Skocz do zawartości
jerzy35400

Witam! Przedstawiam sie,

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wsystkim uzytkownikom!

Licze na Wasze porady,
wiecej niz poltora roku temu wystartowalem z nano-rafka i wszystko bylo jak najpiekniej (stabilnie,rozwojowo i kolorowo)
i jak to w zyciu bywa chcialem cos wiekszego, i tak sie stalo ,  7 m-cy temu sam posklejalem akwarium, zakupilem filtracje, skale, odpieniacz itd.
koralowce z nano po miesiacu znalazly sie w duzym akwa. Na moje zdumienie wszystko uroslo jeszcze wieksze, bardziej kolorowe i napompowane. Jednym slowem oswietlenie dalo sie we znaki;  Testy wody prawie ze super, jedynie z malym brakiem Mg.
Wszystko toczylo sie pieknie przez 2 miesiace a potem "La Kata"- wiekszosc korali twardych zaczela obumierac! 11 czerwonych discosom skurczylo sie i rozplynelo, zielony rhodactis tak samo, palythoa zoohanthus etc.
Zostala Xenia i caly czas sie prezy i multiplikuje, pahyclavularia rowniez nie ma problemow, sinularia jako tako etc.
WODA: testowana walizka JBL co 10 dni - zadnych powaznych zmian...
Przyszedl specjalista.... potestowal wode.... wszystko OK.... a baniak sie cofa i problem goni problem.
Jak na dzien dzisiejszy wydalem na same preparaty okolo 160€ i pomimo cierpliwosci nie widze zadnych wiekszych efektow.
Dlatego zwracam sie do Was o liczne porady oraz na wytlumaczenie niektorych zwrotow uzywanych na tym forum
moze to dziwnie zabrzmi ale nie mam pojecia co to jest Hanka ani do czego sluzy ;)

Pozdrawiam,

Jerzy

post-4015-0-25268300-1390159652_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tu hanke :)http://erybka.pl/product-pol-3023-Hanna-Instruments-Miernik-zasadowosci-Instrukcja-PL-.html

Podaj wyniki tych testów, napisz coś o zbiorniku, co lejesz, czym świecisz itp. Lejesz jakieś preparaty które mogą jeszcze bardziej zaszkodzić. W morskim potrzeba czasu na efekty, nie działa to tak że efekty będą od razu widoczne.

Edytowane przez Mati123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj wymiary akwariumi ,jaki osprzet i oswietlenie,jakas sól i suplementacja,wyniki testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek- w Polsce niby chujato... ale swoi to swoi, zawsze pomagać skorzy. i chwała im za to.....jak Ci rozwiążą problem to przynajmniej po madarynce im podeślij..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za sympatyczne i szybkie odpowiedzi!
juz pisze co mam jak dozuje itd.

 

Akwa 144x33x33 klejone wlasnorecznie niemieckim siliconem do aqua - czyli wody 138litrow
Oswietlenie: Balast "GLO" 54Wx2 na T5 - na tym zamontowane  1x  AQUAVIE -LUMIVIE spectre bleu 54W   + 1x JBL MARIN DAY solar ultra 54W

Odpieniacz JAD WG-310

Filtr zewnetrzny - JBL CrystalProfil e900 ( Gabka+ JBL CarboMec+JBL PhosEX ultra + JBL Nitrat EX + kulki)
2 pompy 3000l/h - Sunsun wavemaker JVP-101


Podloze - Piasek koralowy 15kg
Skala zywa odkupiona ze sklepu akwa z akwarium prezentacyjnego ( ma okolo 9 lat w akwa byla w pieknym stanie) razem 25 kg

woda: 110 litrow morskiej atlantykiej pobieranej z pelnego morza i 25 litrow osmozy aby obnizyc zasolenie

swiatlo od 9h30 do 21h00

pompy pracuja non stop, skimmer daje rade

 

chemia:

AQUARIUM SYSTEMS - Bio Degradeur - Biotope-Well being   -sporadycznie
AQUARIUM SYSTEMS - Magnesium - gdy Mg spada

ANTIRED AQUAMEDIC- jak byl problem z czerwonymi algami - po 2 seansach wszystko zniknelo i nie wraca - uff!


