Skocz do zawartości
Kubapom1

Murena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zamierzam zakupic sobie akwa 200l

Która murena jest ciekawsza echidna nebulosa czy Rhinomuraena quaesita prosilbym owodpowiedz raczej dlaczego akurat ta murena. Dziekuje i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie są ciekawe. Trudno dać którejś pierwszeństwo. W sklepach wstążki są dosyć wyrośnięte, więc może jednak gwiazdka? Mam je obie. Z tego co zaobserwowałem - wstążkę trudniej nauczyć jedzenia mrożonek i trudniej się aklimatyzuje. Jednak jak już się przyzwyczai cieszy oko. Gwiazdka,  jest łatwiejsza na co wpływa chyba większy temperament łowiecki. Ta rybka też robi wrażenie - wkońcu wygląda bardziej "murenowato". Trzymam ją w baniaczku pod 200l razem ze skrzydlicą skorpeną i sumikiem. Żyją sobie już 3 rok. Te ryby ogólnie nie potrzebują wiele miejsca. Oczywiście, jak są niewyrośnięte.Wstążkę trzymam w rafowym. Raczej - zaznaczam raczej nie poluje na "kolegów" z baniaczka. Gorzej z nowo wprowadzanymi. Trzeba po prostu wtedy bardziej ją karmić aż ryby przyzwyczają się do siebie i wytworzy się swoista rezerwa przed drapieżnikiem.

Edytowane przez falco66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Ponoć wstążki jak przystało na dobre "węże" maja niesamowite zdolności do ucieczek. Bo to że prawdziwe węże je niestety maja przekonałem się na własnej skórze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że problem ucieczki dotyczy przede wszystkim ryb wprowadzanych..... Stres z nowym miejscem powoduje że szukają dla siebie miejsca często niefortunnie. Też miałem taki przypadek że znalazłem zasuszoną rybę poza baniakiem, a jedną pokiereszowała mi pompa cyrkulacyjna....

Ta która gości u mnie już parę lat, była włożona do baniaka i pilnowana aż znalazła sobie miejsce w skałach. Jak jest głodna wypływa ze swej jamki ale po chwili wraca do "siebie". To sygnał że chce jeść. Po nakarmieniu znów siedzi grzecznie. Rybka bezproblemowa. Cieszy oko właściciela i robi wrażenie na gościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są piękne i może nawet wstążka zmieściłaby się do mojej 375 ale po pierwsze lubię swoje krewetki a po drugie jednak w kilku opisach znalazłem informację że akwarium musi być dobrze zabezpieczone a ja mam tylko koronę. Nie wiem jak morena ale węże które mam są dość ciekawskie i każdy niezabezpieczony otwór wykorzystać mogą do zwiedzenia innych części mieszkania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam z 4 gat. krewetek i nie widzę by ginęły..... akwarium moje nie jest w żaden sposób zabezpieczone..... Choć trzymam różne zwierzątka, to węży bym nie trzymał.... dawny kolega hodował węże-dusiciele, i miałem okazję być świadkiem karmienia ich żywymi oseskami myszy, większe węże - dorosłymi myszami.... Widziałem w życiu już wiele, jednak to pachniało sadyzmem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja niestety znikła po paru dniach  i do dziś nie wiem ,czy uciekła - akwarium nie było zbyt szczelnie przykryte -  czy zjadł ją rekin. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Rhinomuraena quaesita Murena wstążkowa

Pochodzenie: Indopacyfik, Japonia, Mikronezja, Nowa Kaledonia.
Wielkość: do 130 cm.
Temperament: spokojna.
Pokarm: krewetki, krewetki koktajlowe, małe ryby, mięsko małży, mrożony pokarm

Murena wstążkowa jest zwierzęciem skrytym, dzień spędza w kryjówkach skalnych wystawiając jedynie głowę bądź zagrzebując się w podłożu. Młode osobniki ubarwione są brązowo-żółto, dorosłe nabierają pięknej, niebieskiej barwy. Wydłużony kształt ciała sprawia, że zwierzęta te są mistrzami akwariowych ucieczek- zbiornik z nimi powinien być idealnie zabezpieczony. Należy do zwierząt obupłciowych, młode osobniki są samcami, by wraz z wiekiem zmienić się w samice. Mimo iż należy do zwierząt spokojnych, może polować na małe ryby i skorupiaki."

