Skocz do zawartości
loccutus

Sterownik pompy cyrkulacyjnej inaczej.

Rekomendowane odpowiedzi

Rzecz będzie o mieszaniu wody w akwarium na troszkę innym poziomie niż dotychczas mieliśmy okazję widzieć :). Muszę jednak zacząć od wyjaśnienia pewnego potocznie używanego terminu albowiem może on powodować pewne nieporozumienia w dalszej części. Falownik - słowo to w tym temacie ma 2 znaczenia.

1 - w ujęciu akwarystycznym, urządzenie służące do wprawiania w ruch wody

2 - w ujęciu elektronicznym, urządzenie tworzące prąd przemienny z możliwością regulacji zarówno jego napięcia (volty) jak i częstotliwości (Hz - Hertze).

 

Najczęściej stosowane jako falowniki akwarystyczne pompy to mniej lub bardziej kosztowne urządzenia zasilane napięciem sieciowym - czyli 230V 50Hz, pompki które podłączone do "prądu" po prostu kręcą i już. Nie ma możliwości ( w prosty sposób ) ich bardziej wyrafinowanego sterowania poza włącz/wyłącz co też robią wszystkie znane mi sterowniki pomp cyrkulacyjnych na 230V. Z racji na ich konstrukcję i rodzaj silnika, nie da się do ich sterowania zastosować prostych metod jak regulacja fazowa z powodzeniem stosowana do zmiany prędkości wirowania np. wentylatorów, czy ściemniania tradycyjnych żarówek na 230V, regulacji mocy piecyków grzałek itd. To nie zadziała.

Specyficzną i jedyną możliwością sterowania takiego typu pompy jest zasilanie jej napięciem o zmiennej częstotliwości i napięciu - przy czym obie te wartości muszą pozostawać do siebie w stałej proporcji. I tu jest pies pogrzebany - bo takie rzeczy są możliwe jedynie przy użyciu falownika (w ujęciu elektronicznym).

Urządzenia takie stosowane są w przemyśle, do regulacji silników dużej mocy, często 3 fazowych i są koszmarnie  drogie. Z kolei budowa DIY takiego urządzenia to jest droga przez mękę, spory kawał obliczeń w Excelu i wiele powodów do rzucenia całości w diabły po wymianie kolejnej porcji spalonych tranzystorów mocy bo coś poszło nie tak. Zresztą jest na forum paru chłopaków co grzebią w prądzie i mogą potwierdzić jaki to "miód".

Z tego powodu w zasadzie jedynymi w pełni sterowanymi pompami cyrkulacyjnymi są nieliczne pompki niskonapięciowe, wyposażone w jakiś tam kontroler i odpowiednią cenę. Cała reszta sterowników na rynku działa na zasadzie włącz/wyłącz pompę co na dłuższą metę jej kompletnie nie służy.

Postanowiłem więc wziąć byka za rogi i przez ostatnie kilka dni powstał prototyp urządzenia które.

 - może sterować dowolną pompą cyrkulacyjną na 230V. Testy przeszło pozytywne na pompach: Maxi-Jet1000, Hailea 18W, OR 2500, i 2 różnych filtrów  (FZKN ) Aquael'a ze skutkiem pozytywnym

- może zmieniać prędkość (wydajność) pompy w zakresie 30%-130% bez straty i jakiejkolwiek szkody dla pompy. Teoretycznie da się sterować pompą od zera ale przynajmniej te co mam strasznie wtedy wibrują.

- łagodnie rozbiega i hamuje pompę - eliminując dzięki temu podstawową wadę sterowników włącz/wyłącz

- uwzględnia inne cykle falowania na dzień i na noc

- może zatrzymać cyrkulację na czas karmienia.

 

Testy trwają, tyle gadania - teraz filmik. Przepraszam za jakość nagrania z telefonu ale najważniejsze widać. Do testu użyty został MaxiJet którego najmniej mi szkoda więc robił za kaskadera. Ma nadkruszony wirnik i brakuje mu kilku łopatek dlatego strasznie wibruje ale specjalnie jego wziąłem do filmu bo przynajmniej słychać jak zmienia się prędkość pracy pompy. Falownik zmontowany ze "śmieci" jakie zostały po różnych projektach, jak przejdzie wszystkie testy doczeka się dedykowanej elektroniki i jakiejś ładnej obudowy. Planuję też wersję na 2 pompy.

