Skocz do zawartości
smithpl

Nowe 430-460l SPS z Zeovit - Smithpl Reef Tank

Rekomendowane odpowiedzi

Już od pewnego czasu chodzi mi po głowie nowy projekt akwarium.

Chciałbym zwiększyć litraż oraz pozbyć się ( moim zdaniem ) beznadziejnego rozwiązania z kominem wewnętrzym.

 

Dodatkowo chciałbym wystartować od początku z metodą ZEO oraz nowa martwą skałą.

Przeniesione zostaną jedynie szczepki koralowców SPS i LPS oraz ryby i krewetki :-)

 

Dodatkowo chciałbym pierwszy raz od początku zaprojektować dobrze swoje akwarium a nie działać na stałych przeróbkach :-)

Zbiornik będzie zawierał ruchomą platformę na której będzie stał sump.

Po odłączeniu rur spadu i  pompy powrotu od sumpa będzie można wyjechać sumpem poza stelaż celem oczyszczenia go lub innych prac serwisowych.

Spad będzie podłączony na dwuzłączkach oraz na trójniku dopięta chłodziarka która będzie znajdować się w innym pomieszczeniu.

Szafka będzie posiadać zdejmowane boki oraz parę przesuwnych przednich drzwi które umieszczę na kolejnych render'ach

 

W związku z tym zabrałem się za pracę koncepcyjną i utworzyłem model 3D akwarium aby zastanowić się czy wszystko jest "praktyczne".

Co do pojemności - może ulec zmianie w podanym zakresie...

 

Zapraszam do dyskusji i sugestii. Planuje uruchomienie zbiornika do końca roku.

 

post-368-0-59186900-1381325077_thumb.jpg

 

post-368-0-78483300-1381325080_thumb.jpg

 

post-368-0-66781900-1381325083_thumb.jpg

 

post-368-0-14019600-1381325086_thumb.jpg

 

post-368-0-69443700-1381325089_thumb.jpg

 

post-368-0-29624700-1381325092_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

 

Dodatkowo chciałbym pierwszy raz od początku zaprojektować dobrze swoje akwarium a nie działać na stałych przeróbkach :-)

Zbiornik będzie zawierał ruchomą platformę na której będzie stał sump.

Po odłączeniu rur spadu i  pompy powrotu od sumpa będzie można wyjechać sumpem poza stelaż celem oczyszczenia go lub innych prac serwisowych.

Spad będzie podłączony na dwuzłączkach oraz na trójniku dopięta chłodziarka która będzie znajdować się w innym pomieszczeniu.

Szafka będzie posiadać zdejmowane boki oraz parę przesuwnych przednich drzwi które umieszczę na kolejnych render'ach

 

W związku z tym zabrałem się za pracę koncepcyjną i utworzyłem model 3D akwarium aby zastanowić się czy wszystko jest "praktyczne".

Co do pojemności - może ulec zmianie w podanym zakresie...

 

[...]

 

ale w zasadzie nie ma się do czego odnieść z komentarzem, bo w ogólności wszystko jest ok   :)

chociaż 1'na rzecz konkretna, do której się odniosę to 'ruchomy' sump.

nie miałem takiej opcji nigdy, zatem nie mogę ocenić jego funkcjonalności, natomiast Reef in the Sky wystartował w swoim projekcie z takim rozwiązaniem.

ostatecznie skończyło się jednak na sumpie 'nieruchomym', więc można domniemywać, że to jednak nie taki miód ...

 

smithpl, napisz coś o sprzęcie jaki chcesz zastosować w nowym tanku ...

życzę powodzenia, bo takie startowanie z 'nowizną', to niezła radocha jest :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ze sprzetem to akurat jest latwiej :-)

Wszystko zosaje po staremu

Ati powercone 200i, dastaco II, zeo reactor, profilux, dozownik do zeo, obieg na HLP4040, cyrkulacja 3x6055 - jak bedzie malo to zmiana na 6095

Lampa 6x39w+220w led cree

A czemu zrezygnowal z wysuwanego sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez bym sie nie bawil w wysuwany sump. sztuka dla sztuki moim zdaniem.

podonie rury na szybkozlaczkach. mam tak zrobione i nigdy w zyciu nie mialem okazji rozkrecac ustrojstwa :) tez sztuka dla sztuki :)

powrot zrobil bym przez komin a nie 2 ukosne rury idace w V. jakos straty na pompie tam beda.

no i jednak jakis dostep do komina bym zrobil. na tylniej scianie nie bedziesz mial zadnego. wskoczy ryba i jestes w czarnej d*pie.

no ale to ja ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

A czemu zrezygnowal z wysuwanego sumpa?