 

Jak napisałem od 7 lat trzymam węże i ten okres nauczył mnie szacunku i ostrożności bo wszystko co długie ma niesamowite zdolności do wciskania się w szpary  ucieczek. Zresztą wystarczy popytać doświadczonych rybaków. Mało któremu choć 1 raz nie zwiał nasz rodzimy węgorz - tez właśnie o takim kształcie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba rośnie do ok 1,3m zanim kupisz weź może kawałek grubej liny albo węża ogrodowego o tej długości popatrz i sie spokojnie zastanów czy te 200l to nie za mało...

Falco z calym szacunkiem ja bym nie porownywał chęci ucieczki z małego bankami i z Twoich 1500l

Ja jak widzę drapieżne koty w mini klateczkach w naszym zoo to mnie na lewą stronę wykręcić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to jest 375 litrów i 150 cm długości. Dla węzy przyjmuje się minimalną długość terrarium 2/3 wymiaru węża wiec tu by pasowało bo 2/3 to ok 87 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli poprawcie mnie jeśli coś źle zrozumiałem ...

teoretycznie w 300l o długości 80cm i odpowiedniej ilości miejsca przy dnie oraz kryjówek powinno dać się takiego zwierza utrzymać nie męcząc go zbytnio ?  

 

w erybce twierdzą ze karmiąc 1-2 razy w tygodniu spokojnie da radę... i nie będzie wstążka polować na innych mieszkańców akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie to w grę wchodzą 2 czynniki:

 

1) Właśnie krewetki, mitraxy a także chromisy które mam i śliza jako małe i potencjalnie stanowiące dla niej pokarm ryby

2) Właśnie zdolność ucieczki gdyż akwarium będzie mieć koronę a nie pełnoszczelną pokrywę.

 

Jakoś nie wierzę, żeby dało się tak zapełniać takiemu zwierzakowi jak murena żołądek by prędzej czy później nie upolował on czegoś co będzie w zasięgu pyszczka. Tak samo jak pustelniki prędzej czy później wybiją ślimaki a ukwiały od czasu do czasu mimo karmieia złowią jakąs rybe lub krewetke w akwarium. Taka jest natura tych zwierząt. To drapieżniki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam gymnothorax tile, po 3tyg przestawiłem.je z 1/4 zasolenia morskiego na pełne, wpuściłem do akwarium już nauczone jeść z pensety-żywego.nie tykają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam gymnothorax tile, po 3tyg przestawiłem.je z 1/4 zasolenia morskiego na pełne, wpuściłem do akwarium już nauczone jeść z pensety-żywego.nie tykają.

Wszystko do czasu...

Z instynktami kształtowanymi od milionów lat nie wygrasz w kilka tygodni, nadejdzie taki dzień kiedy będziesz szukał współmieszkańców :whistling:

Edytowane przez Tuptus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to można powiedzieć o każdej,

Polecam ten gatunek bo nie jest duży,

U mnie ich głód staram się odrazu zaspokajać-gdy tylko czeka na jedzenie to dostaje. Dzięki temu ryby pływają przy nich a one najedzone nie atakują ich. Zresztą ciekawą spółkę założyło z nimi wężowidło zielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to można powiedzieć o każdej,

Polecam ten gatunek bo nie jest duży,

U mnie ich głód staram się odrazu zaspokajać-gdy tylko czeka na jedzenie to dostaje. Dzięki temu ryby pływają przy nich a one najedzone nie atakują ich. Zresztą ciekawą spółkę założyło z nimi wężowidło zielone.

A co poza tą mureną masz jeszcze ? Mam oczywiście na myśli zwierzaki tej wielkości, która potencjalnie może stanowić jej zdobycz. I czy masz pełne nakrycie zbiornika czy koronę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło trochę czasu, jak tu zaglądałem... Powiem Wam tylko, że nic mi małego nie zginęło w tym okresie. Moja wstążeczka jest cudowna. Krewetki żyją, pustelniki -też, małe rybki też.... Murena jest karmiona i stynkami i krewetkami. Wydaje mi się że u niej wzrok to nie najlepszy aparat zmysłu. Bardziej wydaje się mają rozwinięty zmysł powonienia a może jeszcze coś innego co naprowadza je na potencjalny pokarm. Widzę że stali bywalcy baniaka, skutecznie potrafią omijać jej gardełko. Patrząc na to wszystko to doszedłem do wniosku że rybki też swój rozum mają i potrafią zaadoptować się do warunków bytowania nawet z drapieżnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×