Skocz do zawartości
Rafal_K

solanka po kims...czyli moje pierwsze akwarium morskie.

Rekomendowane odpowiedzi

      Witam. Na poczatku chcialbym sie przedstawic i powitac wszystkich zagorzalych uczestnikow forum , oraz podziekowac im za cenne rady ktore mozna przeczytac lub bezposrednio wywnioskowac z postow. Nazywam sie Rafal i moja pierwsza solanka trafila do mnie w sobote 15 czerwca. Z racji ,ze dla mnie temat akwarystki jest raczej swierzy ( choc kiedys mialem ryby tropikalne , a ojciec mial do czynienia z rybami wiekszosc zycia ) sklaniam sie do porad kolegow o znacznie wiekszym doswiadczeniu. Chcialem tez od razu podkreslic fakt , ze imponuja mi ludzie dla ktorych slona i slodka woda to jedno a to samo w skali trudnosci :). Moze jak ktos profesjonalnie zajmuje sie dyskowcami... a moze sie myle. Zaczne od faktu ,ze mysl o solance meczyla mnie juz jakis czas. I w koncu wyszlo jak wyszlo i zalowac nie zamierzam , bo nie wiele zmienie , ale do sedna. Baniak to red sea max 130D , poltora roczny. Zakupiony ze skala i wszystkim jak bylo, choc wolalem bez ,ale jakos nie bylo mi akceptowac smierci 2ch blaznow i krabow. Zdecydowalem tez ,ze skoro zyja to moze nie ma az tak zle. Cala akcja byla dosc spontaniczna i oczywiscie narodzilo sie wiele pytan , na czesc znalazlem odpowiedzi a na czesc nie. Jesli cos wyda sie bynajmniej dziwne bede wdzieczny za wszelkie korekty aby nie popelniac tych bledow w przyszlosci. Skala byla strasznie porosnieta zielonymi algami i przed wlozeniem jej na nowo wyszorowalem ja dokladnie jak moglem. Wieksza czesc wlozylem do zbiornika a reszta moczyla sie z rybami w osobnym pojemniku (ok 50l) nastepne poltora dnia z grzalka i zewnetrzynm filtrem fluvala uzywanym do red sea maxa jako dodatkowy sprzet. Akwarium bylo oczywiscie dokladnie umyte RO , a wszystkie filtry wyplukane , w tym wymieniona ceramika na nowa za tylna szyba i wegiel (srodek fluvala ciagle bez podmiany). Woda wraz ze skala i piaskiem , ktory w okolo 45% byl ze starego zbiornika a reszta byla dokladnie wyplukana w RO i rzucona na wierzch , filtrowala sie te poltora dnia do czasu wlozenia reszty skaly , krabow i blazenkow. W pierwszym tygodniu posiadania zbiornika kupilem kilka slimakow roznego rodzaju i 3 malutkie kraby ( choc czym wiecej czytam forum tym bardziej zastanawiam sie nad slusznoscia tej decyzji). No i teraz mam taka czarna magie bo nie iwem , czy zbiornik jest dojrzaly ,czy dojrzewa i czego sie spodziewac. Dodam tylko ,ze kolor skaly po oczyszczeniu nie imponowal , ale teraz juz nabiera koloru , zwlaszcza skala oceaniczna ktora widoczna bedzie ponizej. Wiec teraz para,metry wody , ktora byla w wiekszosci ze starego zbiornika , podmieniona i nie ruszana do dzis od 15stego ( i tu pierwsze pytanie ...czy to juz czas najwyzszy ? czy czekac?).

Oto parametry wody ;

NO3=1 ;

NO2=0;

NH3NH4=0;

KH=9,5;

PH=8,3;

ZASOLENIE=1.021.

Parametry trzymaja sie tego co bylo jak postawilem zbiornik ,moze z minimalnym wzrostem NO3.

