Skocz do zawartości
MixEEr

Projekt +/- 1300 litrów MixEEr'a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na początku nowego roku mam plan wystartować z nowym projektem, oto co planuje:

 

Akwarium

Główny 240x70x60h

Sump 210x60x50h

-1 komora (80cm) - odpieniacz

-2 komora (100cm) - DSB + Refugium (komora podzielona na 3 mniejsze, aby w razie czego można było odessać np 1/3 dsb, nie naruszając reszty)

-3 komora (30cm) - pompa obiegowa (10-12 tys. l/h)

ljn6.png

 

Oświetlenie:

-2x Pacific Sun Metis CRP 2x100w = 400W w Ledach (lampa 3 kanałowa)

-4x t5 54W

7qka.png

 

Cyrkulacja

3x Jebao WP-60

 

Obieg

Jebao DC-12000

 

Akwarium chce wystartować na suchej skale + skała z mojego obecnego (300litrowego) zbiornika- kompozycja skały- z jednej strony laguna, z drugiej drzewko typu "bonsai"-kilich, kwait na korale :) - generalnie skały ma być nie za dużo- nie chce gruzowiska, a przestrzenna konstrukcje, z dużą ilością miejsca do pływania dla ryb !

Akwarium będzie widziane z trzech stron.

docelowa obsada to SPS + LPS + ukwiały + Dość sporo ryb:

stado błaznów (7-9 ryb)

ok 10-15 pokolcy (5x zebrasoma różne, białobrody, sochal, naso, lemarck, może haweinssis, ) - 15 z zapasem !

3-4 stada anthiasów (20-30 ryb) - (Squampinis, dispar, evansi)

stado chromisów (9-12 ryb)

wargacze mix (5-7 ryb)

parka babek kopiących (2 ryby)

chelmon + pensetnik

2 borsuki

parka pterapogonów

małe stadko piżamek (5-7 sztuk)

być może idolek

-coś takiego mi się maży  <whistling>  uwzględniając piękne, kolorowe SPSy i LPSy

 

pytania/problemy:

-jaki odpieniacz? jaka moc, abym potem nie musiał go zmieniać za jakiś czas ? - potrzebmy potwór! - jaki ?  <help>  <help> 

-czy tyle DSB (komora 100x60) będzie wystarczające ?

-nie do końca jestem przekonany czy SUMP jest dobrze zaprojektowany ?

-mam mały dylemat, czy iść w DSB+Refugium czy może pelletki + filterek z rową ?

 

jestem otwarty na wszelką krytykę/pomoc/doradę ! - pomóżcie mi wystartować !  <imlove>

 

Pozdrawiam

 

Mikołaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj odpieniacz to musi być potwór przy tylu rybkach od BK300 w górę lub inny o zbizonej wydajności. Ja od dsb wolał bym opcję z pelletami, sam jak zajdzie konieczność to je odpale, narazie odpieniacz wystarcza. Rewizję jak masz miejce to pusc tam gdzie powrót. O lampie sie nie będę wypowiadal, ją bym dał inny typ oświetlenia.

PS

Dużo za dużo ryb planujesz wbrew pozorom aż tyle miejsca do plyania nie będzie.

Edytowane przez LukaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć odpieniacz musisz mieć solidny. O jakim myślałeś będzie coś latwiej powiedzieć. I wiem jaką bulwersacjie to podniesie. Ale za dużo planyjesz filtracji. Wiem to po sobie i jakie z tego problemy płyną. Jestem zwolennikiem refugium ale zrezygnyj zmdsb albo reefugium. Lepiej zrezygnować z refugium. I bez obrazy ale ilość ryb podziel na 2 chyba , że planujesz obuz a nie akwarium. I nie chce cię obrazić. Wygłaszam tylko swoją opinię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z odpieniaczy myślałem nad bk300, deltecu którymś z dwiema pompami, tunze na 3 lub 4 pompy, albo jakiś robiony, od sebastka z dwiema pompami, lub od seba z 3 pompami tunze . . . 

 

co do ryb, to rzeczywiście może trochę przesadziłem, ile mógłbym mieć pokolców w takim akwarium ? a ile strzępieli itd ? jak to ilościowo rozplanować ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze strzempielowatych to tylko Anthiasy chyba , że mogę po kręcić nawze ale minata chyba się nazywa. Duży strzempiel i nie je drobnicy.

