Skocz do zawartości
raftor

Akwarium morskie 200l adaptacja słodkowodnego

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz będę szczery. Ja nad mniejszym mocno zabudowanym i zarosnietym zbiornikiem 154L Miałem 6x 39. I polecił bym Ci takie rozwiązanie i ze wzgledu na wystarczającą moc i ze względu na rewelacyjną możliwość mieszania świetlówek przy takiej ilości. Jasne , że możesz zrobić ją sam.

Jeśli chodzi o odpieniacz to polecił bym Ci coś ze stajni Tunze. Marka bardzo doceniana jeśli chodzi o pompy cyrkulacyjne. Mimo to odpieniacze nie cieszą się zbyt wielką popularnością. Ja byłem zawsze bardzo z nich zadowolony. Jeśli chodzi o pompy to np. Tu masz okazję. ( link podam niżej ) Widziałem tą pompę gdy odbieralem od niego inną. Myślę , że na początek jedna taka będzie wystarczającym luksusem.

A używam salimetrów JBL + raz na jakiś czas refraktometr. Sól Preis lub Reef crystal. A co do osmozy to coś z allegro minimum 120L/dobę a najlepiej więcej. I oczywiście sump warto mieć.

http://allegro.pl/tunze-6095-i4674219373.html

Edytowane przez FoxRacing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz będę szczery. Ja nad mniejszym mocno zabudowanym i zarosnietym zbiornikiem 154L Miałem 6x 39. I polecił bym Ci takie rozwiązanie i ze wzgledu na wystarczającą moc i ze względu na rewelacyjną możliwość mieszania świetlówek przy takiej ilości. Jasne , że możesz zrobić ją sam.

Jeśli chodzi o odpieniacz to polecił bym Ci coś ze stajni Tunze. Marka bardzo doceniana jeśli chodzi o pompy cyrkulacyjne. Mimo to odpieniacze nie cieszą się zbyt wielką popularnością. Ja byłem zawsze bardzo z nich zadowolony. Jeśli chodzi o pompy to np. Tu masz okazję. ( link podam niżej ) Widziałem tą pompę gdy odbieralem od niego inną. Myślę , że na początek jedna taka będzie wystarczającym luksusem.

A używam salimetrów JBL + raz na jakiś czas refraktometr. Sól Preis lub Reef crystal. A co do osmozy to coś z allegro minimum 120L/dobę a najlepiej więcej. I oczywiście sump warto mieć.

http://allegro.pl/tunze-6095-i4674219373.html

Czyli 3x39 mi nie wystarczy tak? Jeśli chodzi o oświetlenie baniaka.Muszę dołożyć kolejne świetlówki lub ledy. To w takim układzie przy akwarium morskim (200l) ile powinienem mieć światła? Ile watów na 1 litr? A jeśli chodzi o odpieniacz to poszukam jakiegoś ze stajni Tunze. A jeśli chodzi o ten cyrkulator który podałeś jest wystarczający do 200L. Taki jeden da sobie rade z mieszaniem wody w 200L?. A co reszty to dziękuje za info. Pozdrawiam.

Edytowane przez mcmajcher79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ten cyrkulator bedzie nawet z lekkim zapasem i ma fajna regulację ze wszystkimi opcjiami. Ja bym proponował 6x39 lub same ledy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki za wszelkie informacje, już mniej więcej wiem na czym stoję. Będę musiał teraz zrobić sobie zestawienie kosztów i zobaczyć czy jestem w stanie udźwignąć taką inwestycje. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co. W sumie to poza odpieniaczem ( w zasadzie porządna pompą która jest do niego przyłączona) Pompami cyrkulacyjnymi i świetlówkami to jesteś w stanie resztę elementów technicznych zrobić sam. Najlepiej zrobić samemu to co się da a zaoszczedzone pieniądze przeznaczyć na wyżej wymieniony najleprzy sprzęt. No i odpieniacza warto poszukać używanego od osoby która się przesiada na wiekszy zbiornik, wtedy łatwo o porządny niedrogi sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wstępną kalkulacje i nie licząc odpieniacza i dodatkowego oświetlenia oraz sumpa wyszło mi już 2500 zł  :facepalm:

