Skocz do zawartości
kanio10

Zupełny amator - 50l, akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba też zaznaczyć że prowadzenie tak małego akwarium, jeszcze bez odpieniacza jest bardzo trudne na dłuższą mete ze względu na wahania parametrów.

Zastanów się nad zakupem używanego zestawu 200-250l to najlepszy litraż na początek. Do 2000zł spokojnie kupiłbyś sprzet ze średniej półki używany,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaino10

LukaS dobrze radzi. Taki sprzet nieraz wyglada i dziala jak nowy a bedziesz miał sporo miejstca w baniaczku. No i stabilniejszy bedzie. A koszt utrzymania też niebedzie wysoki.

Hmm RO służy do oczyszczenia wody kranowej. A filtr tez musi byc zeby detrytus usuwać lub bardzo wydajny odpieniacz to tez wywali syf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobrzy ale kolga musi być pewien , że sprzet jest sprawny żeby zaraz nie inwestować w nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duze akwarium to fajna rzecz, tym bardziej ze jest stabilniejsze i ladniejsze. Problem w tym, ze nie kazdy ma miejsce w mieszkaniu na tak duzy zbiornik a drugi problem to pozniejsze zasiedlenie tak duzego zbiornika - to sa kolejne setki a raczej tysiace zlotych.

Kanio 10 - jezeli bedziesz decydowac sie na uzywane akwarium to zwroc uwage w jakim stanie sa szybki - nie ma nic gorszego jak zakupic komplet w dobrej cenie a potem ogladac swoja piekna rafke przez brzydka ryse.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem wyżej podjąłem decyzje o założeniu zbiornika 112l! Wszystko jest wraz z wymiarami jego wyżej. Odpieniacz będę kupował na pewno tylko chcę mieć pewność czy jeżeli on będzie nie trzeba żadnego dodatkowego filtra. Filtr RO też raczej będę kupował tylko jaki polecacie przy tym litrarzu i jaki odpieniacz? Mam okazję kupić używany Hydor slimskin 135.35 za mniejsze pieniądze ale hulał już rok czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ro to raczej nie od litrazu twojego akwa zalezy :) zalezy od tego czy chcesz oszczedzac czy szybciej miec wode. o tym tez proponuje poczytac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waham się jeszcze w jednej kwestii... Filtracja :( Supm nie wchodzi w grę ze względu na miejsce i koszty. Pozostaje mi panel (raczej tylny bo boczny ze względu na estetykę nie bardzo) lub odpieniacz wewnatrz akwarium.

 

Powiedzcie mi jeszcze czy jeżeli jest odpieniacz potrzebne są podmiany wody? czy wystarczy samo uzupełnienie jej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pamietaj aby uzupełniać zawsze woda z RO

Po 2 odpieniacz niezastapi podmian.

Skoro akwa jeet nisko budrzetowe to pewnie barrdzo trudnych w utrzymianiu zwierząt niebedziesz trzymać.

Odpuść odpieniacz daj wiecej żywej skały i regularne podmieny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik niewielki ale może pomysł o jakiejś niewielkiej ilości glonów Caulerpa jest sporo odmien. I napewno cos niewielkiego by moglo dodatkowo oczyszczać wode.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nieodradzam. Akwarium bez odpieniacza jest upierdliwe. Ale poza odpienkiem. Glony były by wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam musisz wybrać sposób filtracji a jest ich kilka, dobry odpieniacz to najłatwiejszy i najmniej problemowy, kontrolujesz jego prace w bardzo prosty sposób. Małe piko rafki wiem że ludzie prowadzą na samych podmianach ale przy trochę większych zbiornikach jest już gorzej. Z wszystkich pionierów tylko jedno akwarium przetrwało dość długo a reszta poległa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę jedno akwarium 150L bez odpieniacza. Ale po 1 prawie niekarmie w nim zwierząt i dobralem je tak aby nie wymagały wiele karmy. Po 2 podmieniam codziennie niewielką ilość wody. Za dużo wolnego czasu : - ) Po 3 akwarium musi być perfekcyjnie oczyszczane z detrytusu aby utrzymac dobrze pawametry i ładne kolory koralowcow.

No i jest dość młode. Od poczadku wakacji je prowadzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy w 50L akwarium warto zabierać miejsce panelem :/ a odpieniacz na widoku hmm. Kiepska sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę jedno akwarium 150L bez odpieniacza. Ale po 1 prawie niekarmie w nim zwierząt i dobralem je tak aby nie wymagały wiele karmy. Po 2 podmieniam codziennie niewielką ilość wody. Za dużo wolnego czasu : - ) Po 3 akwarium musi być perfekcyjnie oczyszczane z detrytusu aby utrzymac dobrze pawametry i ładne kolory koralowcow.

No i jest dość młode. Od poczadku wakacji je prowadzę.

A w jaki spisob ten detrytus usuwasz? Jakis mechaniczny filtr z gabka? Mozesz cos poradzic dla 60l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy w 50L akwarium warto zabierać miejsce panelem :/ a odpieniacz na widoku hmm. Kiepska sprawa.

 

 

Akwarium będzie miało 112l, nie tak jak w temacie. Zdecydowałem już że będzie z odpieniaczem tylko jedyny problem jaki mi pozostaje to czy umieścić go po prostu w zbiorniku czy robić ten panel... kurcze sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz robić panel tylko dla odpieniacza to szkoda miejsca na panel. I spróbuj wstawić tak odpieniacz aby zasłonić do np. Skała. A jaki chcesz kupic odpieniacz?

Pomyśl o jakiejś pompie co wrzuci detrytus do osobnego separatora który latwo Ci będzie usuwać.

Najleprze są proste rozwiazania. Ja to czyszcze za w tygodniu. Pozatym kaskada zawsze zassie jakieś robaczki co zjadaja detrytus dość skutecznie.

post-3731-0-73650300-1380871907_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kanio10 Tak jak napisał Fox.

FoxRacing cóż to za paskudne sitko!!!.

Żary przecież sam używam twojego patentu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×