Teraz kilka fotek baniaka i kilka pytan dla obeznanych kolegow , jesli bylibyscie laskawi spojrzec ;). Jednym slowem stawalem na glowie ,zeby bylo w miare ok , ale widze ,ze chyba raczej nie wszystko jest jak bym sobie to wymarzyl ,gdybym zakladal od poczatku sam. Dlatego teraz trzeba myslec.post-3556-0-16628800-1372188739_thumb.jpg

 

Teraz kilka slimakow ,ktore kupilem jako ekipe sprzatajaca ;post-3556-0-17826300-1372191541_thumb.jpg

post-3556-0-85778300-1372191589_thumb.jpg ,

post-3556-0-34930800-1372191652_thumb.jpg . Turbo o ile dobrze wyczytalem i bodajrze nautilisy. no i jakis ktorego nie znam....

 

Na innych zdjeciach troche glonow , ktorymi byle pokryte cale skaly a teraz jest ich tylko troche na dwoch skalach , a i tak sa obrabiane przez ekipe . Mam tez kraba gagadka ktorego nie umie zidentyfikowac i nie wiem co to za typ ;) z pod jakiej gwiazdy , ale narazie nic nikomu nie robi. Sa tez wieloszczety , ktore nie zauwazylem ,zeby cos podjadaly , ale potrzebowalbym rady , czy juz teraz nad nimi myslec? Dzis zauwazylem tez kilka malych meduzek ktore pojawily sie jakby z nikad...

Jest tez jakis dziwny stwor , a raczej rzeklbym ,ze dwa. ostatnio widzialem unoszacy sie w wodzie zrzucony pancerzyk ,czegos co przypomina mini homara... mialo to moze ze 3-4 mm a zwierzaka zauwazam okiem na krotkie chwile jak dalem do karmienia fraga zoa troche jajeczek lobstera. nie widze ,aby to plywalo. raczej zwinnie porusza sie i bardzo kryje w skale, Sa tez widoczne male slimaczki , ktorych pochpdzenie jest nieznane. Albo wyszly ze skaly albo ze slimaka , a jedne emigrowal z muszli lub w niej zdechl na dzien po aklimatyzacji. mialem dylemat apropowyciagania go ale na koniec zostal. Wszelkie porady , sugestie i opinie jak oceniacie sytuaje beda olbrzymia pomoca. Pozdrawiam wszystkich morskich opiekunow!post-3556-0-82656500-1372191740_thumb.jpg -> to te glony ktore pokrywaly wszystkie skaly , jakby oduszczaly...pod wplywem ekipy czyszczacej.post-3556-0-59129000-1372191816_thumb.jpg tutaj widac jak skala oceaniczna sie zzielenila , bo tej barwy nie bylo na poczatku. post-3556-0-66463100-1372191883_thumb.jpg -> to na moje oko laika to chyba apastasia , powinienem sie martwic?post-3556-0-56481700-1372192000_thumb.jpg tutaj zaraz kolo krabka maly , jak na moje oko slimak. i drugi od przodu post-3556-0-90198600-1372192064_thumb.jpg. , na tym zdjeciu nie wiele widac ale jak ktos mial do czynienia z tymi meduzami to pewnie wie o co mi chodzi... sa to napewno male meduzki , widac jak sie poruszaja.  No i krab gagatek , prosze o pomoc w identyfikacji...

 

 

Dziekuje wszystkim za poswiecony czas na przeczytanie tych wypocin , oraz za pomoc z gory , bo widze ,ze sa osoby ktore sie bardzo angarzuja. Pozdrawiam raz jeszcze!

