Skocz do zawartości
kanio10

Zupełny amator - 50l, akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Jak w temacie jestem zupełnym amatorem jeżeli chodzi o akwarystykę. 

 

Mimo to chcę w nowym mieszkaniu wstawić akwarium o pojemności zbliżonej 50l aby służyło między innymi za piękny, żywy wystrój pokoju gościnnego. 

 

Proszę wszystkich profesjonalistów aby doradzili i wymienili wszystkie potrzebne mi do tego rzeczy aby w ogóle takie akwarium powstało. Mój budżet nie jest oszałamiający ale na 50l chyba takowego nie potrzeba.

 

Z góry dziękuję wszystkim sensownym odpowiedzią :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zestaw AquaEL Reefmax, co prawda koło 100 ltr. ale za to estetycznie wykonany więc gwarantuje wysoką estetykę. Sporo znajdziesz informacji o tym zestawie od użytkowników. Do tego jeszcze oczywiście będziesz musiał trochę sprzętu dołożyć, ale sam zestaw jest fajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się w takim razie o tą estetykę :-) i nie żebyś nie umiał, ale będziesz miał problem zabunkrować wszystkie mało estetyczne elementy wyposażenia, a i dobór co do centymetra elementów wyposażenie będzie trudny i z reguły kończy się zwiększonymi wydatkami lub wspomnianym zmniejszonym poziomem estetyki :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rah - głupoty gadasz.

Kanio10 - pooglądaj sobie zbiorniki innych forumowiczów - zobacz sobie jak wyglądają, jaki sprzęt mają i jak się prezentują.

Musisz się też zdecydować najpierw co tam chcesz trzymać jaki masz na to budżet ( mowa tylko o wystartowaniu ).

Potem poczytaj dział dla początkujących żebyświedział z czym to się wiąże

Wtedy dostaniesz jakieś konkretne rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kanio 10   tak jak radzi Yarcio zdecyduj  co chciałbyś trzymać (jak obsada) , jaką zastosujesz filtrację , oświetlenie .Jeśli chcesz sam budować zbiornik od podstaw to możesz zrobić akwarium z wklejonym  panelem filtracyjnym z tyłu .Będziesz miał schowany np; odpieniacz , grzałkę i media filtracyjne.

Tu masz przykład kolegi z forum  ; http://nano-reef.pl/topic/14315-60lmorskiemorski-dziennik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział co zastosować nie pisałbym tego posta... Chce tam trzymac przede wszystkim blazenki oraz jakies ladne koralowce. Nie chce wydawać na to tysiecy zlotych wiec i sprzet chcialbym sredni i nie drogi



Chciałbym tez wiedziec co jest NIEZBEDNE do zalozenia MORSKIEGO AKWARIUM. Wiem tylko ze potrzebne jest akwarium, sól i pewnie jakieś oświetlenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a poczytales jakis watek dla poczatkujacych? tyyyle porad jest, podstawy sa jasno opisane. niezbedne to sa checi a nie lenistwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam wiele. Prosiłem w temacie aby wypowiadali się sami mądrzy użytkownicy a nie Ci którzy umieją się popisywać więc żegnam Mehi.

 

Poszukałem trochę sprzętu dla siebie tyle tylko że chyba wezmę zbiornik o poj. 70l :) Piszcie i komentujcie czy dobry wybór:

 

Zbiornik:   http://allegro.pl/super-zestaw-akwarium-pokrywa-60-cm-profil-70l-i3535499501.html

Odpieniacz: http://allegro.pl/odpieniacz-weipro-sa-2016-i3538182268.html

Falownik: http://allegro.pl/falownik-jvp-101-na-magnes-super-jakosc-i3521276254.html

Grzałka z termostatem - http://allegro.pl/ate000-grzalka-200w-jrb-z-termostatem-do-akw-i3506403259.html

Salimetr - http://allegro.pl/salimetr-aerometr-hydrometr-w-plastikowym-etui-i3488493438.html

 

Proszę o krytykę jak i uzupełnienie brakującego mi sprzętu do założenia mojego akwarium morskiego :)

 

PS. Nie wymieniałem oczywiście piasku, soli oraz skał.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bynajmniej nie tobie oceniac moja wiedze. Wiec swoje zegnam to wiesz gdzie mozesz ;)

A przy tym weipro to jaka pompe planujesz? przewidujesz przerobke pokrywy?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem zestaw na allegro do akwarium morskiego a w nim był tylko taki sprzęt który wymieniłem wyżej bo o pompie nic Nie było napisane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poszukales sobie troche sprzetu czy poszedles na latwizne i taki komplet ci wpadl w oko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem sprzęt tylko nie wiedziałem jaki konkretnie potrzebny jest do założenia akwarium dlatego wpisałem przykładowy zestaw ale szukałem indywidualnie dla siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to czytales wiele i nadal nie wiesz co potrzebujesz do zalozenia akwarium morskiego? nadal cos mi sie tu nie zgadza. ogolnie twoja lista jest tak okrojona ze szok. nadal mam wrazenie ze nie czytales. no to jak taki sprzet sobie dobrales to co z tym odpieniaczem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 50l to będzie d*pa żeby pomieścić wszystko ! Bez sumpa to odpieniacz Ci zajmie pół zbiornika, chyba że zamontujesz zewnętrzny. Ja bym zaproponował Ci troszke większy zbiornik. Może pomyśl o kostce ?? Np. 50x50x50- to 125 litrów i teraz troszke można pokombinować. Do tego baniaka odpieniacz np. acuamedic turboflotor blue 1000, albo deltec apf 600. Jak już chcesz ciąć koszty to kup cyrkulacje jvp, choć nie polecam, do tego z 15 kg skały, żywy piasek, no i oświetlenie albo kupisz jakieś belki żebyś miał świetlówki t5 najlepiej 4x24 waty albo lampe led, ale to już koszty. Do tego grzałeczkę, bierz eheim jager tylko !

 

Do tego oczywiście sól, możesz zacząć od Instant Ocean ! Na pewno testy NO2, NO3, PO4, KH na początek, później bedziesz więcej potrzebował. Kupuj saliferta testy, innych nie ma sensu. Też pochłaniacz krzemianów będziesz potrzebował np. Phosguard Seachema, przy okazji usunie fosforany.

 

To takie minimum na początek, abyś spokojnie zaczął !



A ten sprzęt co wymieniłeś na górze to sobie odpuść !



I pamiętaj całkiem tanio morszczaka się założyć nie da !

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo i takiej odpowiedzi oczekiwałem - na temat i mądrze :) Jutro popatrze ile to mnie mniej wiecej będzie kosztowało. Co do większego zbiornika... Nie będę miał tyle miejsca aby umieścić taką ilość L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 nie kupuj, szkoda pieniedzy. Jak ruszy cykl azotowy to juz ich wiecej nie zobaczysz, a jak wezmiesz wode z podmiany od kogos po sasiedzku i odgazowana w sklepie skałe to raczej nigdy nie zobaczysz NO2.

Dla pewnosci czy juz go nie ma jak bedziesz kupował zycie zrobisz taki test w sklepie za drobna opłatą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za info. Powiedzcie mi jeszcze ile mniej więcej będę potrzebował pieniędzy aby w ogóle wystartować z akwarium oprócz życia?



Dodam że akwarium 70l chociaż coraz bardziej zastanawiam się nad 100l :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×