Karmienie:

PHYTOPLAN i doza raz na tydzien

HOBBY LIQUIZELL - w sumie tylko na poczatku startu baniaka
JBL Maripearls codziennie 1click


OBSADA:
3x Bernard Hermitte
1x Lysmata
1x Le Poisson Clown (Amphiron Ocealaris)
1x Dascylus Aruanus

1x Chrystiptera Cyanea

1x Chrystiptera Galba

1x Dascyllus trimaculatus

1x ecargot Turbo

 

to chyba tyle
 

a i jeszcze dzisiejsze testy JBL

Temp: 25.5°C
KH : 8

pH : 7.8

NH4 : <0.05

NO2 : <0.1

Cu : <0.1

O2 : 8

NO3 : 1

PO4 : 0.4

SiO2 : 1.2

Ca : 420

Mg : 1080

Densité : 1.024

 

Tak to wyglada....

Pozdrawiam,

Jerzy

 

 



Jurek- w Polsce niby chujato... ale swoi to swoi, zawsze pomagać skorzy. i chwała im za to.....jak Ci rozwiążą problem to przynajmniej po madarynce im podeślij..... :)

 

zapamietam

:yes:


 



zapomnialem dodac - Cazasami sypie SeaBuffer ale baaaardzo delikatnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz amoniak, NO2 i miedz.

niezly koktajl jak sie chce wykonczyc morszczyzne.

poszukaj zrodla bo to zabija zwierzaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz amoniak, NO2 i miedz.

niezly koktajl jak sie chce wykonczyc morszczyzne.

poszukaj zrodla bo to zabija zwierzaki.

 

poczekaj...

popatrz ile jest zer po przecinku w amoniaku i jest rowniez znak mniejszosci a wynik jest najnizszy i niewykrywalny na skali JBL

NO2 NITRITE : mniejszy od 0.1 czyli niewykrywalny

MIEDZ: mniej niz 0.1 czyli znowu nawet nie wykrywalny na skali ... a powiem Ci ze jest dopuszczalny do 0.3 w warunkach kiedy chcesz sie pozbyc jodu

to ze jestem tutaj pierwszy raz nie znaczy ze nie mam bladego pojecia.... nie strasz mnie koktajlami , sproboj powiedziec mi zatem jakie sa prawidlowe parametry w/g Ciebie tych czynnikow

BTW: nie zwrociles uwagi ze sa podwyzszone silikaty i opuszczony bilans magnezu a i fosfaty sa wyjatkowo podwyzszone i w sumie sa juz dobrze na czerwonym

pozdrawiam,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz,

mnie jak kiedys uczyli to uczyli, ze jakikolwiek amoniak i NO2 jest letalne dla bezkregowcow i ryb.

Ty masz wykrywalne

poziom miedzi w NWM jest 0,002 mikrograma na gram wody, czyli raczej bardZo niewiele i moze byc raczej uznawane na poziomie zanieczyszczenia.

u Ciebie zdaje sie jest nieco wiecej ;)

poszukal bym jeszcze elektrycznego przebicia, wezy gumowych, ktore moga oddawac siarke do wody albo czegos co wpadlo i sie pomalu rozpuszcza...

silikatami grzybowiencow nie zabijesz a i widzialem baniak, gdzie one swietnie funkcjonowaly przy poziomoe fosforanow rzedu 2,4 !!! (tak tak, nie po przecinku) wiec to nie powod zeby zwierzaki zdychaly.

ja stawiam na amoniak, NO2 i miedz.

p.s

nie strasze, staram sie pomoc.... ale moze sie nie znam :)

w kazdym badz razie ja mam te czynniki niewykrywalne i nic mi sie nie rozpuszcza i nie zdycha... wiec moze to to :)))

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra OK .... wytlumacz mi w jakisposob moge dokonac lepszych pomiarow.... JBL nie przewidzail bardziej rygorystycznych odczytow, mam przed soba walizke JBL MARINE TESTLAB oraz palete kolorow i na niej nie znajduje sie nic wczesniej na skali poza tymi odczytami ktore Ci podalem,
ponizej Skale JBL w *.jpg

post-4015-0-96234000-1390168712_thumb.jpg   post-4015-0-99458900-1390168736_thumb.jpg   post-4015-0-31484000-1390168761_thumb.jpg

 

jezeli sa testy ktore podaja bardziej dokladnie odczyty odczynnikowpodaj mi ich nazwe ... zdawalo mi sie ze JBL to dosyc szanowana firma

 

pozdrawiam,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL  to badziewie.