 

nie wiem. jednak aktualny stelaż jest bez wysuwanego sumpa w opcji waterproof  ...

 

pochwal się co tam wymyśliłeś w związku z nowym sumpem w sensie poszczególnych komór > na tych ogólnych rysunkach niewiele widać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. Założenia do projektu sumpa:

1. Kompaktowość

2. Funkcjonalność

3. Dostępność.

 

Tak powstał ten sump.

Z doświadczenia jakie nabyłem przez ostatnie .... 3 akwaria w tym 2 morskie, wiem juz jakie rzeczy potrafią denerwować :-)

Założyłem że do wszystkiego musi być swobodny dostęp bez konieczności rozbierania połowy szafki.

Dostęp do szafki będzie z 3 stron, w tym główne drzwi przednie i boczne awaryjnie (sporadyczne wykorzystanie dla wymiany butli np.)

 

Zaczynając od początku:

Droga wody leci nie liniowo a raczej zawija po sumpie.

1. Woda ze spadu trafia do komory w ktorej uspokaja sie nurt i po wypelnieniu przelewa do drugiej komory ktora podsiada otwór

2. W otwórze moze byc umieszczona skarpeta do oczyszczania mechanicznego ( element z otworem wyjmowalny wraz ze skarpeta )

3. po przeleceniu przez skarpete woda skreca i pod katem 90st trafia na wlot odpieniacza ( komora przygotowana pod odpieniacze ATI Powercone 200i lub 250i )

4. Odpieniona woda trafia na "lapywacz babelków", ktory zostal "podrasowany" regulacja wysokosci ( czerwony element ). Pozwala to na plynna zmienie poziomu wody w calej komorze odpieniacza, bez kombinowania z wysokoscia samego odpienka, w zakresie od 15-25cm

5. po usunieciu babelkow, woda trafia na komore ogolnego zastosowania ( zeo reaktor, filtry fluidyzacyjne itp ) 

6. Nastepnie przez otwor woda leci na pompe HLP4040 i wraca do zbiornika

7. Dodatkowo umieszczony jest zbiornik podmiankowy zasilany pompa 500-1000l/h w obiegu ciaglego mieszania ( nie bede sie rozpisywal, chyba kazdy wie jak to dziala )

8. na prawo od sumpa i podmianki znajduje sie butla CO2 i komory reaktora dastaco II

9. Na trojniku ze spadu zasilana bedzie chlodziarka Teco TC10

10. Nad pompa obiegowa jak i nad komorami umieszczony bedzie dozownik plynow ZEO i buteleczki

11. pod "sufitem" szafki profilux - czyli serce sterujace.

 

post-368-0-17524400-1381338125_thumb.jpg

 

Takie rozplanowanie zapewnia mi pelna obsluge - prosta i funkcjonalna

 

1. Wymiana butli, serwis reaktora Ca? - prawe boczne drzwiczki

2. Odpieniacz - front lub lewy bok

3. Reaktor zeo, filtry fluidyzacyjne - front

4. Okresowe czyszczenie zbiornika podmiankowego - front ( mozna wyjac )

5. Skarpeta - latwy dostep front

6. No i wlasnie nieszczesne wysuwanie sumpa aby moc wyjac i go umyc 

7 serwis pompy obiegowej - prawe boczne drzwiczki

 

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wersja z dodanymi frontami.

Boczne zakladane na "wieszak"

Przednie 2 beda sie rozsuwaly na boki na sliderach silikonowych

 

post-368-0-07975100-1381344624_thumb.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smith wszystko fajnie ale ja bym odpalil zeo na zywej skale. U mnie na suchej dopiero po pol roku doszedl do znosnych parametrow. Nawet alexander pisze ze na zywej to tylko 14 dni i parametry 0.

Zastanow sie bo wieloszczety kraby i aiptasie przyniesiesz z koralami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja strasznei nie chce przytargac czegokolwiek do akwa i tu jest problem.

Zadnych robakow, gonow, krabow, gow...ych skalnych zyjatek etc...

 

A tego nie da sie ogarnac na zywej - zawsze cos wlezie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od 5 lat całą hydraulikę tak zrobioną, żeby nie rozkręcać przelotów, a móc wyciągnąć sump. Zrobiłem więc pod śrubunkami właśnie dwuzłączki. W każdej chwili mogę odkręcić spływ, który zawsze najbardziej się brudzi od soli, ale najważniejsze właśnie, że można całą hydraulikę z dołu odkęcić i wyjechać z sumpem na bok. Uważam, że tak wykonana hydraulika to obowiązek :wink: .

