Skocz do zawartości
goral

nowe 140l świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych morszczaków:))
Chciałbym prosić o weryfikację moich przemyśleń nad założeniem nowego tanku:) wiele rzeczy przemyślałem, a ile przeczytałem to głowa boli:)) Bardzo też wspomagam się wiedzą obecnych tutaj i na sąsiednich forach kolegów, taka pomoc jest bezcenna:))
Tak więc ustalenia są następujące:
Szkło 80x50x35 + sump 80x35x40, a na pewno coś w tych wymiarach, nie wiem jakie uda mi się dostać, będzie największe możliwe:)
Skała sucha + troszkę żywej:) żeby jakoś ciekawie zacząć. Chciałbym zrobić taką wysepkę po jednej stronie, doświetlić, a powiedzmy druga strona dla rybek:) ale kwestia aranżacji będzie weryfikowana z  czasem:)

Filtracja
Doklejam opaskę i komin zewnętrzny na jednym z krótszych boków:)

W sumpie refugium i AS, może DSB, jakiś low cash odpieniek:))
Nie wiem jak z obsadą, nie potrzebuję wiele, do wyboru:
- na pewno Błazenek;p tzn parka
- doktorek ).gif
- no i chelmon...ale to chyba nie w tym akwa?? albo cos podobnego co da radę w takim akwa?
- Dascyllus 
- P. kauderni
- Jeżowiec Diadema
- rozgwiazda piaskowa:)
-fajnie byłoby mieć też coś symbiotycznego:))
-Jakiś ukwiał dla błaznów:)
- szorstnik:)
Głównie miękkie i może jakiś lps,
Coś z tych rzeczy chciałbym wybrać, pewnie nie wszystko da radę w jednym akwa, proszę o selekcję i opinie:))

Prosiłbym też o pomoc i rady co do DSB i wypowiedź kogoś kto to przetestował).gif) bo czytałem wiele opinii osób które mają doświadczenie z solanką i różnie to jest:)) Jakie wielkie w sumpie - wymiary i wys, jaki piach:)
Nie wiem do końca co z sumpem - 3 przegrody? jedna na spływ z AS, druga refugium(jakie glony?) i ew. DSB, a trzecia pompa - jaka wydajność? akwa najprawdopodobniej nie będzie wysoko:)
Jeszcze pytanie jedno...jaki rozmiar komina zewn? dać po całości na 50cm? i 15cm wys, 7cm szer?

Więcej nie pamiętam:) proszę o pomoc, rady, opinie.
Najpierw będzie stał sump z refugium, później główny baniak - ze względu na przeprowadzkę).gif 

Pozdrawiam
Szymon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalej wodą słoną, zapakuj odpieniacz, światło i cisz się początkami akwarium. DSB i AS daruj sobie tak od razu. Później jak nauczysz się swojego akwarium to będziesz kombinował.

Suchą skałę wymocz parę tygodni w wodzie z RO. Zmieniaj ją tak co 5-7dni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i czytaj miedzy wierszami :))))

"zalej..... zapakuj..... ciesz sie.... bedziesz kombinowal ..... pozniej ....... wymocz ...... zmieniaj co 5-7 dni" :)))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już niestety zdecydowałem że najpierw będzie refugium z sumpem:)) inaczej nie da rady:)) a tak też nic się złego nie stanie:) woda będzie z dojrzałych baniaków:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda będzie z dojrzałych baniaków:P

po co ci cudze szambo ? :)

zalej swierza solanka jak Bozia przykazala :)))

poza tym jak juz zdecydowales to po co pytasz.

ja tez jestem zdania, ze poczatek prosto, zebys zlapal o co chodzi a potem sobie dziwuj z refugiami, algaskruberami deesbe czy co tam chcesz :)

jak sie zacznie pieprzyc to nie dojdziesz co, bo za duzo zmniennych. przy prostym systemie wszystko jest jasne.

sluchaj dominika, dobrze chlop prawi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przydałaby się "dojrzała" woda:) 

Zdecydowałem, ale chciałbym poprawić ewentualne błędy lub coś polepszyć:))

Myślę że refugium to nic skomplikowanego, na razie sump sobie spokojnie może stać, bez problemów:) coś tam może przy okazji się poduczę, baniak główny musi czekać aż będzie przeprowadzka i się zadomowię;p tak będzie prościej po prostu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a do czego Ci się przyda ta "dojrzała" woda? na szybko chcesz wprowadzać życie do akwarium? Jak Ci się z czymś spieszy to nie to hobby... tu szybko = prędzej czy później katastrofą.

