Skocz do zawartości
Ci3chy

Od roslinnego do morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Od klilku lat z powodzeniem prowadzę zbiornik roslinny 450l. Jednak na żadnym z moich gości(poza kilkoma znajomymi akwarystami) mój zbiornik nie robi wrażenia. Ja też już w akwarystyce roslinnej osiągnołem już wszystko co chciałem osiągnąc i postanowiłem się przesiąść na coś co ma więcj kolorów niż zielony i czerwony :).

 

Nie chcę startować z morszczakiem w mojej 450 ponieważ nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie więc pomyslałem o zakupie AQUAEL REEFMAX.

Powiedzcie mi proszę co w tym zestawie muszę wymienić na początek abym mógł wystartować i zacząć go powoli zasiedlać koralami?

 

Posiadam już trochę sprzętu który używam w holendrze:

- filtr RO

- testy PO4, NO3, Fe, PH, Mg i Ca(kupiłem przez przypadek nie zerknołem że tylko dla morskich) wszystkie testy JBLa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Większy zbiornik bedzie ci łatwiej prowadzić. Mimo , że ReefMax to dobry zestaw. Testy JBL zdadza egzamin tylko na początku potem kup sobie bardziej precyzyjne. Najważniejsze to dobry odpieniacz i porządna cyrkulacjia. Jakie masz światełko na tą 450? I wrzuć może fotkę roslinniaka tak dla zaspokojenia ciekawosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W roślinnym mam obecnie 320W w konfiguracji 4x80W. Gdybym chciał je przerobić to musiał bym wsadzić pudełko przelewowe i przerobić szafkę aby sump się pod spodem zmieścił. Boję się trochę że pomyłki których jako początkujący nie unikę będę mnie o wiele więcej kosztowały niż w tym  małym zbiorniku. Zdjęcia postaram sie zrobić dziś lub jutro rano i wrzucę.

 

FoxRacing wiem że cyrkulację musze dołozyć na początku i tutaj pytanie jaką? Czy odpieniacz też musze wymienić na poczatku?

Zastanawiam się tez czy świetlówki które są w zestawie musze wyminić na inne? Z doświadczenia wiem że świetlówki instalowane w pokrywach przez producentów nie na wilele się nadają.

 

Edytowane przez Ci3chy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie musisz poczekać aż się wypowiedza obecni posiadacze reefmax ja w swoim dawno temu miałem fabryczne świetlówki do morskiego z logiem aquael wyprodukowane w Philips-ie i niebyly dobrej jakości. Jesli chodzi o cyrkulacjie to wystarczy Reef circulator 2600 lub Tunze 6025. Wiem ,że z przerobieniam akwarium bywaja problemy ale w małym zbiorniku też od problemów nieuciekniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup reefmaxa, poucz się trochę i za 6miesięcy, jak jeszcze nie będziesz miał dość tego pięknego hobby to wrócimy do tematu.

Piszę tak dlatego że niektórzy doradzają "im większe akwarium, tym lepsze" - i owszem, mają rację bo wybacza więcej błędów przez to że jest więcej wody, ale... jest i drugie dno. Nazywa się ono "KOSZT UTRZYMANIA".

Dlatego lepiej zacząć na małym akwarium, na nim popełnić błędy, niż na wielkim...

Wielu kolegów zaczynało na reefmaxach i ma dziś większe akwaria - wiedza praktyczna jest bezcenna.

Teoria to w dziale dla początkujących:)

 

Więc daj ogłoszenie na targowisku że kupisz reefmax'a, wymieć prefiltry w RO, zakup żywicę DI oraz sól, jakieś bakterie, suchą skałę i miernik zasolenia.

Potem sól i działaj. Świetlówki dobierzemy trochę później:)

 

Powodzenia i nie bój się pytać - również niech Ci się chce przed zadaniem pytania skorzystać z wyszukiwarki.

 

POWODZENIA! :)

 

p.s. co do cyrkulacji to koleżanka ma vortech'a mp10 w swoim - sprawdza sięidealnie. No i nie szpeci wnętrza akwarium jak inne pompy bo jest malutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak chce zrobić aby zacząć od czegoś małego.

 dominik refmaxa chcę kupić nowego w erybce bo mam blisko ale zaintrygowałes mnie tą wymianą prefiltrów w RO. Czy mam założyć jakieś inne?

Przez Żywicę DI mam przepuścić wodę po uprzednim przepuszczeniu jej przez RO?

Powiedzcie mi proszę jeszcze jaką sól i jakie bakterie?

 

Torchę mnie załamałeś z tą pompą za 1000zł bo wychodzi prawie tyle co za cały zbiornik. Myślałem raczej nad "Hydor Koralia Nano Evolution 900", nie da rady to 80l zbiornika?

 

Jeszcze jedno pytanie na koniec postu. Jakie firmy są najsolidniejsze w morszczkach jeslichodiz o sprzęt? W akwarystyce słodkowodnej mamy eheim a dla morskiego nie wiem czego szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto pisze o pompie za 1000? Aquael reef cyrculator 2600 i Tunze 6025 tomodele a ich cena to 160 i ponad 200 zł.

