Skocz do zawartości
blik

cree, proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.rgblighting.pl/sklep/174-485-large/xp-g-r5-z-pltyka-mcpcb-star-.jpg

DANE TECHNICZNE

MOC

1~5 [W]

PRĄD ZASILANIA

w zakresie od  350mA do 1500mA

NAPIĘCIE PRZY PRĄDZIE 350mA

min 3 [V]

TEMPERATURA BIELI

6500-7000K ( biały zimny)

KOLOR ŚWIATŁA

biały zimny

WYMIARY DIODY

4 x 4 [mm]

WYMIARY PŁYTKI

21 [mm]

OZNACZENE FABRYCZNE

XPGWHT-L1-2B0-R4-0-02

NATĘŻENIE ŚWIATŁA

przy 350[mA] –  139 [lm]

   do 359[lm] przy 1500[mA]

 

Jako że jest tu wiele osób kompetentnych prosze o pomoc jeśli można przy małym projekcie diy

Czy ten typ diody przy prądzie DC 1~5W może być zasilany zasilaczem stałoprądowym,czyli bez drivera.

 

Ewentualnie czy taki typ drivera nada się?próbuje ciąć koszta ale ciężko jest

  nie  ma specyfkacji szczeg.czy jest to przeznaczone do jednej  czy wielu diód

Driver liniowy AMC7135 700mA - 1050mA - 1400mA

 

Edytowane przez blik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem od końca. To jest driver liniowy, spełni swoje zadanie ale jeśli jedynym kryterium oceny projektu będzie sprawność (energooszczędność) to omijaj to z daleka.

Zasilacz prądowy = driver. To są tożsame pojęcia. 

Jeśli budujesz światło do solniczki to ledów białych z binów których oznaczenia zaczynają się od cyfry 2 (ta z linku to 2B) zdecydowanie odradzam jeśli mają pełnić rolę głównego źródła światła białego - po prostu są za żołte. Szukaj binów zaczynających się od cyfry 0 w najgorszym razie 1 choć dla mnie są to już za żólte diody na podstawowe światło.

I najważniejsze - dobrze jest kupować ledy od firmy która ma pojęcie co sprzedaje i w razie czego rzetelnie doradzi - linkowany do tego opisu bin 2B sprzedawany jako 6500-7000K jest sporo cieplejszy niż deklarowany przedział - http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED%20Components%20and%20Modules/XLamp/Data%20and%20Binning/XLampXPBL.pdf strona 11ta...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziekuje za odpowiedz,gdyby nie to że mam w planach nowy skimmer,hybryda (piękna :thumbsup: ) już by wisiała  a tak kombinuje jak koń pod górkę

powiem szczerze jest wiele wątków ale z tymi binami itp.zmotać się można

Nie będzie to głowne oświetlenie,traktuje to jako dodatek ,upiększenie t5

Nigdzie nie moge znalezć xpg cw lub nie ma ich na stanie,może tak cuś na tacy Panie Główny :whistling:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 :) może być i takie i takie a w porywach nawet prawie 5W. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  :) może być i takie i takie a w porywach nawet prawie 5W. 

Dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Czy da rade bez pogorszenia warunków  pracy diod podłączyć diody szeregowo-równolegle  aby zwielokrotnić ilość diod na jednej przetwornicy.

Zalecane połączenie to szeregowe czy z mieszanym da rade ugryzc temat?

Stosował ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się. można, jedyne o czym trzeba pamiętać to że w przypadku awarii złącza w układzie rónoległym, dioda równoległa do przerwanego obwodu może zostać uszkodzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zastosować jako zbezpieczenie bypass ,dwa dravery razem  obwód nie zostanie przerwany praca diod ciągła :huh:

Ciekawe czemu nikt w projektach diy o tym nie pomyślał, co stoi na przeszkodzie? ilości zasilaczy czy też samych przetwornic trochę mnie frustruje nie tylko finansowo .Do każdej nitki osobny stabilizator jakoś nigdy to do mnie nie przemawiał,może ktoś próbował inaczej podejść do tematu.

proszę sznownych forumkowiczów o odpwiedz albo linka :ru:

 

 

Edytowane przez blik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde rozwiązanie ma wady i zalety. A to w którym zmierzasz idzie w kierunku oszczędności kasy  "na start" - pamiętaj takie się zwykle najczęściej i najbardziej mszczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie oszczedzaj na niczym . Ja kupilem zasilacz 100w esperanza za 49zl i pracowal na mojej lampie szczepkowej 10min i spłonoł:blink:

Dom jest wiecej wart niz oszczednosci kilku stowek.

Ja kiedys mialem puszczone diody rownolegle i mialem pecha ze jedna padla i przerwala obwod co spowodowalo spalenie wiekszosci diod na obwodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że nie jest to kwestia oszczednośći, tylko naprawde mierzi mnie temat, czemu to wszystko takie drogie :D

Znając siebie pewnie kupie gotowca zzz no wiadomo  skąd, ale dla samej uciechy chodzi mi głowie diy  :whistling::woot: ale jeszcze sie waham no i czekam na świąteczną premiere modulów gotowych z draverami.

