Skocz do zawartości
Admin

Żywa skała vs. ceramika

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz o tym słyszę/czytam. Masz więcej informacji? Co to za ceramika, jak wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎25‎.‎03‎.‎2019 o 15:08, booschmen napisał:

A jak się ma ceramika wykonana z "steatytu" do funkcjonowania akwa morskiego?

???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2019 o 15:08, booschmen napisał:

A jak się ma ceramika wykonana z "steatytu" do funkcjonowania akwa morskiego?

Steatyt (gr. στεατίτης) – rzadki składnik skorupy ziemskiej. Steatyt jest skałą metamorficzną. Powstał w wyniku reakcji minerałów, które zaszły w wysokiej temperaturze oraz pod wysokim ciśnieniem. źródło WIkipedia.

 

LOL, chyba żartujesz...gdzie Ty wyczytałeś takie rewelacje o ceramice z steatytu???LOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz startowałem na martwej skale i niestety dużo dłużej akwarium dojrzewało. Poprzednie akwarium miałem na LR i było znacznie szybciej dojrzałe aczkolwiek wtedy faktycznie były niechciane krabiki, krewetka pistoletowa i wieloszczety. Czasem coś nowego przyniesionego ze sklepu znikało w jedną noc i to wkurzało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o użycie steatytu jako ceramiki dla bakterii poniewaz koraliki sa dużo mniejsze ale jednocześnie dużo wiecej wejdzie ich do zasobnika a mam dostęp do tego za darmo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, booschmen napisał:

Bardziej chodziło mi o użycie steatytu jako ceramiki dla bakterii poniewaz koraliki sa dużo mniejsze ale jednocześnie dużo wiecej wejdzie ich do zasobnika a mam dostęp do tego za darmo 

 Jako podłoże dla bakterii ,lepsza już będzie zwykła bio ceramika ,powierzchnia filtracyjna będzie 100x ? większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.09.2019 o 14:01, booschmen napisał:

Koleżanko steatyt jest wykorzystywany do produkcji wkładów ceramicznych(koralików) do grzałek 

słone koraliki :) brzmi zachęcająco lol

A tak na poważnie, zgodzę sie z "balinem":), bio ceramika zdecydowanie bardziej się sprawdzi ze względu na porowatość i lata doświadczenia.

Jeśli już mowa o ceramice to może seachem matrix albo zwykły jbl cermec czy eheim. tylko po co, to nie jest słodkowodne ?? Chyba, że faktycznie ktoś ma bardzo mało żywej skały w zbiorniku i brakuje powierzchni dla biologii.

Swojego czasu stosowałam rolki z ceramiki kupne w erybce. Siedziało ich w sumpie może 7 związanych paskami tretkami jakieś 3 lata". Uważam, że spełniły swoje zadanie, jednak ceramika po czasie zaczyna się kruszyć i zbiera dużo dytrytusu, więc trzeba częściej odkurzać i płukać. Wywaliłam jak zaczęły pojawiać się na niej glony. Od tamtej pory nie stosuję żadnej ceramiki, jedynie refugium z glonami w koszu ale bez dsb. Efekt zamierzony jest ten sam jak miało to miejsce w przypadku stosowania ceramiki. Przy podmiankach, podnoszę koszyk z sumpa i odkurzam dno...tyle w temacie.
Optymalnie jest mieć żywą skałę, minimum 30% objętości zbiornika. Ceramika jest wtedy zbyteczna. Wystarczy systematycznie odnawiać populację bakterii nitryfikacyjnych przez dokarmianie i ceramika jest jedynie zbędnym, zajmującym miejsce w sumpie elementem. Takie jest moje zdanie.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ceramikę to ja kupuję w sklepie Cascara  . Jak na razie nie narzekam . Parametry ok . Nic nie puszcza do wody .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×