Skocz do zawartości
solanka123

Czy woda destylowana może być do małej rafy bez żywych organizmów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam akwarystyką zajmuje sie 3 lata ale slodkowodna powoli przechodze na akwarystyke morska .

Mam akwarium 20l chce zrobic z niego malutka rafe koralowa tylko teraz mam problem jaka wode do tego akwarium, filtr ro kupie dopiero za okolo 2-3 miesiace czy moge uzyc wody destylowanej czy dodawac cos do niej sol morska itp.????

Przypomne ze w tym akwarium nie będą zadne zwierzaki typu krewetki i ryby.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by tę wodę sprawdzić TDS, żeby mieć pewność, że nie ma syfu. Jak będzie 000 to można lać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie prościej Ci kupić gotową solankę w którymś ze sklepów z morszczyzną? - 20l to nie majątek, a na początek nie masz kłopotu z prawidłowym zasoleniem np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku mojej przygody z moim pierwszym akwarium morskim(zanim kupiłem RO DI) kupowałem wodę demineralizowaną z TESCO(woda też marki Tesco).TDS pokazywał 0.I taka woda się nadawała,oczywiście na dolewki i jako baza do urabiania solanki.

Szlag mnie tylko trafiał że zdarzało się że często tej wody brakowało.Musiałbyś sobie zrobić większy zapas i te 20l akwarium jakoś pociągniesz przez jakiś czas.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie poprosić kogoś w okloicy o zrobienie takiej wody. Ale polecam od razu sól kupic bo i tak sie przyda.



Na początku mojej przygody z moim pierwszym akwarium morskim(zanim kupiłem RO DI) kupowałem wodę demineralizowaną z TESCO(woda też marki Tesco).TDS pokazywał 0.I taka woda się nadawała,oczywiście na dolewki i jako baza do urabiania solanki.

Szlag mnie tylko trafiał że zdarzało się że często tej wody brakowało.Musiałbyś sobie zrobić większy zapas i te 20l akwarium jakoś pociągniesz przez jakiś czas.Pozdrawiam

A ile za nią płaciłeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam akwarystyką zajmuje sie 3 lata ale slodkowodna powoli przechodze na akwarystyke morska .

Mam akwarium 20l chce zrobic z niego malutka rafe koralowa tylko teraz mam problem jaka wode do tego akwarium, filtr ro kupie dopiero za okolo 2-3 miesiace czy moge uzyc wody destylowanej czy dodawac cos do niej sol morska itp.????

Przypomne ze w tym akwarium nie będą zadne zwierzaki typu krewetki i ryby.

 

Poczekać 2-3 miesiące i kupić swoje RO a nie kombinować z wodą destylowaną, która może być kiepskiej jakości:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wodę w Tesco płaciłem 3,75 za 5 litrów.

Czy była kiepska?Nie sądzę,TDS zawsze pokazywał 0.

Tylko że napisałem że na dłuższą metę dla mnie,mając wtedy prawie 300litrowe akwarium,stało się uciążliwe kupowanie tej wody.Poza tym zdarzało się że jej nie było w Tesco.

W małym,20 litrowym akwarium spokojnie da radę.Chociaż musisz zobaczyć ile w skali miesiąca Cię wyjdzie to wszystko.Bo mieć swój filtr to jednak największa wygoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Woda posolona to koszt ok 2-3 zł/1 litr. Filtr  RODI da się kupic za ok 300 zł. Do tego sól powiedzmy dobrej jakosci za ok 100 zł te 6 kg które wystarczy na ok 200 litrów zatem do podmian co tydzien 10% czyli 2 litry  w takim akwarium to 100 tygodni czyli na prawie 2 lata. Zatem inwestujac 400 zł jest 2 lata spokoju ok 2 lata bo membrany i wklady w filtrach tez sie zuzywaja ale w tym czasie na solankę tez bys sporo wydał. Zwłaszcza, ze n ie tylko solanka jest wazna ale woda do dolewek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miesiąc temu założyłem swoją pierwszą solanke 240 l Wodę kupiłem w tesco. Na dzień dzisiejszy mam jedną rybkę, trzy krewetki i jednego kraba, oraz kilka ukwiałów i jak narezie wszystko ładne żyje. dolewam także tą wodą. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego miało by nie żyć :) u mnie świetnie żyje od prawie dwóch lat na kranówce i na ''domiar złego''nie wiem jak plagi wyglądają.

