Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

cały zestaw szkiełek zamówiłem w erybce bardzo ładnie wykonany.

A dziś jak wrócę z pracy to odpalam już cały obieg brakło trochę literków przed wyjsciem do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

portfel troche schudnie :wink: co do sumpa wrzucasz ? słyszałem i widziałem na youtube i tu na zdlęciach klubowiczów nie jaki "Sebastek" robi świetne kopie drogich odpieniaczy np. Bubble King wiesz coś o tym ? widziałem jego dzieło na profilu "Motowilk" na youtube ! :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ja bym na początku wystartował na soli IO potem na RC i docelowo polecam sól Preis. Zachowując taka kolejność nie powinieneś mieć ani braków minerałów w wodzie ani zbyt wypłukać sobie portfela. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ja bym na początku wystartował na soli IO potem na RC i docelowo polecam sól Preis. Zachowując taka kolejność nie powinieneś mieć ani braków minerałów w wodzie ani zbyt wypłukać sobie portfela. Pozdrawiam

 

Witam i dzięki za porady do startu pierwszej solniczki jeszcze mam kawałek czasu więc kompletuję wiedzę i sprzęt :) a co do soli oglądałem pare programów o przygotowywaniu wody i czytałem troche recenzji i każdy ze speców mówił że co jak co ale na soli nie wolno oszczędzać ponieważ pozniej nam sie to odbije i żeby inwestować w bogatą sól dlatego mam troche mętlik bo sam już nie wiem  :unsure: np.filmik na youtube "Jak tanio założyc akwarium morskie" wypowiada się pan Zbigniew Olszowy z kilkudziesiecioletnim dośw. więc chyba wie co mówi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ro+di dolewka solanka dzień wcześniej chyba że kupisz sól z probiotykami to od razu do baniaka.

Jaką sól przewidujesz?

Dlaczego dzień wcześniej?

Niektóre pierwiastki jak Jod szybko się utleniają.

Wodę należy podgrzać do temperatury 25 stopni wsypać sól, wymieszać żeby się rozpuściła i do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU a mierzyłes kiedys PH swierzej solanki,bo ja tak,i wyszło ponad 9,wiec sie zastanów jakie rady dajesz,bo jod i tak trzeba uzupełniać dodatkowo,samymi podmiankami odpowiedniego poziomu jodu nie utrzymasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem Ci na priv kontakt do niego.

 

Dzięki :)

Tak szczeze mówiąc to na które z parametrów muszę koniecznie uważać Ph,zasolenie,Kh,NO2,NO3,PO4,Mg,Ca ??? :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i dzięki za porady do startu pierwszej solniczki jeszcze mam kawałek czasu więc kompletuję wiedzę i sprzęt :) a co do soli oglądałem pare programów o przygotowywaniu wody i czytałem troche recenzji i każdy ze speców mówił że co jak co ale na soli nie wolno oszczędzać ponieważ pozniej nam sie to odbije i żeby inwestować w bogatą sól dlatego mam troche mętlik bo sam już nie wiem :unsure: np.filmik na youtube "Jak tanio założyc akwarium morskie" wypowiada się pan Zbigniew Olszowy z kilkudziesiecioletnim dośw. więc chyba wie co mówi.

Oczywiście na soli nie wolno oszczedzac. Moim zdaniem gdy zbiornik już dojzeje wysokiej jakości sól jest naszym najwiekszym sprzymierzeńcem. Ale na początku nie wolno jest zapominać iż w świeżym zbiorniku niewiele jest zwierząt. Podczas gdy nie ma jeszcze zbyt wielu korali z używających sobstancjie odżywcze zawarte w soli zaczną na tym kozystac np. Glony. A w pierwszym zbiorniku warto unikać wszelkiech problemów.

Jeśli planujesz dużo zielonych korali spore znaczenie ma tez Fe. Korale rożnych kolorów wymagają różnych pierwiastków aby mieć wyraźne barwy. Ale zauważyłem , że żelazo dla korali zielonych jest kluczowe. Bez niego szybko tracą fluorescencie. Nieinaczej będzie w przypadku innych kolorów i potrzebnych im pierwiastków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem na początek myślałem o 2LPS i 2SPS a z czasem jakies miekasy bo niestety na forsie nie śpie a co do substancji odżywczych to regularna podmiana wody nie wystarczy do uzupełnienia chociaż w wiekszym stopniu  ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękasy są łatwiejsze i daj je na początku. Potem lpsy i spsy. Na początku same podmianki wystarcza pod warunkiem ,że twarde korale beda nie za duże. Ale musisz pamiętać aby mieć w zapasie wszystkie substancjie do dozowania. Gdy koralowce przyspieszą to momentalnie zacznie im brakować zyciodajnych substancji a te trzeba niezwłocznie uzupełnić. Moim zdaniem jak zbiornik dojrzeje i ze chcesz dodać kolejne korale lub te co trafia na poczadku zaczna wyciągać za dużo minerałów. Warto wtedy używać najleprzej soli i dobrze sobie wycyrklowac z balingiem plus niewielka ilość innych substancji w zależności od korali. No i warto pamiętać , ze miękkie korale nie zużywają prawie wcale a przynajmniej jest to niezauwazalne Ca co znacznie ulatwia sprawe na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg Ca najlatwiej metodą balinga. Baling na początku wydaje się najlatwiejszy i najtańszy dla niewielkiech zbiorników. Fe najlepiej kupić w osobnym gotowym preparacie. Dozuje się je rzadziej i można podawać z lekkim np. 5% zapasem. Przy szybko rosnących koralowcach i dobrych parametrach nawet z większym. Poza tym Fe im lepszej jakości tym wydajniejsze i bardziej przyswajalne więc nawet stosunkowo mała buteleczka w dość wysokiej cenie, powinna wystarczyć na bardzo długo. A wiesz już jakie dokładnie lpsy i spsy oraz miękkie chcesz posiadać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie przeglądam je na erybka.pl sporo tego jest muszę to lepiej ogarnąć i troche o nich poczytać i pomyślimy co zamówić a co to za metody Balinga ?

Edytowane przez reejunkie93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ta metoda opiera się na dozowaniu płynów: Ca Mg i buforu. Czasem też potas. O metodzie balinga polecam Ci przeczytać jak najwiecej. Jak ją dobrze zrozumiesz i na spokojnie się wdrożysz, okaże się prostą ,wygodną i tanią w stosowaniu. I przede wszystkim bezpieczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×