Skocz do zawartości
Admin

Projekt nowego oceanarium w Gdyni

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś o godzinie 14 w sali kinowej Gdyńskiego Akwarium został zaprezentowany śmiały projekt oceanarium, autorstwa Pawła Kolbusza, absolwenta Politechniki Gdańskiej.

Wyglądem przypominać ma wynurzający się z morza, napełniony wiatrem, olbrzymi żagiel. Z lądem obiekt ma łączyć podziemny tunel, rozpoczynający się w okolicy przystanku SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana. Ma nim kursować szybka kolejka, która - z pominięciem wszelkich korków - przewiezie zwiedzających.

Jego dach, wyłożony płytkami z płynną parafiną, pod wpływem słońca zmieniać będzie kolor. Ściany, wykonane eksperymentalną na razie techniką, będą na tyle inteligentne, by wykonywać określone zadania, np. pomagać w ochronie środowiska. Część, w której mają znajdować się eksponaty, będzie spiralą. Po dotarciu na jej szczyt będzie się wchodziło do ogromnego walca, w którym pływać będą najciekawsze morskie stwory. Stamtąd będzie przejście do centrum rozrywki, gdzie zwiedzający będą mogli przeprowadzać eksperymenty naukowe, bawić się w sali hologramów, skorzystać z symulatora łodzi podwodnej czy obejrzeć film w formacie 3D.

Projekt nowego oceanarium na wodzie, które być może w przyszłości powstanie w Gdyni 250 metrów od brzegu, na przedłużeniu al. Piłsudskiego, pokazano wczoraj dziennikarzom. Ale w czwartek o godz. 14 w Akwarium Gdyńskim odbędzie się oficjalna multimedialna prezentacja wizji Pawła Kolbusza, autora pracy dyplomowej "Oceanarium w Gdyni", wykonanej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Każdy może przyjść i podyskutować o koncepcji. Wstęp jest wolny. - Wizje zakończenia al. Piłsudskiego i poprawienia atrakcyjności turystycznej bulwaru Nadmorskiego były już tematem wielu projektów - mówi Paweł Kolbusz. - Wśród nich pojawiła się wizja prywatnego oceanarium. Postanowiłem podjąć ten niezrealizowany dotąd pomysł, z tą różnicą, że założyłem, iż przeniesione zostanie tam obecne Akwarium Gdyńskie.

- Projekt był z nami konsultowany - przyznaje Anna Jankowska-Tesmer, rzecznik Akwarium Gdyńskiego. - Jeśli taki obiekt powstanie, z przyjemnością tam się przeniesiemy, a w obecnym budynku mogłaby powstać np. zielona szkoła.

Ale, by oceanarium powstało, potrzebne są pieniądze. Jak duże? Na to pytanie na razie nikt nie potrafi odpowiedzieć. Projekt jest śmiałą wizją twórcy - podobnie jak przed laty był nią wynurzający się z morza orzeł pomysłu reżysera Andrzeja Wajdy - który po cichu liczy, że przyciągnie inwestorów z gotówką. - Po jego zbudowaniu, by zapewnić płynność finansową obiektu, na wyższych kondygnacjach zaprojektowałem hotel ze wspaniałym SPA - mówi Paweł Kolbusz. - Wiem, że budynek może nigdy nie powstać, ale taki projekt jest potrzebny, podobnie jak projekty samochodów koncepcyjnych, które pobudzają do rozwoju przemysł motoryzacyjny.

Wizjonerski symbol Gdyni

Dr inż. arch. Marek Wysocki z Katedry Technicznych Podstaw Projektowania Architektonicznego Politechniki Gdańskiej

Paweł Kolbusz swoją wizję oparł na marzeniach. Chce, aby miasto, w którym mieszka, za kilka, kilkanaście, a może 20-30 lat było nadal miejscem nowoczesnym. Takie przyszłościowe wizje są potrzebne do tworzenia wyzwań dla rozwoju. Ktoś może powiedzieć, że ten projekt to utopia, ale Paweł konsekwentnie wskazuje realność tej inwestycji. Pokazuje rozwiązania techniczne, które testowane są w laboratoriach i realizowane jako eksperymenty w różnych zakątkach świata.

Obiekt zaprezentowany przez Pawła bez wątpienia stanie się atrakcją Gdyni, budowlą, którą chętnie będą odwiedzać mieszkańcy, jak i turyści.

To być może nowy wizjonerski symbol Gdyni. To projekt, który warto pokazywać, aby stawał się motorem przełamywania ograniczeń.

->za:http://gdynia.naszemiasto.pl

Wizualizacja 3D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Film na youtube

Gdyby się udało, w końcu mielibyśmy oceanarium z prawdziwego zdarzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem urodzonym optymistą...ale w to,że to się uda nie chcę mi się wierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak z kosztami takiej inwestycji??? Taki przyszedl mi do glowy pomsyl, bo morze to moj taki fetysz ;-) gdyby ktos pomyslal o jakiejs zorganizowanej akcji zbiorki funduszy to ja w zamian za cegielke np. napis na tym pomoscie albo dozywotnia wejsciowke, daaaalbym te tysiac zlotych. A co tam przeciez to dla przyszlych pokolen by bylo.