post-3556-0-65557000-1372192117_thumb.jpg

post-3556-0-72597800-1372192215_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jak obrócisz skałę dupcią do góry w dojrzałym akwa. to procesy jej zarastania mogą być różnorakie. Raz będzie tak że zacznie obrastać glonami "zielonymi" innym, razem zaczną ją pokrywać glony wapienne. Nikt odpowiedzialny nie udzieli Ci odpowiedzi. Myślę że musisz obserwować co się dzieje. Uważam osobiscie że w baniaku który był sprawny a jedynie go przeniosłeś do siebie i poprzekładałeś, szybko powinna nastapić stabilizacja. Ale ja tu jestem zwykłym pieniaczem - więc mogę się mylić. osobiście to max obiegu + cyrkulacja. I patrzeć. Jak nie będzie rozwoju glonów "zielonych" to znak że można iść dalej. Jeśli się pojawiają - to zatrzymać się i wprowadzić takie organizmy które nimi się żywią. Ale to nie znaczy że delikatnie nie można czegoś nowego wprowadzać - ale to tylko moje zdanie - inni będą twierdzić że nie mam racji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obserwuje i staram sie wyciagac wnioski. maly uciekinier okazal sie kielzem i juz zlokalizowany i raczej nie do elminacji bo podobno fajnie pomaga przy filtracji. obieg jest na maxa na oryginalnym sprzecie red sea + fluval 206 jak juz pisalem. w najblizszym czasie chcialbym dodatkowa pompe cyrkulacyjna wstawic. z ciekawostek comam nadzieje swiadczy o tym ze powinnobyc ok to Zoa ukazuje nowego polipa ,wiec chyba przybywa. najbardziej zalezy mi teraz na nie wykonczeniu niczego i wyprowadzeniutego na ladna prosta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy. Pytanie dla bardziej zaawansowanych morszczakow brzmi ; czy nadszedl czas na wymiane ? Chce zaznaczyc ,ze mieszkam poza granicami a facet ktory wydaje sie byc w tej dziedzinie goru twierdzi ,ze doprowadzil swoj tank do stanu ,ze podmiane robi 4 razy na rok. Oczywiscie nie bedzie dla mnie problemem czestsza podmiana.

Jesli ktos moglby mi cos powidziec na temat zycia ktore ostatnimi czasy kwitnie i kwietnie .... czy mam sie spodziewac ,ze to dojrzewanie i problemy dopiero przyjda ? czy cos wylazi powoli ze skaly a waszym zdaniem baniak jest w miare stabilny ? Blazny wygladaja jakby mialy sie dobrze a zoa trzyma otwarte polipy . Pozdrawiam i zapraszam do rozwiniecia tematu , bo informacji jest wiele. Jak ich nie ma to marudzicie ,ze nie ma , a jak sa to widze malo komu dawac sady. Dzieki Falco za porady. (inni narazie nic nie twierdza wiec trudno zestawic zdania ;) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są ludzie co faktycznie robią podmiany rzadko a baniaki im rozkwitają. Większość częściej. Myślę że im mniejszy zbiornik tym warto częściej robić podmiany tym bardziej na poczatku. Np raz w tygodniu 10 - 20% uzupełni "zużyte" pierwiastki. I skała coś zaabsorbuje i glony wapienne a i zwierzakom też poprawisz warunki. Osobiście na początku robiłem tak jak wyzej napisałem. Teraz rzadziej raz/2 tyg a nawet raz/miesiąc. Ale jak robię raz/2tyg to wydaje mi się że żyjątka wyglądają lepiej. Lej też bakterie. Jak one zaczna działać to będzie duzy krok do przodu. Staraj sie też trzymać w miarę na jednakowym poziomie parametry wody. Jak są skoki to też życie wariuje bo raz mają takie a raz inne (ciągła adaptacja do nowych warunków) Co do twego dojrzewania to moim zdaniem może być różnie. Skała już "działała" wiec na dwoje babka wróżyła. Może zacząć znów obrastać zielonymi glonami ale nie koniecznie. Część kamoli mogą zaczać obrastać glony wapienne. a część poprostu pozostać na tym etapie czysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie misja podmiany sie zakonczyla , wymienilem ok 20% i zalalem solanka mam nadzieje o podobnych parametrach. Czy moglbys mi lopatologicznie wytlumaczyc jak dokladnie robic podmiane (tzn , przygotowac i jakie parametry sprawdzic przed jej wlaniem) ? Czy jesli zgadza sie PH , KH i zasolenie to lac ? Czy to normalne ,ze ryby i inne stworki dostaja troche stresa ? Moje blazny ewidentnie sie troche przestraszyly , ale po jakiejs godzinie doszly do siebie , a i woda sie wyklarowala. Troche mnie martwi czy wszystko dobrze zrobilem...