co do wody to w realu jest po 2,50 za 5L córka jej używa w małym litrażu i jak bada parametry są ok. :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda destylowana moze zawierac miedź, destylarki często sa miedziane. Na kranowie to jest eksperyment, ja bym nigdy nie ryzykowal bo nie jeden koral kosztuje wiecej niz instalacja ro.

Edytowane przez LukaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko mam nadzieję, oby nie płonną, że ci co eksperymentują z czymś i piszą, że się udaje piszą prawdę. Bo strony internetu, podobnie jak papier są cierpliwe i przyjmą każde, nawet największe, kłamstwo. A poza pięknymi kartami historii zrywów bohaterskich, mamy niestety równie wiele przypadków wzajemnego podkładania sobie świń - zwłaszcza gdy ktoś widzi, że komuś coś lepiej wychodzi niż jemu samemu to w niektórych ta tendencja się szczególnie ujawnia. Zatem pisze, mam nadzieje, że w przypadku akwarystów to zjawisko albo zanikło albo zostało zredukowane do marginalnych przypadków - oby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''z całym szacunkiem dla niedowiarków'' zapraszam na cotygodniową podmiankę wody,ale żeby nie było że jestem zbyt miły (nie jestem)...przynosić własną kawę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kranówka nie musi być zła. Najgorszą rzeczą jaką możemy mieć to... chloramina i fenole. Cała reszta ujdzie w tłoku. Chlor sam odparuje po czasie ale już chloramina... niestety. Tutaj potrzeba już chemii. Można użyć typowej soli do kranówki, która np. potrafi wiązać ten związek i teoretycznie po sprawie.

 

Przy okazji. np. w Konstantynowie Łódzkim i niektórych częściach Łodzi woda po przepuszczeniu przez filtry RO bez DI ma już wartość na TDS równa zeru a przed czasami ledwo 100 czasem nawet i mniej.

Edytowane przez Prospero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i o to chodzi panie inżynierze,moja woda po filtrze kuchennym ma lepsze parametry niż woda po ro w Katowicach, i nie bądź skąpy hehe...kup dziecku kredki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kranówka nie musi być zła. Najgorszą rzeczą jaką możemy mieć to... chloramina i fenole. Cała reszta ujdzie w tłoku. Chlor sam odparuje po czasie ale już chloramina... niestety. Tutaj potrzeba już chemii. Można użyć typowej soli do kranówki, która np. potrafi wiązać ten związek i teoretycznie po sprawie.

 

Przy okazji. np. w Konstantynowie Łódzkim i niektórych częściach Łodzi woda po przepuszczeniu przez filtry RO bez DI ma już wartość na TDS równa zeru a przed czasami ledwo 100 czasem nawet i mniej.

A masz to w jakichś warunkach dostarczania tej wody ? Właśnie o tym  piszę - powtarzalność. Woda w wodociągach powinna być wolna od skażeń chemicznych i mikrobiologicznych i powinna być zdatna do picia nawet bez przegotowania. Ale nawet i tu czasem bywają awarie i trafi się jakiś syf. Niestety 2 akwaria słodkowodne straciłem w ten sposób - dolewając po odparowaniu wody prosto z kranu. Fakt były to lata komuny ale się trafiło. Co innego gdyby była zawarta UMOWA z firma wodociągową, że woda ma być o takich to a takich parametrach - wtedy gdyby ryby zaczęły fikać wystarczyłoby proste badanie wody i firma płaci odszkodowanie za złe parametry wody i stracone ryby. A tak - możesz im nakukać i stracić ryby i inne życie za setki czy tysiące złotych

Edytowane przez radiesteta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×