Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem postawienia zbiornika FO. Zbiornik chciałbym dość pokaźny by zwierzaki miały gdzie się rozpędzać. Miałbym kilka pytań technicznych co do planowania ogólnego projektu, z góry dziękuję za odpowiedzi i propozycje.

 

1 Czy w kraju jest sprawdzony producent ceramiki koralowej, lub jakiś importer dobrej zachodniej ?

 

2. Jaką proponujecie filtrację do FO, zbiornik będzie miał ok 1500 litrów. ( 300x60x80)

 

3. Jaki odpieniacz ? 

 

4. W przypadku oświetlenia LED i wysokości zbiornika 80 cm czy dno będzie doświetlone ?

 

5. Jakiej wydajności powinna być pompa obiegowa, pompy cyrkulacyjne w jakiej ilości ?

 

6. Jak wygląda dojrzewanie zbiornika beż żywej skały ? Po jakim czasie można wpuścić zwierzęta ?

 

7. Jakie parametry trzeba kontrolować przy FO, jaki polecalibyście komputer ?

 

To na tyle, reszta chyba wyjdzie w poraniu :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem firmę w Niemczech - Korallenwelt, mają bardzo duży asortyment, jest też sporo filmów na youtube, aranżacje wychodzą bajkowe. Co o tym myślicie ?

 

http://www.korallenwelt.de/Produkte.html

 

 

a tu pokaźny zbiornik postawiony na ich ceramice w 100%

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sie zastanowił czy do samych rybek jest potrzebne całe ustrojstwo co przy koralach. Wydaje mi się że dobra filtracja, napowietrzenie - to podstawa. Ale całkiem możliwe ze jakieś filtry ze słodkiego w zupełności by wystarczyły, bez odpieniaczy pomp cyrkulacyjnych. Oświetlenie to takie które da tobie wizualne wrażenia bez konieczności "specjalnych" lamp. Co do ledów - u mnie spokojnie doswietlają 90 cm głębokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz trzeba i to mocny, dużo ryb,dużo jedzenia dużo kupek, to wszystko trzeba oczyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w słodkim rybki też robią kupkę - a odpieniacza nie ma.... są inne metody filtracji.... czemu nie miałyby sie sprawdzić przy morskich rybach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do diabła z odpieniaczem. Może gdy się trzyma SPSy to faktycznie jest potrzebny, w innym typie zbiornika można spokojnie się obejść bez niego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w słodkim rybki też robią kupkę - a odpieniacza nie ma.... są inne metody filtracji.... czemu nie miałyby sie sprawdzić przy morskich rybach?

Myślisz że rybom będzie się dobrze żyło w szambie?? A jeśli metody ze słodkiego mają działać to dlaczego nie używamy ich w normalnych rafowych akwariach??

Odpowedz sobie na te pytania i będziesz wiedział dlaczego zamontować odpieniacz. Oczywiście wszystko można zrobić pod prąd ale czy to jest wyjście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to twierdzisz że koledzy słodkowodni to szambiarze?- ja bym się na ich miejscu obraził na Ciebie...- to na marginesie. A poważnie - uważam że ryby nie potrzebują tak wysokich parametrów jak korale. Skoro tak myślę - to skłaniam się do wysunięcia tezy że rybne bez odpieniacza pojedzie. Nawet mam na to dowód. Mam małe ok 180 akwarium gdzie mam skrzydlicę/ murene/rybę-żabę/najeżkę. Filtracja oparta na kubełku ze słodkiego. Jedna pompa cyrkulacyjna + dodatkowe napowietrzenie (kostka) i tak było do niedawna, i nic złego się nie działo. Obecnie dołożyłem mały odpieniacz bo zaczynam kombinować nad włożeniem tam korali nie foto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twierdzę że metody ze słodkiego niekoniecznie muszą działać w morskim.  Jeżeli by działały to po co by nam były odpieniacze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie, zdaję sobię sprawę, że są różne szkoły prowadzenia zbiorników, pionierem nie zamierzam być a na baniak mam + - 25-30 tys.zł, chcę więc to zrobić raz a porządnie i jak najbardziej bezobsługowo bo mam mało czasu na wszystko, w domu jestem rano i wieczorem,,, rano podkarmić i wieczorem raz w tygodniu co nie co podczyścić i uzupełnić wodę ( dobrze myślę?) i jak by miało się okazać że bez piany wszystko padnie to te 3 tys. zł na odpieniacz przeboleję.

 

Orientujecie się czy ta cała ceramika z biegiem czasu nabierze barwy żywej skały ? Bardzo podoba mi się ten odcień filoletu i purpury na żywej.

 

Dziś poczytałem trochę na zachodnich forach, okazuje się że wiele wielkich zbiorników co było na live rock poszło w sztuczną skałę bo nie umieli sobie poradzić z różnymi ustrojstwami...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa bardzo prosta, dajesz mocny odpieniacz, do niego podłączasz ozonator a na małej pompce w sumpie UV'ke na taki litraż ok 55-80W

zamiast ceramiki która wydziela sporo krzemu dajesz sztuczna skałę z żywicy (do kupienia w niektórych sklepach) jest od razu ładnie porośnięta i wygląda zaskakująco naturalnie.

oświetlenie to już tak naprawdę dla ciebie, możesz dać kilka świetlówek i wystarczy lub LED'y wedle gustu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po cholerę mu kosztowny odpieniacz... uv, zabije wszystko nawet to co jest mu potrzebne - czyli bakterie, odpieniacz nie załatwi mu rozkładu azotu

Edytowane przez falco66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV po to żeby uniknąć chorób ryb to chyba normalne. Bakterie zasiedlają skałe nie wodę, w wodzie jest ich stosunkowo niewielka ilość więc to co zabije UVka ma marginalny efekt. A mocny odpieniacz jest szczegulnie potrzebny w zbiornikach FO, jest tu dużo więcej do oczyszczenia ponieważ jest więcej ryb. Nie wiem skąd ten pomysł że jak FO to bez odpieniacza...

Edytowane przez LukaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LukaS dobrze pisze, też nie wiem po co kombinować i zastanawiać się dlaczego nie działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby zastosował filtrację ze słodkiego na chusteczkę mu skała której i tak on nie chce? Nasz kolega chce żywicę więc gdzie chcesz dać miejsce dla bakterii? a bez nich to może sobie popatrzeć na rybki do czasu aż azot je zabije chyba że będzie bawił się w wielkie podmiany wody. Tu trzeba dbać o azot, ph, tlen, zasolenie. I nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i podstawa zmienić wymiary ,zbiornik co najmniej 90 cm wysoki !!! a jak da rade to jeszcze wyższy nawet kosztem głębi

nie masz pojęcia jakie kolosalne wrażenie robi taka wysoka tafla wody i ławica ryb  :thumbsup:

nie rób standardowej wąskiej kichy ,bo to kijowo wygląda

tafla wody i ściana kolorowych ustników mmmmmmmmmmmm bajka

coś jak to ,tylko skały za duzo jak dla mnie na fish only,ja ustawiłbym dwa słupki ze skał

ale gabaryty akwarium idealne

Edytowane przez juwewaldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z szklarzem, przy wysokości 90 cm jest już strasznie duży napór... doradził mi 80 cm i szyba 15mm z wzmocnieniami, wychodziło by 280x80x60 jakieś 1350 litrów.

 

Zbiornik z linka piękny ale tam będzie tej wysokości chyba ponad metr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×