a co do bakterii to mam zestaw red sea reef mature pro kit , ktory zawiera ; Bacto Start , Nitro BAC , NO3:PO4-X oraz KH coralline gro. Ktore z nich i jak czesto powinienem walic do baniaczka ? Dziekowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz przede wszystkim musisz mieć odpowiednią wartość soli w solance najlepiej ok 1.024 wodę zasalaj dopiero kiedy będzie miała 25 stopni celcjusza, dopiero wtedy zasalaj i mierz zasolenie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każda sól ma swój skład. Na niego nie masz wpływu (inaczej - możesz mieć przez dodawanie różnych preparatów ale uważam na tym etapie to zbędne) Więc ogranicz się do uzyskania stałego zasolenia wody w akwa i tej do podmiany. Teoretycznie w akwarium wyparowuje woda ale sól pozostaje wiec to co wyparowuje uzupełniasz RO i wyrównujesz stężenie solanki w baniaku.Tak? Więc mamy stałe zasolenie wody w baniaku - teraz podmiana - do RO dosypujemy soli aż osiągniemy (oczywiście ja mieszając ) pożądaną gestość lub jak kto woli pożądane zasolenie. Zlewam wodę z akawa w ilości równej ilości przygotowanej wody do podmiany - i po sprawie. Można jeszcze zwrócić uwage by temperatura i tu i tu była zbliżona. Parametry jak fosfor/azot nie są zależne od soli to produkty powstałe w wynkiu procesów życiowych organizmów. Podmianą je tylko "rozcieńczysz" ( im większa podmiana tym bardziej obniżysz ich zawartosć) PH i KH stabilizujesz jeśli to konieczne odpowiednimi preparatami. I jedno i drugie traci stabilność gdy korale i glony wapienne zaczynaja rosnać (no może też coś wchłaniać skała). Na tym etapie te parametry winny być w miarę stabilne. i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi na to ,ze poradzilem sobie ladnie, wiele za sprawa przeczytania nie jednej waszej wypowiedzi przed wykonaniem czynnosci :). Co do zasolenia to narodzilo sie pytanie. u mnie oscyluje ono na poziomie 1.0215  , 1.022. Czytalem ,ze powinno byc ok. ale ok to nie zawsze dobrze , wiec jak to bedzie w tym przypadku. I gdyby przyszlo je zwiekszyc to poprostu dolewacie wode o troszke wiekszym zasoleniu ,czy to za duzy szok dla organizmow ?



Parametry i owszem wydaja sie stabilne , bo nie mialem potrzeby ich korygowac narazie. Falco ,czy moglbys mi udzielic porady co do tych bakterii co posiadam , jak sugerowalbys i ktore dodawac , zeby mialo to jakis efekt a zeby nie przesadzic na starcie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem - podkreślam - tak śladowa odchyłka nie gra roli. Nawet różne mierniki zasolenia (mam 3) potrafią pokazywać niejednakowe zasolenie. Więc który wybrać za poprawny? Zawsze trzeba liczyć się z błędem aparatury pomiarowej. Myslę że skoro te "aparaty" nie są aż tak precyzyjne to jeśli na skali wykazują poziom od 1.021 do 1,024 nic złego się nie stanie. Ważne moim zdaniem by poziom zasolenia był stały dla danego miernika. Organizmy się przyzwyczają do tego poziomu i będzie dobrze. Radzę byś miał dwa takie urządzonka. Bo ja mając jedno przejechałem się tak że straciłem 30-40%obsady (osunęła się skala pomiarowa i zasoliłem sobie swego czasu wodę do stężenia morza martwego :( ) Jeśli chodzi o korektę zasolenia to najlepiej poprostu powoli dolać rozpuszczonej solanki o większym steżeniu. np co godz po troszce. ( ja robię drastycznie do sumpa kubek soli ale wiem jaka wielkość tego kubka i o ile on podniesie poziom zasolenia - ty też do tego dojdziesz metodą prób, powoli ocenisz ile dodać by podnieść zasolenia o 1 stopień)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietnie. A kraba Falco moze kojarzysz ? bo dalej go nie zidentyfikowalem. Od poczatku widze tez bardzo mala czarna plamke w okolicy ogona u jednego z blaznow , ale nie wiem czy to jakis genetyczny wybryk czy cos nie dobrego ( pisaliscie o ospie w tym wypadku) ale narazie jest bez zmian , bylo jak bylo i nawet drgnie. Fachowa porada jest taka ,zeby kupic jakas krewete czyszczaca rybki z pasozytow na tym etapie ,czy poczekac co wyniknie z tego zbiornika ? (abstrachujac od plamki).