 

 

Zapraszam do dyskusji  - nie ukrywam że oczekuję podpowiedzi w kwestii jakie funkcje jeszcze dołożyć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie musi działać z każdą pompą która nie ma żadnych wynalazków wbudowanych typu płynny start. W zasadzie w cyrkulatorach się z tym nie spotkałem więc tunze powinno śmigać jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na rozwój projektu. Bardzo ciekawy projekt na, pewno byłbym zainteresowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wkrótce pokaże docelową wersję elektroniki. Soft sterownika jak widzicie na filmiku też już jakiś jest gotowy - interesuje mnie jednak czy widzielibyście jeszcze jakieś funkcje oprócz tych które widać na filmie. Jak do tej pory mamy:

 - kalibrację pompy - ponieważ te pompki które mam przy niższych mocach zaczynają wibrować, pomyślałem żeby zdefiniować w sterowniku funkcję określającą minimalny poziom mocy przy którym pompa pracuje na akceptowalnym poziomie wibracji. Nazwałem to kalibracją.

- osobno definiowany tryb falowania na dzień i noc. Każdy z tych dwóch trybów definiuje się przez podanie mocy fali wysokiej (H) i niskiej (L) oraz czasu trwania obu fal w sekundach. Fale te pompa generuje naprzemian. Każdy z tych okresów może trwać od 10 do 240 sekund. Pompa może pracować wtedy z mocą od minimum ustawionego w kalibracji do 130% mocy nominalnej.  Jednym słowem możemy zwiększyć wydajność  pompy którą już posiadamy o 30%.

- zegar w sterowniku pozwala zdefiniować godziny od której do której mamy w akwarium dzień i na tej podstawie na noc ustawić inaczej intensywność falowania. Można wsadzić fotokomórke ale wydaje mi się że zegar lepszy.

- karmienie - przerwa w pracy falownika (pompa jest zatrzymywana) na okres ustawiony w menu. Zatrzymania dokonuje się ręcznie przyciskając jednocześnie 2 przyciski klawiatury. Powrót do normalnego falowania następuje po zakończeniu odliczania. Max 60 minut. Odliczanie może być przerwane w dowolnym momencie.

coś jeszcze ?

W sterowniku na 2 pompy dojdzie jeszcze kilka innych trybów (Wavebox).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co mogę powiedzieć po testach jakie zrobiłem, silnikowi się krzywda raczej nie dzieje, temperatura korpusu nie rośnie - woda robi swoje i chłodzi bardzo dobrze. Natomiast na pewno może mieć to wpływ  na wycieranie osi i wirnika zwłaszcza  w pompach z osią stalową.

Inna sprawa że nie ma obowiązku zwiększania mocy na pompie  - można ustawić max 100% i nie ma tematu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezla zabawka :rolleyes:

Tak na marginesie to jestes nizly dzik!!! W piatek chodzilo ci to na potencjometrze a tu dzisiaj juz komputerek:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha - ale to jest totalny pająk - falownik osobno, doklejony do niego komputer od lampy led przerobiony tak że dodane ma klawisze co widać przez moment na filmie (przylutowane do krawędzi płytki) z komputera wychodzą 2 kanały PWM do sterowania falownikiem + linie pomiarowe i zabezpieczenia, no i LCD. Wszystko wciśnięte w znalezioną w "przydasiach" obudowę po jakimś starym skalarze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wibrowania : mam kontroler 7096 i 3xtunze 6095, jedna z tych trzech pomp zaczyna "brumić" kiedy jest ustawiona na mniej niż 50% mocy. bede skladal reklamacje bo pompa ma miesiac i nie powinno tak byc, czekalem az sie pokryje wirnik biofilmem bo podobno czasami na poczatku brumią, a po dwoch tygodniach przestają, na ale u mnie nie przestała..... widac sie zdarza i Twoje testy to potwierdzaja. nie jestem elektronikiem, chcociaz czasami majsterkuje, ale wydaje mi sie, ze ,tunze w tych pompach sterowanie zalatwia dokladnmie tak jak opisales, jak ktos nie kupi sterownika, to moc moze ustawic manualnie poprzez wymiane, jak to w sklepie powiedzieli "zworki" w obudowie zasilacza pompy, i rzeczywiscie komplet takich zworek w pudelku jest, ale dla mnie to zwykle rezystory w plastikowej obudowie, cos jak jak bezpieczniki samochodowe, tylko mniejsze gabaryty,