 

...ale zrobisz jak będziesz uważał (to samo się tyczy stosowania metod filtracji o których nie ma się większego pojęcia - bo teoria w morszczyźnie bywa zwodnicza ---> każdy widzi ci chce widzieć, zwłaszcza początkujący).

 

Zakładaj swoje od A do Z. po co /ci cudze "szambo" ---> jak to pięknie @Sushi ujął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ujme to tak,

kazdy element sytemu to jak dodatkowa osoba w grupie z wlasnymi pogladami.

jak masz w grupie 10 osob (czyt. refugium, dsb, algaskrubera, siporax etc, etc,) to kazdy z tych elementow rzadzi sie wlasnymi sprawami i o jednosc trudno. kazdy ma swoje racje i swoje wymagania. masz pelna demokracje i zero zgody na cokolwiek.

analogicznie, kazdy z elementow w nawiasie ma swoje dojrzewanie, swoje uzytkowanie PO4, azotu, cylku azotowego, tak, ze jak cos sie zacznie walic to nie bedziesz mial pojecia co sie sypie. 5 elementow bedzie dzialao poprawnie a jeden nie i nie dojdziesz ktory.

ponad to, niestabilnosc jednego pociaga niestabilnosc pozostalych.

tarota albo pasjansa sobie bedIesz mogl postawic, zeby zgadnac ktory ci wali w system.

a w tym czasie skala lapie fosforany, pojawia ie debrezja, dino, cyjano, posty z prosba o pomoc.....

no chyba, ze cie stac......

moja rada taka: zalej zywa skale czysta solanka, wlacz cyrkulacje i odpieniacz i ciesz sie czystym systemem :)

ale zrobisz jak zechcesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwie masz rację:)) ale przejdzmy może do kwestii obsady:)) co byście zmienili? poprawili??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stara zasada indian mowi:

"wybierz zwierzeta i stawiaj sytem pod nie"

jak zrobisz odwrotnie zawsze ktos bedzie wqrwiony :))) albo Ty albo zwierzeta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie chciałbym wybrać zwierzęta:)więc dlatego się pytam co i jak, żeby ewentualnie coś zmienić:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co chialbys trzymac  ? :)

jak to co wyzej to ok :) o gustach sie nie dyskutuje :)

jeden lubi ogorki, inny ogrodnika corki :)

jak zwierzeta masz juz wybrane to teraz zbuduj im dom :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mniej więcej mam wybrane, ale chyba raczej wszystkich tam nie włożę?? czy może jednak? No i nie wiem co fajnego, symbiotycznego by można było dać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie zalewamy baniaków dojrzałą wodą, widzę że trendy się zmieniają :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr ,to kiedyś jakiś idiota wymyslił,bo penie nie miał kibla żeby ten cały syf zlać, to dał ogłoszenie ,oddam żywą wodę z działającego zbiornika  :D

Edytowane przez juwewaldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie zalewamy baniaków dojrzałą wodą, widzę że trendy się zmieniają :D

jedni wola dziewczyny nowe, inni uzywane :)))

kazdemu kto co lubi :))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa pamiętam jak dziś jak zalewałem akwarium i wszyscy pisali żeby dawać wodę z działających zbiorników. Znajdź posty gdzie odradza sie dodawania wody z działających zbiorników,  ja taki widzę pierwszy raz...ale wiesz upały :D  może mi się coś pomyliło.



jedni wola dziewczyny nowe, inni uzywane :)))
kazdemu kto co lubi :))))

Dziewice są przereklamowane, nie ma to jak dziewczyna z doświadczeniem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooo racja  :woot:

pare lat temu to tyle głupot i bzdur pisali że masakra hehehe

np pamiętasz Piotr?? na akwarium 300 litrów jak nie dasz żarników 2x 250w plus 4 t piątek po 54 waty to możesz nie zakładać akwarium hahahaha

nic nie urosnie  :woot: dramat pamiętasz

było parę różnych absurdów

jednego artyste pamiętam ,nie bede wymieniał nicka (też jakoś szybko potem  zlikwidował akwarium)

opowiadał mi o kosmosie o promieniowanu kosmiczym działającym na akwarium hahahahahahaha

aż mi się w głowie zakręciło   hehehehe

Edytowane przez juwewaldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×