Skocz do zawartości
Blazenka

Początkujący morszczak, przejęcie działającego akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowa w tym temacie.Może na początek trochę o solniczce  :) Mamy solniczkę ciut przeszło ponad tydzień.Jest odkupiona od gościa któremu się znudziła.Była bardzo zaniedbana.W tej chwili zaczyna się życie rozwijać,coś z niczego wyrastać  ;) Ale nie o tym chciałam. 

Spadły nam dość mocno parametry w akwa i mąż wczoraj uzupełniał. Po wlaniu bodajrze wapna (on się bardziej zajmuje stroną mechaniczną(może tak to nazwę) a ja tym co w środku pływa  ) i coś dziwnego stało się z ukwiałem,wyglądał jak by go coś sparzyło. zrobił się lekko zielony i tak jak by się skurczył.Wypuścił całą zawartość wody z siebie. Dzisiaj jest już prawie oki,ale nie wszystkie jego czułki są normalnie, rano np.cały się zwinął do środka.Teraz już jest rozwinięty. Co  mogło się stać?? 

Przepraszam że się tak rozpisałam. Ale jestem dość ciekawski osobnikiem :blush: Na pewno jeszcze Was trochę pomęczę czasami  :ermm: 
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.  No niestety było to wapno. Mówi że w odpowiedniej ilości do wielkości akwa. Pojemność akwa to 180 litrów a w obiegu około 220-230. Dzisiaj dziwnie się zachowuje. Najpierw zrobił to co wczoraj a potem sobie polazł na nowe miejsce i jak na razie znowu wygląda na w miarę normalnie,ale tylko w miarę.Posiadamy ten test Balinga czy jakoś tak i z tego uzupełniał. Naprawdę mam problem z tą techniczną stroną :blush:



Pojawił się jeszcze jeden problem.Właśnie mąż mnie oświecił że ten "fajny" brązowy pyłek na piasku to okrzemki. :( Skąd one się wzięły i jaka jest tego szkodliwość.Czego jest za dużo a czego brakuje?? Jak się tego pozbyć. Baniak jest w sumie stary bo ma około 5 lat.Tak jak pisałam wcześniej został przywieziony z całym dobytkiem i wodą. Podmiana była robiona dopiero nie dawno. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety czeka Was dużo czytania .

Zbiornik po przewiezieniu prawdopodobnie zacznie dojrzewać od nowa. 

Okrzemki w tym przypadku to normalne.

Przydała by sie fotka akwarium.

Co to znaczy odpowiednia ilość Wapnia (ps a nie wapna :-) ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytamy,czytamy.Wszystko co na necie się znajdzie :wink: Przydała by się jakaś konkretna nowa książka,ale nie ma nic,wszystko stare  :( Co do wapnia :)  to wczoraj  i dzisiaj po 100 ml. Jak uda mi się zrobić jakieś konkretne fotki to jutro postaram się wkleić.

Tych okrzemków nie jest na razie bardzo dużo.Trochę na piasku z przodu akwa. Mógł byś mi napisać czy jest to bardzo szkodliwe?? 

No i co z tym moim biednym ukwiałem?? Będzie żył  :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abym mógł cokolwiek odpowiedzieć niestety :-) muszę wiedzieć coś więcej .

jakie światło , Ca , Kh. Mg, Po4 , No3 .

Jeśli dolewać 100 ml Ca należy o najlepiej rozbić na 2- 3 dawki .

Ale skoro poleciało Ca to o ile poleciało kh ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło jest 5 świetlówek co razem daja tylko 90W  :( Co do parametrów to nie mogę ci nic powiedzieć bo musiała bym pomierzyć. Z tego co mąż mówi to wiem że są zdecydowanie za niskie.Ale o ile to napisze jak mąż pomierzy. Pewnie jutro po południu jak z pracy wróci.  :blush:  Martwię się o tego ukwiała ponieważ błazenki go uwielbiają. Jak będę coś wiedziała to odezwę się jutro. Dzięki za pomoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na taki baniak co macie to minimum musicie mieć świetlówki 4 po 39 wat !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem.Wszystko jest jak na razie dopracowywane. W takiej formie odkupiliśmy od gościa który chciał się tego pozbyć. Tak jak pisałam mamy go niecałe 2 tygodnie.Mąż zbiera info już od pomad pół roku co i jak Ale jak wiadomo co innego czytać a co innego w realu:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, przewiezienie baniaka jak wiesz wcale nie musi sie wiazac z nowym dojrzewaniem :)

