Skocz do zawartości
Swietlik

Aquael FZN 3 - lifting, ulepszenie, dodatki

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałam się z opiniami że filtr kaskadowy Aquael FZN 3 jest bardzo dobrym i niedrogim filtrem który daje się ulepszać i rozbudowywać, i że jest on dobrym wyborem dla kogoś kto posiada małe akwaria (ja sama mam 60l).

Ze wzgledu na to, że porady w tej kwestii są rozproszone na różnych forach i czasem nie są zrozumiałe dla niedoświadczonych, dopiero początkujących akwarystów morskich, uprzejmie zapraszam do umieszczanie tutaj instrukcji (najlepiej popartych zdjeciami) przeróżnych ulepszeń ww filtra. Słyszałam że ktoś rozbudował ten filtr o odpieniacz, ktos o dodatkowe sitko przy wylocie itp.

Zdjęcie samego filtra Aquael FZN 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł na temat . Sam bym poczytał na temat przeróbek tego filtra , bo takowy posiadam w swoim baniaku :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz,

ale problematyczne jest to, ze w akwariach 200, 500, 1000 litrow takich filtrow sie nie stosuje wiec malo ludzi ma tutaj pojecie o takim sprzecie :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi, nie przesadzaj ,sporo ludzi ma baniaki do 100 litrów.

 

Generalnie ten filtr całkiem nieźle się sprawdza w wodzie morskiej, do tego jest cichy i dość pojemny. Można go wykorzystywać do trzymania tam węgla i adsorberów na fosforany.

Jeśli chodzi o jakieś ulepszenia to do głowy przychodzi mi jedynie nałożenie gąbki na wlot, masz wtedy namiastkę filtra mechanicznego [ kaskada jest słaba w takiej filtracji, ale zawsze coś wyłapie, gąbkę trzeba często czyścić], niektórzy wrzucają do niego jakieś malutkie odpieniacze, często własne konstrukcje, ale są to raczej zabawki niż urządzenia mające realny wpływ na akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi, nie przesadzaj ,sporo ludzi ma baniaki do 100 litrów.

dlatego przez gaszcz odpowiedzi uzytkownikow tego filtra nie mozna przebrnac ;)))))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry za off-top ale kaskada na zdjęciu to fzn-2 :)

Tak? A mi Google takie wyswietlil :)

 

wiesz,

ale problematyczne jest to, ze w akwariach 200, 500, 1000 litrow takich filtrow sie nie stosuje wiec malo ludzi ma tutaj pojecie o takim sprzecie :)))

No to moze ktos ze stRszych uzytkownikw moglby pozbierac takie watki albo czesci watkow dotyczace tego tematu i tutaj poprzeklejac? Ja nie bardzo sie tu orientuje.

 

Sushi, nie przesadzaj ,sporo ludzi ma baniaki do 100 litrów.

 

Generalnie ten filtr całkiem nieźle się sprawdza w wodzie morskiej, do tego jest cichy i dość pojemny. Można go wykorzystywać do trzymania tam węgla i adsorberów na fosforany.

Jeśli chodzi o jakieś ulepszenia to do głowy przychodzi mi jedynie nałożenie gąbki na wlot, masz wtedy namiastkę filtra mechanicznego [ kaskada jest słaba w takiej filtracji, ale zawsze coś wyłapie, gąbkę trzeba często czyścić], niektórzy wrzucają do niego jakieś malutkie odpieniacze, często własne konstrukcje, ale są to raczej zabawki niż urządzenia mające realny wpływ na akwarium.

To może kolega opisze np jak taka gabke na wylocie umiescic? Bo wylot jest placki i dosc szeroki. Jak ja zamontowac na tym wodospadzie zeby nie spadala w dol wraz z woda ale tez dala sie wyjmowac do czyszczenia?

 

Przekrzywienie się filtra podczas pracy.

 

To ja moze będę przykładem i zaczne od drobnej rzeczy ktora mi przeszkadzała tuż po uruchomieniu filtra. Otóż producent umieścił pokrętło dystansowe niesymetrycznie co - jak łatwo sie domyślić - przekrzywia sam filtr i, co za tym idzie, wylot wody traci symetrię.

