Skocz do zawartości
kizi

Poczatkujacy potrzebuje podpowiedzi (mieszkam w Chinach przy plazy i mam w zasiegu reki wszystko z pod wody)

Rekomendowane odpowiedzi

Tego wargatka wczoraj szukałem ale jakoś mi umknął :( rzeczywiście 22 cm -24 cm nie nadaje sie do akwarim z koralowcami. Seb a ten brzydal z 9 zdjecia to inny gatunek o tego popularnego u nas????

Edytowane przez ArTi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem że oprócz apitasi je zoa i xenie :) . Bo to może być

Aluterus Scriptus :) no i 75 cm :) tak mi się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci akwarium jak masz to w naturze kilkadziesiąt metrów od domu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, bo lubie patrzec na rybki , a te rybki ,zeby zobaczyc w naturze to nie taka prosta sprawa ,

nie moze byc fal za duzych , i odplywu , bo maci wode i nic nie widac .  poza tym 90% rybek moge ogladac z butla a nurkowanie to trzeba zoorganizowac , bo lodka trzeba wynajac , na samych pletwach tak daleko nie odplyne :)  .

to powidzcie , co z tych moich pierwszych propozycji moge wpuscic do zbiornika , bo juz go uruchamiam na dniach , bo ma nie byc wiatru i przyplyw max , czyli czysta woda.  :) bede zasuwal po wode z 20 razy , hehe bo tylko przy skalkach jest super czysta , na plazy to nie to samo .

czy te z zilono kolorowych rybek moge wodowac w zborniku ? czy male kraby moge wrzucic ( bo najwyzej je rybki zjedza a nie one rybki) , krewetki musze zrobic zjecia , to ktos podpowie jakie wrzucac .

jutro bede nurkowal , to zrobie zdjcia slimakow i koralow jakie mam pod reka. to tez bede prosil o podpowiedz. lampa 112 x 3w swieci masakra , rybki beda musialy okularki zakladac przy 100% mocy, hehe.

pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to dla Ciebie zabawa ale postaraj się choć troszeczkę. Nie w walaj wszystkiego z targu do zbiornika pisałem "te ślimaki się nadają reszta nie" . Ryby z targu są ogromnych rozmiarów i do akwarium się nie najdą. Czasem są to ryby drapieżne i trujące. Na początku poszukaj w morzu bądź oceanie koralowców miękkich. Popatrz na sklepy z akwarystyką morską może cos podobnego da sie złapać u Ciebie a nie ryby z targu przynosić. Chyba że chcesz ustawić akwarium w kuchni i brać z niego świeży towar na patelnie hehehehehhe,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. to bede szukal mniejszych rybek , bo czasami takie sie na trgu trafia. a i sam nie jestem zly w lowieniu ich w siatki i inne tego typu urzadenia prosto z morza.

te slimaki to spoko ze zdjecia . wiem ,ze wiekszosc tych rybek to drapiezniki ale kilka z nich  to takie lagodne rybki , korale znalazlem pod woda , zrobie fotki bo nie pada i nie ma fal i wrzuce, slimaki te ktore ladne widzialem pod woda to tez wrzuce.

dzieki za podpowiedzi

 

PS, zbiornik stoi przy samej kuchni :) , moze cos czasami na patelnie wskoczyc jak nie zamkne pokrywy , hehe



Rozumiem że masz akwarium w którym jest zrobiony spływ do sumpa. Wodę będziesz brał z morza bądź oceanu :). Skałę oczywiście z tego samego źródła. Pompy wszystkie masz zakupione, światło również. Teraz zrób start, na początek woda, żywa skała.  Wlej wodę, ułóż skałę, zamontuj wszystkie pompy uruchom je, Niech to wszystko tak ż tydzień pochodzi sobie (może coś że skałek wyjdzie). Później możesz sie pokusić o miekkie koralowce. Pamiętaj zaczynaj świecenie od 20% mocy Twojej lampy led, i dodawaj z dnia na dzień po 5% dochodząc tak do 70%. Zobacz czy korale na to dobrze reagują. Pózniej możesz zacząć zabawę z LPS-ami i rybami. Pamiętaj jak nie masz odpieniacza, to nie zaczynaj zabawy z rybami i LPS-ami. Wykonuj również podmianki wody 5% raz w tygodniu.