 

cyrkulator wody Tunze 6095                                                                850,00 zł

fitr odwroconej osmozy do zalania zboirnika min 120l/h                       110,00 zł

hydromet do zasolnia (salimetr) jbl                                                        15,00 zł

zywa skala 30 kg                                                                                  900,00 zł

zywy piasek                                                                                          250,00 zł

sol morska bio activ system tropic marin lub Preis lub Reef crystal      300,00 zł

beczka 250-300L na wode osmotyczną                                                  60,00 zł        

                                                                                                           2 485,00 zł

 

A gdzie reszta jeszcze: rybki, koralowce,sump, odpieniacz, testy do wody salferta, dodatkowe oświetlenie.

Myślę ze na start zbiornika potrzebował będę powyżej 4000 zł, co w moim przypadku będzie trudne do zainwestowania (żona, 3 dzieci i kredyt mieszkaniowy w Polsce). Ale czas pokaże może uda się uzbierać taką kwotę i spełni się moje marzenie o posiadaniu akwarium morskiego.  :woot: Pozdrawiam

Edytowane przez mcmajcher79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę pewnie kupisz za 1/2 tej ceny. Salimeter JBL nowy to koszt. 75-105 zł. Z żywego piasku możesz zrezygnować. Na żywą skalę pewnie wydasz więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno mniej drugie więcej, ale i tak suma sumarą koszt tej inwestycji pewnie będzie wynosił w granicach 4000 -5000 zł (jak nie więcej). Ale zobaczymy może czasem uda się mi uzbierać potrzebna kwotę aby wystartować z akwarium morskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno mniej drugie więcej, ale i tak suma sumarą koszt tej inwestycji pewnie będzie wynosił w granicach 4000 -5000 zł (jak nie więcej). Ale zobaczymy może czasem uda się mi uzbierać potrzebna kwotę aby wystartować z akwarium morskim.

Skoro na etapie zakładania zbiornika (sprzętu) są jakieś problemy finansowe to zastanów się czy udźwigniesz koszty utrzymania nie licząc tych nie przewidywalnych w postaci plag, chorób itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wstępną kalkulacje i nie licząc odpieniacza i dodatkowego oświetlenia oraz sumpa wyszło mi już 2500 zł  :facepalm:

 

cyrkulator wody Tunze 6095                                                                850,00 zł

(używka, lub nowa ,nie musi byc Tunze bez problemu max 100zł)

fitr odwroconej osmozy do zalania zboirnika min 120l/h                       110,00 zł

hydromet do zasolnia (salimetr) jbl                                                        15,00 zł

(jbl jest duzo droższy ;) , jakiś spławik sery,am,gt  około 30zł)

zywa skala 30 kg                                                                                  900,00 zł

(wystarczy Ci 10-15kg. 200-300zł)

zywy piasek                                                                                          250,00 zł

(150zł)

sol morska bio activ system tropic marin lub Preis lub Reef crystal      300,00 zł

(150)

beczka 250-300L na wode osmotyczną                                                  60,00 zł

(hmmm jak  dla mnie nie potrzebna ;) )     

                                                                                                           2 485,00 zł

                                                                                                            (840zł)

:wink: 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdzie dostanę tak tanią żywą skałę?

Po sklepach jest za jakieś 38-40 zł a na targowisku też jest w okolicach 30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak przygotowania?

Na razie ten temat odłożyłem na później bo póki co mam inne sprawy na głowie które muszę ogarnąć. Ale nie złożyłem broni w tym temacie. Może później jak się uporam ze wszystkimi sprawami to zacznę działać w kierunku akwarium morskiego. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×