 

30% to takze najnizsza moc na jaka mozna te pompy ustawic. przedstawiciel tunze gdzies na forum powiedział , ze wynika to z faktu po pierwsze ryzyka przegrzania pompy spowodowanego zmniejszonym ruchem wody , a po drugie mniej niż 30% mocy to za mało, żeby pompa ruszyła jesli bedzie na chwilę zatrzymana. na chlopski rozum pewnie i ruszy jak jest nowa i czysta , ale jak bedzie zanieczyszczona to moze rzeczywiscie przy nizszej mocy bedzie problem z powstaniem odpowiedniej siły ruszającej wirnik.

 

co do podkręcania mocy do 130% - mialbym jednak obawy przed takimi praktykami - wlasnie jesli chodzi o scieranie etc etc, to , ze nie stwierdziles nagrzewania to samo w sobie dziwne sie wydaje bo powinno wystapic, no chyba, ze test byl za krotki. ciekawostką jest to, ze w niektorych pompach o mocy bardziej decyduje kształt łopatek wirnika niż prędkość obrotu. mam mini reddragon 5000 i z tego co wiem od 3500 rózni się tylko wirnikiem o innych łopatkach.

 

generalnie projekt bardzo mi się podoba, tylko chcialem zgłosić pomysł racjonalizatorski : ZRÓB 24GODZINNY TIMER ! ! ! ! PLEEEAAAAZZZZZZ !

tunze zrobila faze dzienna i nocna na zasadzie czujnika fotooptycznego ktory po prostu rozpoznaje , ze zrobilo sie ciemno, ale to porażka i wyraźnie pokazuje, ze na poziomie projektu po prostu dorobili taki feature. przez timer 24h mam na mysli mozliwosc zaprogramowania z dokladnoscia do 1 minuty ktora pompa z jaka moca ma dmuchac, wtedy mozna sobie fantazjowac co do konfiguracje, w nocy lekko dmuchamy, w dzien zmiennie zaleznie od pory, po karmieniu tornado, zeby resztki wywalic do komina etc etc , po prostu żyć nie umierać.

wiem,z e to podraża koszt i wiecej roboty, ale imho gra warta swieczki jest z punktu widzenia wzrostu funkcjonalnosci...

 

no i guzik "karmienie" musi być. jak nie mialem kiedys kontrolera to odczuwalem braku takiej funkcji, ale jak juz mam to teraz uwazam,ze bez tego nie da sie karmic akwarium :D

Edytowane przez kaziko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brumienie tych pomp bierze się ze zmiany prędkości wirowania pola magnetycznego - spróbuj ręcznie obrócić wirnikiem - wyczujesz moment przebiegunowania jako skok. Przy wyższych prędkośćiach przechodzi to szybciej i pudło nie wpada w rezonans, przy niższych... no właśnie.

 

Sterowane pompy jakiekolwiek by nie były czy to Tunze czy inna marka - jeśli NIE MOŻNA ich odłączyć od dedykowanego sterownika i podłączyć do gniazdka w ścianie = TO NIE JEST ta zasada działania o której tu mowa  i zupełnie nie ta liga jeśli chodzi o sterowanie - dlaczego?

 

Sterowalne pompy obecne na rynku to w przeważającej części silniki prądu stałego, gdzie prędkość jest regulowana jedynie napięciem. Do tego są to pompy niskonapięciowe - np 24V  - I tu rzeczywiście jest problem bo wzrost napięcia wymuszający większe obroty jest dla pompy niebezpieczny.

