumpa wiec jak dla mnie zadna roznica. 

 

Rożnica jest taka ze kubełek jest zamknięty i wszystko w nim się kisi, po 2 do sumpa jak coś spłynie to ma duza szanse przeżyć tym bardziej ze codziennie się do niego zagląda a jak wpadnie do kubełka to K.O.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez jacek23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moze i to fakt jesli o zycie...ale po co zbednie ma lezec taki filtr.......sprzedac to latwo!!!!! Ogolnie to nie taki baniak bez zycia.....jest miekkas i dobrze sie trzyma. Rozgwiazdy ladnie sobie grasuja itp. Wiec nie wiem czy ta do konca jest to zbedne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że takie wypowiedzi z kubełkiem powinny być co najmniej cenzurowane, jeśli nie usuwane....

Młodzi to czytają i powielają błędy bo im się wydaje..., bo tak taniej.

Morskie to zupełnie co innego niż słodkie, i albo się z tym pogodzimy, zastosujemy do rad starszych i doświadczonych albo po prostu się za to nie bierzmy.

Lanie bakterii do kubła i sądzenie że tak jest dobrze, to kolejna bzdura - pozdrawiam tych którzy dalej sądzą, że bakterie będą siedziały w kuble...

(to nie ma znaczenia gdzie je wlejemy bo one żyją wszędzie, na piasku, skale, szybach, filtrach, na rybach w toni wodnej - wszędzie)

Kolejna zasadnicza różnica w kuble i odpiniaczu:

Kubeł zbiera, a odpocznienie wywala.

Ludzie nie potrafią zrozumieć, że poza kupą i pokarmem w wodzie morskiej jest coś więcej...

Między koralami dochodzi do wojen chemicznych, toksyny uwalniają się do kolumny wody i jedyna rozsądna metoda to wywalanie ich z obiegu a tym właśnie zajmuje się odpineiacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest własnie róznica miedzy odpieniaczem i kubełkiem,kubełek kumuluje zanieczyszczenia a odpieniacz wywala je z systemu na amen.

Dlatego kubełki nie maja zastosowania w akwarium morskim,gdzie wysoka jakośc wody,to podstawa w udanej hodowli wrazliwych ryb i bezkręgowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubeł według mnie nadaje się do kilku rzeczy <pod warunkiem zachowania rozsądku i jako uzupełnienie filtracji, a nie zamiast odpieniacza chociaż zdarzają się naprawdę udane zbiorniki bez tego elementu ale to zupełnie inna para kaloszy...

 

pierwsze co należałoby zrobić to:

- usunięcie wszelkich gąbek i filtracji mechanicznej 

- wzmocnienie obiegu żeby w kuble po zasypaniu był na tyle duży żeby się syf nie odkładał (mocniejsza pompa albo zasilenie z bypasu obiegu głównego)

 

teraz dopiero można tego użyć jako zbiornik do bioceramiki/siporaxu stojący poza sumpem i/lub reaktor na węgiel aktywny albo inne złoża nie wymagające kręcenia jak absorbenty krzemianów, fosforanów itp. przy założeniu że da się go wsypać w odpowiedniej formie i w odpowiedniej ilości...

ale nie jako podstawa filtracji tylko uzupełnienie przy systemach tego wymagających o ile nie da się tego z różnych przyczyn zrobić tradycyjnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie dopiero dzisiaj to przeczytalem i pomyslalem; jak to dobrze, ze sa tu Tofik, Jaro i krk  :thumbsup:

Kolego z kubelkiem, jaj bedziesz juz podkarmial sporo rybek, to sprawdz dobrym testem PO4 i NO3. Jak myslisz, co sie z tym dzieje ? Piszac takie rady powinienes wiedziec, ze kubelek produkuje NO3 i PO4 a nie usuwa (bo dokad?). 

Jak juz napisano, filtracja w morskim to co innego niz w slodkowodnym.  :no:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Tak się podepnę do tematu i napiszę pytanko.

Czy jest jakaś prosta instukcja zakładania akwa morskiego. Co musimy posiadać, w jakich ilościach, Po co i dla  czego.

Nie ukrywam że też jestem zainteresowany zrobieniem morszczaka ale czy w 230L i 35cm wysokości da się coś spłodzić, Czy wysokość baniaka stwarza problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 35 cm bedzie nisko, ale oczywiscie mozliwe. Po prostu ustawisz korale na niziutkich skalach. Za to, te wysokosc mozna latwo oswietlic T5, pod ktorymi akroporki beda sie fajnie wybarwiac.