Falco ma 11 pokolcow w 1500L ale jak chcesz mieć inne małe ryby co napisałeś to A max z 5 pokolcow B zrezygnuj może z chromisow i tak się pewnie wytłuka a można za miast nich np. Anthiaski wsadzić. U mnie jak się chromisy biły to automatycznie wszystkie ryby stawały się agresywne.

Jeśli wszystkie odpieniacze są w tej samej cenie to bierz na 3 pompach tunze 9430 i rurze 400 od seba ,seba np.

Edytowane przez FoxRacing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o cyrkulacji dlaczego akurat te pompy a nie vawebox.

Jak planujesz uzupełniać Ca Mg.

 

I czy nie lepiej na obieg zastosować dwa razy 6000 zamiast pojedyńczej pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb zaproponował odpieniacz --> na trzech Tunze 9420 - nie wiem jeszcze na jakiej rurze . . . czy da rade :)

 

 

--strzępiele to mówiłem właśnie o anthiasach- jak na rafie, kilka stadek takich aby był jeden samiec, czyli takich 7-9 osobników s stadzie, a żeby było kolorowo ;)

 

--co do pokolców muszę to przemyśleć, żeby bagna nie zrobić, nie wiem, może do 10 sie ograniczyć :)

 

 

jedyne co mnie nie pokoi, czy to dsb da rade:P w sensie czy taki wymiar dsb uciągnie taki litraż - oczywiście wspomagane mocnym odpieniaczem :)



--cyrkulacja ma opcje wavebox, te wp60 to są chińskie sterowalne pompy z opcja waveboxu (każda oddzielnie- nie mają wspólnego sterownika) o mocy do 13k l/h każda - sterowalna.- tu planuje 2 puścić normalnie o jakiejś tam mocy, a jedną puścić w trybie falowania- czy się uda ? zobaczę jak zaleje  :P

 

--co do obiegu, to też ta pompa jebao dc12k jest sterowalna 

 

--uzupełnianie CA/KH/MG/Micro planuje na star pompki dozujące (z obecnego akwa), jak przekrocze limit 500ml płynów na dzień, to kupie reaktor- tu kolejne obawy, bo nie miałem nigdy reaktora i boje się go  :( że nie będę umiał ustawić itd . . . - skały ma być nie dużo, o korali będzie sporo, ale nie na zasadzie "ściana rafy" tylko przestrzenne konstrukcje, więc relatywnie będzie ich mniej niż właśnie w takim typowym gruzowisku.

Edytowane przez MixEEr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pompy nie są dużo tansze ale jesli Seb stwierdzi , że da rade to bedzie ok :)

Hyyyy dominik właśnie dostałeś dozywitniego bana za ta wypowiedź w nonovoldemort.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz oszczędzić - bierz u @seb'a

masz kasę bierz BK

Ewentualnie ATI 250si - pompa ciągnie do 3000litrów powietrza na godzinę, więc powinna dać radę (i wyjdzie cię najtaniej w dwu wymienionych opcji) - a będzie za mały, to kupisz drugi i i tak jesteś do przodu.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo mam możliwość załatwienia sobie w b.dobrej cenie tego tunze 9460, więc czy się nada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza to tak jak Dominik napisał, zależy od portfela. Od tego tunze wolał b BK 300 bo w tej samej cenie. Mało o tunze info jest, też brałem kiedyś go pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MixEEr - w morszczyźnie, jak i w życiu panuje zasada - co jest tanie to jest drogie...:) Chcesz mieć spokój wewnętrzny, kup najlepsze i najbardziej sprawdzone na jakie cię stać:)

@Seb ma swoje akwaria sklepowe na swoich odpieniaczach "pędzone" więc też to o czymś świadczy.

Takiego tunze nie słyszałem że ktokolwiek ma - co oczywiście nie znaczy że nie działa. 

Chcesz być testerem? To kupuj, chętnie poczytam o tym sprzęcie w praktyce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też zapytałem o te pompy Jebao żeby sie potem nie okazało że działało ale się zJebao - przepraszam nie mogłem sie powstrzymać, ta nazwa sama sie prsi o to.

A druga sprawa to jakoś nie widzę zbyt wiele produktów tej firmy w sklepach.

Edytowane przez helmofon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bk300 - 60W/h

Inne - na więcej niż jednej pompie - trochę więcej prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile prądu jaki odpieniacz zuzywa to jest akurat ostatni argument.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×