Skocz do zawartości
loccutus

How Its Made - czyli o budowie lamp LED na poważnie ?

Rekomendowane odpowiedzi

ale masz zupełną rację - akurat Cree rozwija swoje diody w kierunku wydajności między innymi kosztem zawężania widma co widać zwłaszcza porównując choćby wykresy widmowe serii XP-E z XT-E (białe). I to jest jedną z przyczyn dla których trzymam się starszych ledów budując lampy a ostatnio sporo energii pakuję w hybrydy z T5kami. Pisałem zresztą o tym nie raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! A jakie sa alternatywy dla Cree, nie biorąc pod uwagę wydajności? Bo jak dla mnie, to im nowsze/wydajniejsze ledy, tym korale gorzej wyglądają, ale może to moja subiektywna opinia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, póki co nie ma potrzeby stosować alternatywy bo cree nadal produkuje nadające się do akwarystyki diody. No i poza tym taka prawda - Cree jest najtańsze. Policzyć wystarczy ile światła z diody i jak wygląda cena zakupu w trochę większym nawet detalu choć jeszcze nie hurcie.

Z jakością światła tylko jest trend w którym o którym mowa wyżej i masz rację ale ze wszystkim  można sobie poradzić. Kto powiedział że lampa musi składać się z jednego rodzaju ledów a większośc robi ten błąd. Jeden typ białego, jeden niebieskiego  i finito... A przecież można pomieszać kila rodzajów niebieskiego, kilka białego, jak ktoś bardzo chce to dołożyć czerwonego i mamy co trzeba - szersze, pełniejsze spektrum. Jedyne czego Cree niema i nie miało nigdy  to "dobrej" diody czerwonej, wszystko co robią wychodzi poza pasmo "najlepszej przyswajalności" barwników dla światła czerwonego. Ale i na to jest lekarstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu epistary wioda prym :D montujesz 20szt bialych z jednej serii i juz na oko widzisz ze masz "pelne spektrum" bialego bo kazda swieci nieco inaczej :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hahaha - ale kto wie może to jest droga do sukcesu. Z tym że ja chyba wole wiedzieć czym świece niż liczyć na fuksa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem czy nie wolałbym bardziej "zanieczyszczonego" spektrum, bardziej wypełniającego widmo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - tylko hybryda :-)

Walisz biale i niebieskie na lumeny a dopelniasz T5 - moim zdaniem tylko tak to ma sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - tylko hybryda :-)

Walisz biale i niebieskie na lumeny a dopelniasz T5 - moim zdaniem tylko tak to ma sens

 

Ale jakie T5 do takiego zestawienia? Czy tylko białe T5 czy tylko niebieskie czy mieszane?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie lubisz, ja mam posrednie teraz ATI Coral plus 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, ale to zatraca calą ideę tego że ledy miały wyprzeć HQI i T5...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to nigdy nie mialy wyprzec. Raczej zapewnic "swiatlo" duzo swiatla za mala cene - i to robia super.

A T5 robia reszte :-)

 Raczej mialy wyprzec HQI i dac ich blinki - i to robia, w HQI tez czesto "uzupelniamy" swiatlo T5'ami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - prędzej czy później dojdzie do tego, jestem o to spokojny. Nie mniej też myślę - kto powiedział że Ledy muszą świecić osobno? Skoro oba światła mają zwolenników to trzeba ich pogodzić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie lubisz, ja mam posrednie teraz ATI Coral plus 

 

Ale jakiś czas temu świeciłeś samymi ledami i byłeś ich zwolennikiem ?

Potem dopiero połączyłeś z T5 więc skąd to zacietrzewienie na same ledy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, ale to zatraca calą ideę tego że ledy miały wyprzeć HQI i T5...

a HQI nie dopalales swietlowkami ???

jescze jak stosowalo sie T8, HQI dopalalo sie swietlowkami wiec nie widze roznicy

zysk jest na ilosci swiatla, oszczednosci energii i zmniejszeniu grzania.

reszta bez zmian.

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie swiecilem nigdy samymi ledami pod glownym zbiornikiem.

Same ledy mialem tylko w nano w nonphoto

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi, dopalałem, ale nie o to mi chodzi. Jakoś powoli przestaję byc wrogiem ledów, może kiedyś nawet się skuszę, kto wie, ale dopiero wtedy raczej kiedy nie będę musiał dopalać ich T5, a na początku rewolucji ledowej panował pogląd że zastąpią one i t5 i hqi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku jak wygląda sprawa z ochroną przed korozją płyty aluminiowej tylko anodujesz czy malowana czymś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×