 

Ale Błazenka, skad wiesz ze poleciał wam wapń, skoro nie wiecie ile go było, bo chyba nic nie mierzycie skoro nie podałas zadnych wyników?

Takie lanie bez pomiarow to troche lipa.

Napisz co masz w baniaku, no jednak te Ca, Kh to minimum pomiarów.

Jesli nie macie twardych korali a pewnie nie skoro piszesz o ukwiale, to w zasadzie baniak da sie prowadzic na samych podmianach.

Kupcie jakas sprawdzona nie za bogata sól i jazda.

Ale zacznijmy od dokadnego opisu jak wyglada baniak, co w nim jest z zywych stworzen, ile skały i jaki sprzet w nim pracuje, filtracja, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mąż robił pomiary i stąd wiem że parametry są fatalne,ale proszę nie pytaj nie jakie były. :blush: tak jak pisałam nie interesowałam się stroną techniczna tego,ale chyba zacznę  :wink:

Co do baniaka i jego zawartości,to tak. Żywej skały było około 30 kg w tej chwili zaczynają na niej rosnąć grzybki prawdopodobnie są to te http://pl.reeflex.net/tiere/1042_Discosoma_sp16.htm i takie całkiem leżące na skałce. jeszcze coś się budzi,ale jak na razie ciężko stwierdzić co to. Akwa było bardzo zaniedbane więc na razie czekamy co jeszcze się wykluje  :)  Są moje ukochane błazenki 2 sztuki,jest pokolec Zebrasoma scopas 1 sztuka,Chrisiptera parasema 1 sztuka i potocznie zwana Piżamka 2 sztuki Spaeramia nematoptera. Jest krab eleganc,jakieś ślimaki malutkie chyba 2,podejrzana krewetka niebieska i jeżowiec. 

Sól właśnie zmieniamy powolutku z reff crystals na blue treasure. polecili nam w Katowicach.Ale to wiadomo powolutku dodajemy do tej starej,tak jak ma być :) 

Sump+odpienacz.3 Wiatraki 2300L/H 

Co do reszty ciężko mi powiedzieć wiem tylko tyle że gościu od którego mamy to akwa leciał na tym sprzęcie około 5 lat już. Strasznie go zapuścił,jak go odbieraliśmy to nawet grzybki nie rosły.Tylko rybki pływały i ten ukwiał. Jakę będę wiedziała więcej to napisze,ale muszę poczekać a mąż wróci z pracy żeby coś więcej wiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą solą to raczej bym sie poważnie zastanowił . Raczej lepsza to ona nie jest.



Zostańcie przy Reef Crystals, na prawdę dobra sól !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Mam pomiary :) Wczoraj robione. Więc tak:

Ca-350 

Mg-120

PH-8,0

KH-9,0 

PO4-04-06 

 

Coś mi się wydaje że czegoś mi brakuje,ale tyle mam napisane. 

 

Dzięki wszystkim za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak :-)
Ca można podciągnąć do 400.

Mg - jest nieprawidłowo podane zapewne brak jednego zera ale można podnieść do 1300 .

Mg, kh jest ok 

Ale po4 - 0,4 ? to dużo za dużo chyba że 0,04 czym został zmierzony ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testem JBL 



Na razie musimy wykorzystać to co odkupiliśmy razem z akwa. Tak że pewnie nie są to najlepsze testy.Do Mg , Ph i Ca jest Salifert. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogę się do męża dodzwonić :(   Jak tylko mi się uda to zaraz napiszę. 

 



potwierdzam że jest 0,4 :( wiem zdecydowanie za dużo:( 

 



Mówił że stara się to obniżyć. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×