Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie. Przypomniało mi się że kiedyś trafiłem na ciekawostkę że są jakieś proste organizmy, rozmnażając się przez podział, u których komórki dzieląc się wogóle nie skracały telomerów. Jeśli tak jest i u korali wszystko stałoby się jasne. Masz może coś na ten temat Sushi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj opracowan prf. Łomnickiego.

gdzies kiedys czytalem na ten temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan Profesor bardzo ciekawie mówi/ pisze/ wypowiada się. Chylić czoło że dzieli się swą wiedzą z innymi. Tym nie mniej nie znalazłem w jego relacjach niczego co dosłownie odnosiłoby się do koralowców. Nie można generalizować że to co proste pod względem systematyki, musi posiadać takie czy inne zdolności organiczne. Generalnie Profesor wskazuje że są organizmy rozmnażające się przez podział i replikujące się w 100%. Zaznacza jednak że to dotyczy tylko rozmnażania bezpłciowego. Jak wyżej zostało napisane, koralowce, również rozmnażają się "płciowo". W tym wypadku nie ma mowy by telomery nie zmniejszały się. Tu mamy do czynienia z prostym zapłodnieniem gdzie zachodzą normalne procesy powiązania dwóch genotypów. Zachodzi zróżnicowanie genetyczne nowo powstałego  organizmu. Reasumując - z jednej strony mamy populacje koralowców noszących ten sam genotyp, z drugiej strony - mamy nowy organizm z zupełnie innym materiałem genetycznym. Tu chyba tkwi tajemnica że rafy to nie do końca takie "przestarzałe i niereformowalne" skupiska organizmów.  Inaczej już by ich dawno nie było. Jak każde stworzenie i koralowce chyba jednak są organizmami chcącymi istnieć i też w jakimś stopniu dostosowują się do nowych warunków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×