 


a czy skalka to moze byc taka ciezka ( granitowa ) czy podobny typ , bo nie moge znalesc nic takiego wulkanicznego , oczywiscie na tych skalkach jest juz pare malych miekkich korali i jakies twarde polipy chyba tak sie to nazywa i inne glony morskie . czy szukac dalej czegos miekkiego ?  takiego jak z fotki szukac tylko zeby z wody wylowic gdzies ?

 

takie miekkie to zazwyczaj juz sa wyrzucone na brzeg , bo sa lekkie i fale je wyrzucaja.

 

czy piasek to tki grubszo ziarnisty jest lepszy czy drobny ? czy zrobic pol na pol ?

post-3468-0-35678800-1369720553_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta skałka na samym dole co dałeś zdjęcie sie nadaje o ile jest juz martwa. Właśnie czegoś takiego szukaj pod wodą :) . Na Twój bodajże 400l zbiorniczek potrzebujesz 10% żywej skały czyli 40 kg :) . Ryby zacznij od zwyczajnych "nemo" czyli błazenków. Nie bierz tych z targu. Masz sprzęt do nurkowania? Jak tak to kup malutką siateczkę zanurkuj i poszukaj tych nemo pod wodą, a nuż uda ci sie dobraną parkę złowić :) . Tutaj masz pokazane jak sie to robi:

http://www.youtube.com/watch?v=JKaKKeV4hkU

a tu masz jak się NIGDY NIE POWINNO TEGO ROBIĆ WRRRRRRR:


 

Skała typy granit nie nadaje sie :( tylko skała wapienna :) . Piasek jaki chcesz, tutaj nie ma różnicy, tylko musisz sobie zrobić odmulacz i czyścić go :).


 

 

 

 

Edytowane przez ArTi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak....

a potem zapros jeszcze paru debili z siateczkami i zrobice sobie prawdziwa debilna impreze.....

ArTi, ty takie rady zachowaj dla siebie albo zamiast pisac glupoty wez siateczke i idz na ...... motyle, moze ci wiaterek przewietrzy myslowa obstrukcje.

pod woda obowiazuje taka zasada "take only pictures, leave only bubbles" i to jest bardzo dobra zasada.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motyle i ryby to dla mnie to samo Sushi. Pytanie do Ciebie skąd masz kolorowe rybku u Siebie w akwarium? Czy nie z podobnego odłowu? Nalepiej bedzie jak sie przejedziesz do Indonezji i powiesz o "bąbelkach" ludziom, którzy tak zarabiają zobaczymy jaki efekt osiagniesz . Nawiasem mówiąc ta "bąbelkowa" zasada nie jest zła, tylko musiałbyś sklepy z akwarystyką morską polikwidować, a tak jest popyt jest podaż i tego nie zmienisz.

P.S Obstrukcji nie mam, nawet myślowej, nie posiadam też patentu płetwonurka. 

Edytowane przez ArTi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybki mam ze sklepu, podobnie jak TY

niemniej jednak jestem zdania, ze odlowiem powinny sie zajmowac firmy, ktore sie na tym znaja i maja do tego warunki a nie amatorzy.

w indonezji bylem, malezji tez, na filipinach i jeszcze w paru ciekawych miejscach wlasnie po to, zeby ogladac jak na miejscu wyglada zycie i podejscie ludzi do srodowiska raf.... takie hobby...

i powiem ci jedno, ci ludzie zaczynaja rafy szanowac, bo dociera do nich ze z tego zyja i z tego beda zyly ich dziec, ktore na starosc beda ich utrzymywaly.

tam rybacy zawsze lowili dokladnie tyle ile zdolali zjesc. to kultura bialego czlowieka nauczyla swiat magazynowania i polowow ponad miare...

wracajac natomiast do sklepow.