no i jak to z tymi bakteriami :))) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie najlepiej się podnosi w ten sposób że odparowaną wodę uzupełnia się solanka o normalnych parametrach zamiast RO, jest bezpieczne automatyczne i wystarczajaco powolne żeby zwierzaki tego nie odczuły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

błazny to twarde sztuki - miałem sporo problemów z ospą ale ich nigdy to cholerstwo nie załatwiło. Myślę że jeśli one dały rade w zaniedbanym akwa to to twarde sztuki i nie szukaj sobie powodu do stresu. Krewetkę czyszczącą niezależnie od tego wpuściłbym. Zawsze rybki będą miały jakiegoś doktorka. To nie zaszkodzi a że są tanie to co za problem. Co do krabów to nie jestem pewien patrzac na te zdjęcie. Ale przypomina mi takie które swego czasu miałem. Nic złego nie robiły. Zapytaj poprzedniego właściciela czy go kupował czy też to wylazło ze skały. Nie martwiłbym się nim na tym etapie. Jak to drapieżnik a wpuścisz krewetki to będziemy wiedzieć, bo sie do nich dobierze - wtedy go usuniesz. Pytałeś wcześniej o bakterie. To temat złożony. Ważne by je namnożyć i utrzymać. Tu przyznaję sie bez bicia leję co się da ale z azotem mam problem. Jest co raz lepiej ale nie tak jakbym chciał. Lej i namnażaj. Poziom azotu pokarze ci czy już jest dobrze czy dalej coś ci szwankuje w ich populacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetke wpuszcze na dniach , czuje ,ze bedzie to piatek :D. Chcialbym wprowadzic tez jakis dom dla blaznow , bo jeden ogarnia sie w skalach a drugi kopal domek w rogu z najwieksza cyrkulacja i go sobie upatrzyl na noc. troche tez sie czasami poprzeganiaja ale raczej wyglada to na harmonie. Jak kiedys ktos napisal "zostaw , bo natury nie oszukac" jak ktos zaczal ten dolek zakopywac. Pozdrowienia Falco z rodzinnego miasta Piekary Slaskie :) , choc jak widzisz wygnalo na obczyzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj im jakiegoś ukwiała - ale nie zawsze jest tak że rybki go pokochają od razu. Z biegiem czasu pokochają. Kupując go - kup od razu cos ciekawego, a nie byle co. Bo co potem jak już będziesz "patrzył" na kolory z nim zrobisz?....A i uważaj, ukwiały lubią się wypróżniać w ten sposób ze wywlekają się "na drugą stronę". Kiedyś tak miałem i myślałem że odchodzi to ze strachu że zatruje wodę wywaliłem gościa za ileś zł do kibelka.... (no ale to były początki a tak jak widzisz - prawda o morskim niby dostepna ale każdy swoje tajemnice trzyma dla siebie - ot polska mentalność )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak planuje , tylko musze miec pewnosc ,ze kolegi nie wykoncze od razu z reszta zalogi. Ale wyglada to przyzwoice. Dodalem po 2 krople bakterii. Jakies fajne symbiotyczne znasz dla polecenia? Swietna rada z tym wywlekaniem sie -> zrobilbym dokladnie tak samo. A co do mentalnosci , to jak widzisz na swoim przykladzie , nie kazdego to tyczy , ale byl to strzal w 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Entacmaea quadricolor chyba jeden z łatwiejszych i piękniejszych ukwiałów, ewentualnie heteractis crispa też jest ładny. Tylko pamiętaj o tym że aby mieć ukwiała trzeba mieć stabilne warunki w baniaku. W innym razie może sie to tragicznie zakończyć dla całego zbiornika. A raczej tego byś nie chciał. Ja na twoim miejscu kupiłbym jakiegoś większego sarcophytona na początek, jest to miękki koralowiec który nie sprawia problemów a błazny też lubią w nim przesiadywać o ile koral sie nie będzie buntował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×