Skocz do zawartości
AkwariumSzczecin

Kącik porad -szkło i cała reszta aspektów z nim związana

Rekomendowane odpowiedzi

Czy interesują was takie zagadnienia jak 

-krojenie  grubego szkła zaczynając od 10mm do 19mm :)

-wiercenie otworów 

-jak skleic akwarium ,sump...

-coś na temat silikonów którymi kleimy akwaria 

-jak zrobić stelaż 

-jak wykonac zabudowę 

-itp

 

Znam się na tym trochę mogę się podzielić wiedzą i doświadczeniem . 

Edytowane przez AkwariumSzczecin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja zadam pytanie :)

przy duzych zbiornikach klejonych np z szyby 18-20 mm

lepiej robic to z jednej szyby czy wytrzymalsze bedzie szklo zespolone, czyli 2 szyby klejone.

jaka jest roznica w wytrzymalosci, sprezystosci i podatnosc na pekniecia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło laminowane np 3x6 mm wytrzymałością będzie zbliżone do szkła 12mm . Przeliczniki dla szkła vsg jest 0,64 . Ze względu na folie nazywane jest szkłem bezpiecznym . 

 

Pod względem bezwładności tafla z jednej grubości jest o ponad 30% mocniejsza . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale bywają tafle szkła nie tylko z folią ale i z żywicą zamiast folii

czy one są wytrzymalsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obecnych czasach już raczej nie żywicuję się szkła . Ta technologia jest wypierana przez laminowanie szkła  . Ale wytrzymałość zbliżona do vsg .

Edytowane przez AkwariumSzczecin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może zadam głupie pytanie ale po prostu nie znam się - napisałeś "Szkło laminowane np 3x6 mm" czy miało to oznaczać 3 do 6mm? Piszesz o foliowanym szkle - czy ta folia jest jakoś specjalnie klejona by nie odeszła od płata szyby? Ta folia potem jest od strony zewnętrznej baniaka? Czy nie zniekształca to "widzenia"? No i jeszcze jedno. Piszesz że konstrukcję cynkujesz. Po latach nie wchodzi jednak korozja w miejscach nazwijmy to słabiej ocynkowanych? Co kładziesz pod baniak? bo chyba nie leży tylko na samej ramie kształtownika?.... Ja pod swój to lałem betonową, zbrojoną płytę. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Folia jest tylko pomiędzy sekcjami szkła nigdy na zewnątrz . Laminat jest wygrzewany w piecu ,podczas podczas obróbki termicznej  folia spaja tafle szkła.W kwestii szkła chodziło 3x6mm (trzy szyby).

 

Zniekształcać nie zniekształca ale spada przenikalność swiatła co wiążę się z spadkiem przejrzystości .

Jeśli chodzi o cynkowanie to rzadko to robię ,w 99% wystarczy malowanie proszkowe :) Pod akwarium będzie blat 36mm .

Edytowane przez AkwariumSzczecin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybacz - ale jeszcze zapytam - to jak to - klejone 3 szyby z folią po 6 mm co daje 18mm grubości dają wytrzymałość szyby jednolitej o grubości 12mm. To gdzie jest sens stosowania tych "foliówek"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i tak.. tylko jaki musiałby być napór z zewnątrz by pokonać opór wody???? - chyba że punktowy, jednak kto potrafi przewidzieć takie zdarzenie w warunkach domowych.... chyba przerost formy nad treścią.... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że były takie dni gdy szukałem "pyrlika" ( po śląsku - taki dupny młot) by rozwalić to szkiełko i dać sobie spokój... jednak u normalnych ludzi do których chyba się po tej wypowiedzi nie zaliczam to zbyteczne zabezpieczenie... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzilo mi raczek o 2 tafle szklane pomiedzy ktore wlewa sie zywice, czy inny klej i utwardza lampami UV.

jak jest z ich wytrzymaloscia ?

czy ta szyba bedzie wytrzymalsza niz odpowiednik o tej samej grubosci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klej który sieciuje przez lampę uv  jest drogi ,nie słyszałem aby stosowano na tak duże płaszczyzny klejenia .

Edytowane przez AkwariumSzczecin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo z tego co piszesz jaki byłby sens jego stosowania, i kto by zapłacił za te koszty.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może i ja - widuję w sieci, ze duże baniaki mają dna klejone z kilku warstw i często z kilku tafli łączonych dylatacjami. Czy na to są jakieś wzory/zasady kiedy takie rozwiązanie trzeba stosować? Od jakiejś powierzchni dan to się liczy czy raczej od wysokości słupa wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dylatacje stosuję się po to aby niwelować naprężenia .Grubość szkła także ma znacznie   .Przykładowo będe niedługo kleił akwarium o podstawie 220x220 zastosuję tam dno z czterech części . 

Niewątpliwie jak wspomniałeś im wyższy słup wody tym z większą siłą oddziałowuje na dno. 

Edytowane przez AkwariumSzczecin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×