w 90% koralowce pochodza z propagacji, ryby tez juz w znacznym % tez, przynajmniej te popularniejsze gatunki (z wyjatkiem pokolcow chociaz te tez juz podobno zaczeto rozmnazac).

hodowla jest znacznie bardziej oplacalna i wydajniejsza niz odlow.

p.s. ja za to czasem miewam obstrukcje rowniez te myslowe :) patentow pletwonurka tez mam kilka, czy kilkanascie :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to jest właśnie dobre i rzeczowe podejście do tematu :) . Niestety jeszcze w wielu sklepach możesz dostać ryby łowione na cyjanek :( , niektórzy mówią że to stres, złe parametry, czy zła aklimatyzacja, dla mnie to jedno CYJANEK, jeśli ryba schodzi w przeciągu tygodnia. Ryb w mnie w akwarium nie ujrzysz mam 1 sztukę :) wargatka.

P.S Zazdroszczę patentów płetwonurka. Sam kiedyś nosiłem znajomemu z kierunku butle 3 kilową  z mieszanką do nurkowania :). To była moja jedyna historia z nurkowaniem :) .

Edytowane przez ArTi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ryby na targach rybnych mieszkańcom to spadają z nieba, nie przecież oni ich nie odławiają żywa skała to też z nieba, nikt nic nie niszczy.Zastanów się człowieku co piszesz, bo piszesz głupoty a na dodatek obrażasz ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega poczyta, zorientuje sie, doksztalci w temacie i wtedy wrocimy do rzeczowej dyskusji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ne no pewnie. KOLEGA zawsze wie lepiej bo więcej postów napisał. Nie rozumiem tego forum jeden stara się być mądrzejszy od drugiego. A jak coś nowego to już nie bo to zbyt trudne. Poczytam tak jak KOLEGA radzi może się dokształcę bo ja nie wiele wiem i nigdzie nie byłem i żyję w nieświadomości.Wierzę też we wszystko co piszą w internecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam , tak . nie wolno zabierac rybek z legowisk , bo tam juz nie wroca .

wiekszosc rybek ktore moge zabrac z pod wody to takie prostsze rybki , nie ma w Chinach lub nie widzialem Blazenkow , w Tajlandi tak , sa .

ale porobie zdjecia jeszcze korali ,ktore sa tutaj wszedzie ,takie miekkie , bo twarde do tylko z butla gdzies glebiej .

musze z przykroscia powiedziec , ze w Chinach oni nie maja szacunku do niczego , nie mowiac o lowieniu kazdej rybki 3-5cm na zupe  i wszystkiego co moga zjesc .

ogolnie to straszne demoludy z nuch 95% masakra, nie maja zadnej kultury czy obycia . zwierzaki na maxa. staram sie z tym walczyc ale nie jest latwo .

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ne no pewnie. KOLEGA zawsze wie lepiej bo więcej postów napisał. Nie rozumiem tego forum jeden stara się być mądrzejszy od drugiego. A jak coś nowego to już nie bo to zbyt trudne. Poczytam tak jak KOLEGA radzi może się dokształcę bo ja nie wiele wiem i nigdzie nie byłem i żyję w nieświadomości.Wierzę też we wszystko co piszą w internecie.

KOLEGA losi sie nie obraza, tylko kolega poczyta, ktore kraje i gdzie eksporterzy maja prawo na "wyrab" zywej skaly, w jakich ilosciach i za jaka cene. KOLEGA poczyta o tym, ze 99,9% skaly pochodzi z ferm zywej skaly gdzie tonami zwala sie kupe kamieni w ocean i za pol roku ta skale sie wyciaga jako zywa ekologiczna skale.

KOLEGA napisze z jakimi nowosciami ma problemy to ktos mu tu napisze albo poda link do tematu (bo prawie o wszystkim juz bylo i dokladnie i rzeczowo).

fakt, jest to specyficzne forum ale jak pada pytanie i konkretna odpowiedz to jedna odpowiedz wystarcza i chyba nie trzeba jej opiniowac w 100 egzemplarzach :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×