Owsiak zbiera, Rydzyk zbiera wszyscy na cos zbieraja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że koszt jest porównywalny z budową np. stadionu narodowego, albo większy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja zacna, jednak sam projekt mnie nie rusza. Nie wiem jaka będzie ostateczna decyzja, ale bardzo możliwe, że praca Pawła będzie oprotestowana. Nie chcę jego pracy nazywać plagiatem, ale ponad rok wcześniej firma SEMEKO złożyła w Urzędzie Miasta Gdyni identyczną koncepcję. Nie było w niej projektu budynku, który przedstawił Paweł jednak pomysły były dokładnie takie same - oceanarium na Zatoce, połączone tunelem i kładką z bulwarem nadmorskim. W dodatku Paweł zapomniał podczas wywiadu dodać, że przez rok pracował nad tym projektem jako pracownik SEMEKO. Projekt był osobiście nadzorowany przez prezesa zarządu tej firmy i to jego autorska koncepcja. Jednak poczekajmy na rozstrzygnięcie całej sprawy, bo koncepcja jest świetna i szkoda, że już na starcie robi się kwas...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak z kosztami takiej inwestycji???

Koszt ok. 300 - 400 mln USD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy kosztach ponad miliarda zlotych... no nie uznalbym tego pomyslu za trafiony. Szczegolnie ze w obecnej sytuacji gospodarczej prywatnego inwestora na cos takiego na pewno sie nie znajdzie, a jezeli to samorzad mialby kase wykladac to uznalbym takie przedsiewziecie za zupelna pomylke. Juz wole kawalek autostrady czy oczyszczalnie sciekow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kryzys gospodarczy idzie a architekt zapomnial policzyc sciany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom takie koncepcje maja sens. To trochę tak jak z pokazami mody, Prada pokazuje ciuch za 5 tys $, a potem chińczycy szyja kopie za 0,5% i ulica chodzi w czymś takim. Może jakiś inwestor zobaczy cos na poziomie Prady i postawi cos za budżet chińskiej podróbki, co i tak było by nieżle. Pomysł jest miły, acz oczywiście ameryki nie odkrywa. O wyspie mówie się dawno, z naszego podwórka polecam prace Tomka Bosiackiego z Sopotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja poszedłem z synem ostatnio a było to ok 3 lat temuy to już sobie temat oceanarium odpuśbiłem bilety drogie, a nic tam tak naprawdę nie ma wole

aqua park w sopocie a i tak na słowacji mają leprzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koncepcja zacna, jednak sam projekt mnie nie rusza. Nie wiem jaka będzie ostateczna decyzja, ale bardzo możliwe, że praca Pawła będzie oprotestowana. Nie chcę jego pracy nazywać plagiatem, ale ponad rok wcześniej firma SEMEKO złożyła w Urzędzie Miasta Gdyni identyczną koncepcję.

Nie było w niej projektu budynku, który przedstawił Paweł jednak pomysły były dokładnie takie same - oceanarium na Zatoce, połączone tunelem i kładką z bulwarem nadmorskim.

Snochu , pogogluj sobie prawa autorskie, wzor uzytkowy, nowe dzielo na podbudowie starego, bo duby smalone walisz ze az przykro. Kocepcja wyspy tak jak koncepcja kola nie jest dzielem nikogo i nie mozna tego zastrzec.

W dodatku Paweł zapomniał podczas wywiadu dodać, że przez rok pracował nad tym projektem jako pracownik SEMEKO.

Raczej nie chcial niz zapomnial.

Projekt był osobiście nadzorowany przez prezesa zarządu tej firmy i to jego autorska koncepcja.

Acha most na Hel tez jest pomyslem Mariusza? Bo w Danii przeciez tego sami nie wymyslili...chociaz zrobili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek, ja rozumiem potrzebę uzewnętrzniania się, ale zerknij czasem na daty - temat jest sprzed prawie roku. Od tego czasu sytuacja "trochę" się zmieniła. Paweł znów dla Mariusza pracuje, więc coś wyjaśnić musieli i niech zostanie to między nimi.

Mam w segregatorze trochę Twoich konspektów, same opisówki sprzed kilku ładnych lat, ale jakbyś się poczuł, gdybym nagle napisał o tym pracę magisterską, albo chociaż artykuł, naturalnie rozwijając te pomysły itd. i dziwnym trafem zapomniał wspomnieć o Twojej osobie lub firmie? To nie jest kwestia prawa tylko ... (kilka słów pasuje, każdy wstawi, co mu pasuje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam w segregatorze trochę Twoich konspektów, same opisówki sprzed kilku ładnych lat, ale jakbyś się poczuł, gdybym nagle napisał o tym pracę magisterską, albo chociaż artykuł, naturalnie rozwijając te pomysły itd. i dziwnym trafem zapomniał wspomnieć o Twojej osobie lub firmie?

W takim razie proponuje na przyszłośc nie pisac o oprotestowaniu etc, wytaczasz grube działa wiec taka możesz miec kontreakcje.

Do pewnych rzeczy przywykłem, był moment ze moje zbiorniki były w realizacjach 5 konkurencyjnych firm ,jdna z nich (gdańska) twierdziła że ma prawo napisac że to jej zbiornik.... bo sprzedaje do niego pokarmy :-)

Było, mineło tej firmy nie ma..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pewnych rzeczy przywykłem, był moment ze moje zbiorniki były w realizacjach 5 konkurencyjnych firm ,jdna z nich (gdańska) twierdziła że ma prawo napisac że to jej zbiornik.... bo sprzedaje do niego pokarmy :-)

Było, mineło tej firmy nie ma..

A dla mnie to nie jest coś, do czego powinno się przywykać. Jeśli ktoś dostałby za taką akcję po d... to może kto inny by się kilka razy zastanowił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×