Testy Salifert są dużo lepsze, np. test na NO2 zawiera skalę od 0,002 ppm.

 

Pozdrawiam

T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez jestem zdania, ze jesli chcesz na powaznie bawic sie w morszczyzne to trzeba wiedziec co w wodzie siedzi.

ja robie testy:

mala hana - Ca, Kh, PO4

salifert - Mg, NO3

profilux - staly monitoring pH, temp.

dobre sa jeszcze tesaty Red Sea

JBL-a bym sobie odpuscil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! dopiero teraz jestem dostepny... dzieki z podpowiedzi jakich testow uzywac! szkoda tylko ze zestaw JBL byl taki drogi,
zapobiegawczo zrobie podmiane 15% wody na osmozie ktora uzywam na dolewki - solanka z "Aqiarium Systems Instant Ocean"
A propos testow - RedSea jest u nas dostepny natomiast dzis rozgladalem sie za innymi, ktore podaliscie i niestety nie prowadza ich sprzedazy... szkoda

pozdrawiam,

Jerzy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek,

czy mozesz u kogos sprawdzic Twoje zasolenie lub przyzad, ktorym mierzysz ? Podejrzanie wyglada mi rozcienczona woda z atlantyku prawie 1/4 iloscia wody z osmozy (czy dosypywales do niej soli?).

Sam wiesz, ze Mg, Si, PO4 sa raczej kiepskie (dla sps-ow z pewnoscia, do tego slabe swiatlo), moze zbieranina wszystkiego daje takie efekty ? Padniety koral ciagnie za soba inne...

Masz moze aktualne zdjecie zbiornika ?

Miedz mozna smialo tez podejrzewac, moze gdzies istnieje w produkcji wody lub zbiorniku ?

Masz dostep do wody z oceanu ? Moze nabierz jej na wieksza podmiane, poza tym zmienialbym wegiel i dolozyl adsorbera PO4, bo jest go za duzo w stosunku do NO3.

Edytowane przez Stani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek,

czy mozesz u kogos sprawdzic Twoje zasolenie lub przyzad, ktorym mierzysz ? Podejrzanie wyglada mi rozcienczona woda z atlantyku prawie 1/4 iloscia wody z osmozy (czy dosypywales do niej soli?).

Sam wiesz, ze Mg, Si, PO4 sa raczej kiepskie (dla sps-ow z pewnoscia, do tego slabe swiatlo), moze zbieranina wszystkiego daje takie efekty ? Padniety koral ciagnie za soba inne...

Masz moze aktualne zdjecie zbiornika ?

Miedz mozna smialo tez podejrzewac, moze gdzies istnieje w produkcji wody lub zbiorniku ?

Masz dostep do wody z oceanu ? Moze nabierz jej na wieksza podmiane, poza tym zmienialbym wegiel i dolozyl adsorbera PO4, bo jest go za duzo w stosunku do NO3.

 

Witaj!

Tak oczywiscie do osmozy poszla sol, inaczej nic by z tego nie wyszlo ;) Woda z oceanu po to by wniesc faune bakteriologiczna.

po ostatnich testach szczegolowych miedzi nie wykryto( czyli jej nie bylo) rozposcic sie nie mogla

woda jest juz prawie stabilna - maly problem z PO4 ktore jest na 0.05 ale z tendencja spadkowa,NH4 jest na 0.1... problem zlej regulacji odpieniacza i pewnie za malo bakterii filtracyjnych.

Jakiego Adsorbera PO4 mi polecasz????, bo w tym temacie to jeszcze raczej po omacku ;)

 

Dzieki za podpowiedzi Stani!

Pozdrawiam,

i aktualna fotka

 

post-4015-0-25923800-1391275712_thumb.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×