Panie głowny jakieś szczególy,może np cena?ilość diod itd.no i kiedy dokładnie

Co sądzicie o takich przetwornicach,zastosował ktoś?cena tez atrakcyjna

http://www.soltronik.pl/images/10443.jpg

Przetwornica stałoprądowa DCI2 1050mA [10471]   Cena brutto: 25,00zł Dostępność: Sprawdź stany magazynowe Oceny: ten produkt nie był jeszcze oceniany (Bądź pierwszy!) Ilość minimalna: 1 Jednostka: szt. Wielokrotność: x 
      
 
OPIS

DANE TECHNICZNE

 

  • Sprawność: do 97%.

 

  • Maksymalny ciągły prąd wyjściowy: do 1,4A (zależnie od warunków pracy) 

 

  • Typowy prąd wyjściowy: 350mA, 700mA, 1050mA, 1400mA

lub inny z przedziału 0...1400mA na zamówienie.

 

  • Napięcie wejściowe: 5...35V DC lub 4...24,5V AC (do 28V AC na zamówienie)

 

  • Maksymalne tętnienia wyjściowe: 200mVpp

 

  • Stabilność prądu wyjściowego: max 5% (typowo 2%)

 

  • Wymiary: 43 x 22 x 17 mm
Podobne produkty

 

Edytowane przez blik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie stosowałem ale z opisu wygląda na porządną robotę - możesz spróbować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej aukcji :  http://www.tinyurl.pl/?gb0Uwvz0  i na tej :  http://www.tinyurl.pl/?xm6SQNhd  są ewidentnie te same diody LED 5W XLamp Cree XT-E Royal Blue  , nurtuje mnie pytanie czy maritex ma te same ledy w swojej ofercie tylko na innej płytce ? : http://www.tinyurl.pl?8KiLQaQd  , cena w maritex kusząca ale czy to te same diody co z ebaya z darmową przesyłka z HongKongu ?   Zamierzam 20 diod LED podłączyć równolegle dwie nitki po 10 sztuk w szeregu pod zasilacz-driver http://www.tinyurl.pl/?fr3aZyqS   .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny masz na tych aukcjach MA-SA-KRY-CZNE. Bierz w maritexie, zasilacz też tam znajdziesz. Ten chinol z aukcji to jest porażka - chyba że ja mam pecha do nich bo kupiłem kiedyś 3 i nie pociągnęły tygodnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

Czy ktoś mógłby mi doradzić.

Dawno temu kupiłem, chyba w maritex zasilacz oraz ledy 6xblue(jak na zdjęciach), bo mi się marzyło dodatkowe wieczorne oświetlenie niebieskie ( nad akwarium wiszą t5). Ale temat z czasem jakoś sam upadł, a teraz chciałbym wrócić do tej idei. A więc po kolei czego mi brakuje (oprócz umiejętności) do zrobienia z tego "lampki", na pewno radiatora ale jakiego? Jakiś schemat, znajomy elektronik zdeklarował się że jak już będę wiedział co i jak to mi pomoże to polutować.

post-1288-0-67531800-1391713428_thumb.jpg

post-1288-0-49641800-1391713472_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

THOMAS, z tego co widzę na zdjęciach jest to zasilacz na 30V z maksymalnym prądem 700mA. Nie potrafię rozpoznać, czy stabilizowany czy nie - ale skoro do LED'ów to pewno stabilizowany. Połącz 8 LED'ów w szereg, do tego rezystor DUŻEJ MOCY i powinno hulać. Rezystor dobierz eksperymentalnie, tak aby z prawa ohma dobrać prąd (I = U/R) U - zmierzysz spadek napięcia na rezystorze, R - wartość rezystancji. Jak zastosujesz diody 1W, to nie przekraczaj 320mA, dla 3W 700mA. Wartości prądu policzysz znając spadek napięcia na rezystorze i wartość rezystancji. REZYSTOR BĘDZIE SIĘ GRAŁ !!! Kup taki 10W (zazwyczaj duża, biała kostka)

Mierzyłem kiedyś natężenie światła w funkcji płynącego prądu i tak, przy wzroście prądu razy dwa natężenie światłą (czy światłość - nie jestem fizykiem, jednostka w jakiej pokazywał miernik to LUX'y) rosła tylko ok 1,6 razy. Czyli im większy prąd tym większe światło daje dioda (ale nie razy dwa) i tym znacznie większe ciepło musisz odprowadzić. Proponuję więc aby diody zasilać nie 100% ich prądem nominalnym, ale np 60 - 70%. Bardziej opłaca się stosować mocniejsze diody i zasilić ich prądem słabszych niż słabsze zasilać w 100% - te mocniejsze będą jaśniejsze.... 

A odnośnie radiatora - najlepiej aluminium, im większa powierzchnia odprowadzania ciepła tym lepiej (dlatego radiatory mają żebra  ;) ). Diody kupujesz na radiatorkach i dokręcasz np do listwy aluminiowej, a do niej jeden długi lub kilka krótkich radiatorów. Musisz się pobawić. LEDY zabija wysoka temperatura (tak ponad 100 st. na złączu). Nie spalą się od razu. Jak w czasie świecenia listwa będzie gorąca, to musisz dołożyć żelastwa. Jak już dojdziesz do momentu, kiedy radiator będzie ciepły/gorący, ale nie będzie cię parzył jest ok. "pomiar" temperatury rób zawsze po jakimś czasie, w końcowym etapie nawet po godzinie. 

Zawsze możesz użyć wentylatorów do chłodzenia - wydajnie, ale hałaśliwie.

uff. Powodzenia.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×