 

Pompy z silnikiem synchronicznym - te na 230V (nasze najpopularniejsze pompki, cyrkulatotry, filtry etc - domyślnie niesterowalne - wtyczka do kontaktu i kręci) da się sterować zmianą częstotliwości i napięcia jednocześnie - zmieniać trzeba na raz 2 parametry - dlatego sterowanie takie jest znacznie bardziej skomplikowane i o takim tu mowa. Osobiście nie spotkałem się z takim produktem jeszcze na rynku. Ma ono jednak szereg zalet ponieważ umiejętnie dobierając oba parametry zasilania można sterować pompą w zakresie jaki podałem bez żadnego uszczerbku dla silnika. Tyle teoria - praktyka pokaże resztę. Testy w toku. 3 dni to mało ale w dalszym ciągu wszystko gra i obiekt testowy działa jak działał.

 

sterownik nigdy nie ruszy z pompą od docelowej prędkości. Tak samo nie zatrzyma pompy po chamsku odcinając napięcie - zawsze jest funkcja rozbiegu i hamowania. Tunze jeśli twierdzi że pompa nie ruszy od 30% to... nie myśli :) można ruszyć i od 1%, zawsze i wciąż. Zwłaszcza jeśli produkuje się wirnik i samą pompę a nie sam sterownik.

 

Jak napisałem wcześniej - sterownik umożliwia podkręcenie obrotów, umożliwia nie nakazuje  -  wybór należy do użytkownika czy chce i nie boi się korzystać z takiej funkcji.

 

Timer 24 godziny przecież tam jest. Fotoczujka to moim zdaniem pomyłka ...Ustawiasz godzinę a w menu od której do której pompa ma pracować generując "falę dzienną" a od której do której - "falę nocną" . Odpowiednio ustawiając moc dla każdego okresu - możesz nawet całkowicie wyłączać pompe na noc ...

 

Pompę programujesz w obu "strefach" dzień/noc - z dokładnością do sekundy

 

Ustalasz moc fali Hi, moc fali Lo, (Wysoka, Niska) osobno dla dnia i nocy, oraz długość trwania obu rodzajów fal dla dnia i nocy (10 do 240 sekund) i sterownik cyklicznie powtarza w kółko te cykle.

 

Edit:

Teoretycznie można tam wsadzić bluetooth choć musiałbym przeprojektować sterowanie - i wykorzystać soft i algorytm od lamp led - wtedy średnią moc pompy w czasie można nanieść do sterownika w postaci krzywej z wykresu.... ale bajer :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moze i tak, nie znam sie :) , ale pod pojeciem timera rozumiem jednak cos innego, wpisuje 20:05 - 20:15 moc 45%, 20:15 - 20:17 moc 100% etc etc, to co opisujesz z punktu widzenia efektu końcowego idzie trochę dalej niż tunze, ale to nadal nie to.

 

niemniej z zainteresowaniem bede śledził rozwój projektu :) i trzymam kciuki za powodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

falownik ma pulsować - czyli stan pompy zmienić co jakiś krótki okres czasu - tworzyć fale a nie tak jak opisujesz dmuchać cały czas na jednym poziomie 5 godzin po czym kolejne 6 godzin na mniejszym poziomie - ja to tak rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, bo uzylem skrótu, chodzilo mi oczywiscie o zakresy mocy od ...do ... , ustawiane do działania w godzinach od... do .... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie bede komplikował. To co jest tylko kwestią softu można zawsze zmienić. Teraz chodzi o testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale wiesz o co chodzi. tunze w aktualnych kontrolerach zadnym upgradem softu tego nie zrobi, tak mi napisali, architektura urzadzen nie daje takiej mozliwosci. a imho , moze nie jest to zbyt skromne, ale moj pomysl na ten timer jest rewelacyjny... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30% to takze najnizsza moc na jaka mozna te pompy ustawic.

profilux odpala mi 2 pompy 6105 od 14% mocy

obie ruszaja przy tym samym poziomie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×