 

Mam ścianki obudowy łączone na magnesy neodymowe do stalowego stelaża więc wyjeżdżanie z sumpem na bok, czy dostęp do sprzętu mam nieograniczony.

Konstrukcja do wysuwania sumpa byłaby bardzo pomocna, ale tylko wtedy, jeśli pozwalałaby na wyjazd sumpa w pełni zalanego wodą, czyli dość sztywna konstrukcja byłaby pożądana. W innym przypadku po wypompowaniu wody z sumpa wyjęcie go bokiem jest już całkiem proste. Dla ułatwienia pomocne jest wsunięcie pod sump na czas wsuwania lub wysuwania panela podłogowego.

Zastanawiam się natomiast nad wytrzymłością tylnej szyby z wyciętym prostokątem na spływ na jej środku. Czy tam na krawędziach nie będzie dość mocne zjawisko karbu? Chyba, że pod wycięciem planujesz wzmocnienie, żeby szyba się tam nie odchylała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, mysle o wyprowadzaniu na slizgach kulowych ( 5 szt ) ktore na podkladach silikonowych trzymac beda podstawe sumpa

- ogarna do 700kg :-)

Rama akwarium tak zrobiona aby caly sump z woda mogl wyjechac w bok - ale zobaczymy jeszcze jaki koszt bedzie :-)

 

Co do szyby to juz nie wiem, zostawie kwestie wzmacniania akwa wykonawcy zbiornika - oczywiscie pelne opti i wzmocnienia wzdluzne beda ( nie chcialo mi sie ich umieszczac :-) )

 

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę powrotną będziesz miał na zewnątrz ? Jak planujesz ją odłączyć bo rozumiem, że jest zasłonięta zbiornikiem na dolewkę ? Albo czegoś nie zrozumiałem z rysunków :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak, Vka nie generuje prawie wcale oporow a rozbicie strumienia na 2 zwieksza wydajnosc ( to jak w tlumikach samochodowych :-) )

Wiecej tlumienia dalo by wejcie w komin i ksztaltki 90

Co do cZszczenia komina - teraz akwa mam w rogu i w rogu komin :-) przy tej samej glebokosci akwa spokojnie sie go czysci do dna - ale przemysle jeszcze czesciowe przesyniecie go w prawo

Co do dwuzlaczek - pewnie zalezy kto jak czesto dlubie ale mi wychodzi dosc czesto :-)

A dlaczego wyjezdzajacy? Bo wkurza mnie czszczenie sumpa z glowa w szafce a zamierzam nie miec tam detrytusu :-)

Tam miedzy sumpem a pompa jest zawor

Zakrecam i wyjezdzam

Dostep jest przez prawa strone bez ruszania dolewki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale dajac rozgaleziacz V zwiekszasz ciezar slupa cieczy x 2 wiec pompa traci na wydajnosci.

A na walke z detrytusem w sumpie dobra jest od czasu do czasu mala pompka wrzucona na dzien, czy dwa i plat waty perlonowej. odrazu masz blysk :)

 

ja bym jeszcze przemyslal umieszczanie profiluxa w szafce z sumpem. albo osobna jakas przegroda albo wogule gdzie indziej.

jednak wilgotnosc i zasolenie moga spowodowac szybka korozje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga odsłona koncepcji nowego akwa.

 

Doszło parę zmian,

skontaktowałem się z kolegą z Zeovit.com i tak jak tu ktoś pisał - przesuwany sump nie ma sensu więc w nowym projekcie wyleciał

 

Po drugie zostałem wyrzucony w kąt z akwarium :-(

Musiałem przerobić komin co uprościło trochę konstrukcję. Dodatkowo uzyskałem 2 szafeczki z prawej strony gdzi eprawdopodobnie umieszczę:

 

1. Góra z kominem - preparaty KZ, zasilacze pomp i listwa zasilająca

2. Dolna - profilux, listwa zasilająca, wszystkie gniazda 220V, docelowo butla co2

 

Tylko nie wiem czy 20cm szerokości szafki wystarczy

 

post-368-0-57374800-1381933781_thumb.jpg

 

post-368-0-98067800-1381933784_thumb.jpg

 

post-368-0-85851800-1381934837_thumb.jpg

 

Dodatkowo planowany jest wavebox ale jeszcze nie wiem z której strony komina go dac. Od frontu czy na tylnej szybie?

 

post-368-0-36587200-1381934547_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłeś ten zbiornik ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×