To spory litraz i chyba zastosowalbym prosty przelew i sump pod spodem. Tam zmiesci sie "cala" technika, czyli odpieniacz, grzalka, pompa obiegowa. W przyszlosci latwo bedzie tam dolewac rozne "dodatki".

Czyli wszystko co potrzeba przez powiedzmy pierwszy rok, zanim korale twarde nie zaczna rosnac, to silna lampa, odpieniacz, grzalka, pompa obiegowa i dwie pompy cyrkulacyjne (dalbym przynajmniej  2 x Tunze 6025).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich.

Podepnę się pod temat.

Chciałbym założyć akwarium morskie i zastanawiam się czy posiadane przeze mnie akwarium plus cały osprzęt nadaje się do założenia akwarium morskiego. A wiec posiadam

-akwarium 200 L (standard 100x40x50) profilowane Opti White

-pokrywa fabryczna przerobiona na 3 x 39 W na statecznikach elektronicznych plus odbłyśniki.

-filtr zewnętrzny HW 302

-filtr wewnętrzny (1200L/H)

-3 szt filtrów na rurowych 9"/1/2"

-grzałka 150W

 

Zdaje sobie sprawę że na pewno będę musiał kupić odpieniacz białek, tylko jaki byłby dobry do tego akwa co mam? Na pewno sól morska tylko jaką? I na pewno żywą skalę, tylko gdzie mogę kupić najlepszą? I Na pewno salimetr tylko też jaki jest najlepszy? No i tez na pewno będę musiał kupić cyrkulatory wody i też jakie i ile? Oczywiście do zalania zbiornika potrzebny jest filtr odwróconej osmozy który tez muszę kupić i tez jaki?

Czy posiadane przez ze mnie filtry starczą do założenia akwarium morskiego,czy zamiast tego lepiej zbudować sumpa. 

Proszę także o linki do tematów które pozwolą pogłębić wiedzę na temat akwarium morskiego, bo póki co jestem zielony w tym temacie. Pozdrawiam i czekam na odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od zamiany pokrywy na jakąś wisząca lampę lub zainstaluj bardzo wydajna wentylację w pokrywie. ( Temperatura )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od zamiany pokrywy na jakąś wisząca lampę lub zainstaluj bardzo wydajna wentylację w pokrywie. ( Temperatura )

ok a można prosić o przykłady lamp wiszących do akwa morskiego 200 L. Chciałbym także prosić o odp. na resztę moich pytań. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w Polsce i w Niemczech łatwo kupisz Lampy takich firm jak ATI , Giesseman Ligchttechnic czy Aquamedic. Te ostatnie są trochę za drogie w stosunku do jakości, która mimo to jest nadal bardzo wysoka. Zawsze możesz poszukać czegoś mniej markowego grunt aby miała dobrą elektronikę i odblysniki. A jeśli chcesz ledy to proponuję złożyć zapytanie użytkownikowi Loccutus z tego forum. Swietna jakość i znosna cena.

-Grzałka się przyda. Filrt kubelkowy raczej nie. Chyba ,że czujesz jakaś silną potrzebę aby był, wtedy na jakieś wkłady chemiczne może być. Filtr wewnętrzny w kompletnej jego wersji też nie. Co to są filtry na rurkowe? Może byś wrzucił zdjęcia tej pokrywy.

Edytowane przez FoxRacing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w Polsce i w Niemczech łatwo kupisz Lampy takich firm jak ATI , Giesseman Ligchttechnic czy Aquamedic. Te ostatnie są trochę za drogie w stosunku do jakości, która mimo to jest hadal bardzo wysoka. Zawsze możesz poszukać czegoś mniej markowego grunt aby miała dobrą elektronikę i odblysniki. A jeśli chcesz ledy to proponuję złożyć zapytanie użytkownikowi Loccoutus z tego forum. Swietna jakość i znosna cena.

Ok dzięki za info ale przyszedł mi do głowy taki pomysł że bym wyjął całą elektronikę z tej pokrywy co mam, bo w niej była cała fabryczna elektronika wymieniona i zastąpiona statecznikami elektronicznymi i włożył do korpusu innej lampy bądź bym zbudował samemu, bo budowa takich rzeczy to dla mnie nie problem. Tylko pytanie jest czy 3x39 W jest wystarczające do oświetlenia akwarium bo jeśli nie to bym właśnie dołożył ledy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×