 

Poradzilam sobie z tym obracajac pokretlo tak, by w ogole nie dotykało szyby a pomiedzy szybe a filtr wcisnełam kawałek gąbki, który mi został po włożeniu do jednego z koszyków Purigen i cośtam Guard.. :)

1 - pokretlo

2 - gabka

Banalne ale ułatwia życie i może posłuży za start i jako zachęta dla wielkich :)

Edytowane przez Swietlik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wlocie Koleżanko montuje się gąbkę, na wlocie :) na wylocie nic nie zamontujesz :)

 

Aaa. ale taka gabka na wlocie nic nie daje - przerabialam to :) Bo w trakcie wyciagania tej gabki wszystkie fusy wypływają z powrotem. Ja mialam taki filtr na poczatku:

Musialam takie akrobacje robic zeby go wyjac bez wpuszczania smieci do akwa. 1 - powolutku wlożyc woreczek sniadaniowy foliowy do akwa. 2. - powolutki owinac czy wsadzic w ten woreczek gabke. 3 - wyciagac gabke juz w worku starajac sie nie za duzo wody przy okazji wyjac z akwa. 4 - szybko biec do zlewu wylewac zawartosc itd.. Chore :)

Jak ktoś ma sposob na wyjecie gabki tak zeby wszytkie brudy zostały w środku to prosze dawac tu :)

Edytowane przez Swietlik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gabka jest prawidłowo wykonana to nic z niej nie odpada.

Co to jest za model filtra na zdjeciu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do większej komory można włożyć odpieniacz Resun SK-300, miałem tak ale w kostce 20 l.(nawet dawał radę)

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja filtracje mechaniczna rozwiazalem w taki sposob ze fizeline zamontowalem na zamkniecie koszyczkow i dzieki temu syfy nie wplywaly spowrotem do akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gabka jest prawidłowo wykonana to nic z niej nie odpada.

Co to jest za model filtra na zdjeciu?

To zapraszam kolege do przeprowadzenia eksperymentu przy okazji kapieli w wannie z gabeczka :) Prosze zanurzyc gabke w wannie, pozwolic nasiaknac woda a nastepnie podniesc ponad poziom wody. Czy woda wycieka z gabki? Koniec eksperymentu :) Podobnie z gabki zanieczyszczonej razem z woda wyciekaja paprochy nagromadzone w srodku i na sciankach gabki ktore nie wsiaknely za gleboko do srodka.

Do większej komory można włożyć odpieniacz Resun SK-300, miałem tak ale w kostce 20 l.(nawet dawał radę)

pzdr

Wielkie dzieki za konkretna informacje. Dla osobiscie jest bardzo pomocna, chce zamontowac odpieniacz. Czy moze wiesz z czy wiaze sie to z jakimis przerobkami typu przeciecie ppkrywy ma pol badz wyciecie otworu? Czy ten odpieniacz jest glosny?

Ja filtracje mechaniczna rozwiazalem w taki sposob ze fizeline zamontowalem na zamkniecie koszyczkow i dzieki temu syfy nie wplywaly spowrotem do akwa.

Super pomysl, pewie mozna nawycinac sobie takich fizelin z 10 sztuk i co jakis czas podmieniac. Hm... Ciekawe czy stare rajstopy lictowe nie nadaly by sie : D

Co to jest za model filtra na zdjeciu?

 

To jest jakieś cudo 4 w 1 Dennerle Bio-Circulator:

http://dennerle.com/de/index.php?option=com_content&view=article&id=635:biocirculator-4-in-1&catid=207:nano-marinus-technik&Itemid=315

 

Pytanie:

czy nie mozna w jednej z komor umieścić odpieniacza 

AQUA MEDIC - MINIFLOTOR?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miniflotor to ma 40cm wysokości.

Gąbkę wystarczy wsunac do kubeczka. Pozatym jak sa dobrze nacięcia zrobione to wystarczy powoli wysunac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kazdym badz razie mi nie udawalo sie wyciagnac gabki bez wpuszczenia do akwarium jakiejs tam ilosci fusow. Opisalam jak sobie z tym radzilam i w koncu zrezygnowalam z tego filtra. I nie zajmuje juz miejsca w srodku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×