Koralia 900 trochę jest za słaba. Moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dominik napisał że jego kolezanka ma vortech'a mp10. Sprawdziłem i ten model kosztuje 999zł.

Ok to cyrkulację już mam.

Powiedzcie mi jeszcze jaką sól wybrać i czy przez żywice mam przepuszczać wodę po memmbranie RO czy też przed przepuszczeniem wody przez membranę? A i jeszcz jakie bakterie stosować? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie polecam Microbe lift Special blend działają cuda, tak powinieneś przepuścić wodę przez zywice po RO. Sól możesz na poczatku kupić sobie 8kg Aquarium systems instans ocean potem możesz przejść na Aq.systems reef crystal i na koncu np. Na Preisa moim zdaniem są to najleprze sole. Ale ilu użytkowników tyle zdań :)

Edytowane przez FoxRacing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oglądałem zestawy do RO w erybce i są tam 3 komorowe ale wtedy zywica była by w 3 komorze przed RO czy to też będzie ok?

Pisałem że mam zestaw do RO ale mój leży suchy od 3 lat a widzę że teraz ceny mocno spadły więc zastanawiam się czy nie kupic nowego własnie 3 komorowego na tą żywicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemnik z żywicą montuje się za osmoza żywica DI mimo używania żywicy w filtrze RO jesli filtr był wczesniej używany a potem wysechł to juz do niczego się nie nadaje. Szczegulnie membrana.

Edytowane przez FoxRacing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wrzucam obiecane zdjęcia mojego obecnego zbiornika. Wybaczcie jakość, zrobione na szybko aparatem a wieczorem rośliny intensywnie bąblują więc mało widać ale ogólny układ można zobaczyć :).

 

 

Panowie, jeszcze jedno pytanie. Polecacie mi zakupić suchą skałę, dlaczego nie żywą?

 

Ile do reefmaxa powinienem jej zakipić?

Edytowane przez Ci3chy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście pompy które wymieniłeś będą ok - tak tylko napisałem, jakbyś miał nagły, nieoczekiwany zastrzyk gotówki i nie wiedział co z nią zrobić;)

 

W RO ja mam:

1 komora - prefiltr 5mikronów--->

2 komora - węgiel--->

3 komora - prefiltr 1 mikron --->

-membrama RO--->

4 komora - żywica DI

 

Czemu polecam suchą skałę? Bo oprócz życia które jest na niej dobre, jest też i to złe... więc ja osobiście dobrodziejstw żywej skały sobie odmówiłem nie raz i nie żałuję. Trochę dłużej wszystko trwa, ale jest taniej (sucha skał to ok 1/3 ceny żywej lub 1/2) i bezpieczniej.

 

Roślinne twoje ładnie wygląda:)

 

Reefmax nowy? poszukaj sobie jakiejś używki, w DOBRYM stanie:) Szkoda kasy na nowy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na suchej skale możesz osiedlić te zwierzaki które chcesz i łatwiej uniknąć szkodników. Ale ogólnie mieć ładna ożywioną skałę to nie jest tak hop siup i troszke trzeba jej pomóc. Jak mi sie uda to jutro zrobie fotki swojej i opiszę proces. Teraz już zgasło światło. Ogólnie ja jestem za skałą ożywioną a nie żywą z importu. Ale tu też co akwarysta to i inna opinia. Ilość moim zdaniem to co najmniej 8kg

A jak chcesz zaplanować przestrzeń w akwarium? Chcesz mieć np. sporo płaskich półek czy raczej kilka większych kawałków?

Edytowane przez FoxRacing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za szybką i konkretną odpowiedź.

FoxRacing nie wiem jaki chcę mieć układ bo nie wiem czym one się różnią. Mysłałem że poukładam kamienie tak aby wyglądały efektownie(jak to się robi w roślinnym :)). Jeśli układ skały ma jakieś znaczenie to chętnie posłucham sugestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak w słodkowodnym musisz unikać martwych stref a nawet stref wolniejszego przepływu. Planować miejsce dla korali i tak jak w słodkim organizować im przestrzeń życiową tak aby nie przesłaniały sobie światła ale także aby agresywniejsze gatunki niedosięgały się wzajemnie. Chciał bym jeszcze zauważyć , że z suchej skały lepiej nie wybierać zbitych i jednolitych kawałków skały. Niby się to tychy też żywej skały ale w żywej wewnatrz bardzo zbirych fragmentów żyją już bakterie beztlenowe a w suchej zanim się wytworzą minie troche czasu. Pozatym jak znajdziesz sklep w którym mają sporo suchej skały dobrej jakości to naprawde można sobie cuda ułożyć. No i łatwiej od żywej się ją przycina. A przy małym akwarium dobre spasowanie skały jest bardzo ważne. Myślałeś już jakie zwierzaki chcesz posiadać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×