Skocz do zawartości
dcieslik

300 litrów posolonego świata

Rekomendowane odpowiedzi

Od początku roku czytam i zbieram sprzęt... 1.03.2013 akwarium wystartowało, skończyłem wszystko składać i sklejać do kupy.

Ze sprzętu na chwilę obecną jest:

Oświetlenie: 4x54W i 2x24W

Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6055, Tunze 7091, Tunze 7094 PhotoCella

Obieg: Aquamedic EcoRunner 2700

Odpieniacz DIY z pompą Tunze 9420.40

Filtr RO/Di

Parametry będą mierzone przez:TDS, Salimetr AM i testy Salifert'a

Sump zrobiony z akwarium 126l z trzema przegrodami a w środku myślałem o siporaxie ale skały mi zostało trochę i ją wsadziłem.

Żywej skały jest 30kg + 18kg żywego piasku

Akwarium zacząłem zalewać 1.03.2013 i wystartowałem na soli IO, z tym że skała przyszła dużo wcześniej i moczyła się w innym akwarium prawie miesiąc.

zal01.jpg

zal03.jpg

Zalane akwarium prawie do pełna i posolone do wartości 1025

_MG_1646.JPG

Wsypywanie żywego piasku

_MG_1649.JPG

_MG_1650.JPG

Po dwóch dnia wciąż zawiesina się utrzymywała

_MG_1651.JPG

Odpieniacz jeszcze nie został uruchomiony, z powodu drobnych problemów technicznych.

_MG_1653.JPG

Skałę z parę razy układałem od nowa.

_MG_1656a.JPG

Obecnie układ taki zostanie.

_MG_1658a.JPG

Z piachu wychodzą nowe stworki te dobre i te złe. Złe z Waszą pomocą są szybko identyfikowane i usuwane.

slimak.jpg

Aiptasia 1mm

5.jpg

I na koniec sterowanie oświetleniem, w przyszłości będzie jakiś rozbudowany sterownik któy obsłyży cyrkulatory, światło, temp i inne zabawki.

_MG_1670.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie.

Litraż konkretny, całkiem fajnie ułożona skała.

Powodzenia :)

Jakie wymiary akwarium ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety standard 120x50x50 teraz podczas układania skały widzę, że lepiej szerzej niż wyżej.

Edytowane przez dcieslik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zrobione i już się przyjemnie ogląda. Fajne pienidło, jaki litraż pociągnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne pienidło, jaki litraż pociągnie?

Szczerze to nie wiem, ale porównująć do BK to conajmniej dwa razy takie jak mam akwarium.

 

Tak przy okazji pienidła, czy podczas dojrzewania akwarium, powinno być cały czas włączone? Co jakiś czas wywala jakieś syfki do kubka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że elektryka nie jest zabudowana nad sampem? Jeżeli tak to wsadź to w jakąś puszkę bo jak woda chlapnie lub zahaczysz w trakcie jakiejś czynności niechcący, to zwarcie gotowe i może na dodatek zaboleć ;). Co do odpieńka to sam robiłeś, bo powoli się przymierzam do kupna lub sklejenia samemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump zakrywa plexi, elektryka jest zdala od zbiornika. Gniazdka, które widać na zdjęciu przy sampie znikną a w tym mijescu będzie zabudowana część szafki. Szafka ma 125cm długości a sump 80 więc trochę miejsca jeszcze mam do zagospodarowania.

 

Odpieniacz był robiony na zamówienie pod objętość akwarium i wysokości szafki, ze sporym zapasem mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 20 od pełnego startu. Wpuściłem 3 błazny i od paru dni dwie kępki zoasów sobie żyją. Odkryłem dziś też dziką rurówkę wielkości 5zł tylko skubana takie miejsce sobie znalazła do życia, że ciężko jej zdjęcie zrobić. Zresztą co podejdę do szyby to się chowa.

 

9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium przeżywa poszczególne etapy dojrzewania, okrzemki już dawno odpuściły, teraz pojawiły się glony zielone. Trafiły też pierwsze korale.

 

_MG_1821a.jpg

 

_MG_1831a.jpg

 

12.jpg

 

10.jpg

 

Wychodzą też ze skały wciąż nowe żyjątka.

 

13.jpg

 

_MG_1826a.JPG

 

_MG_1836a.JPG

 

_MG_1829a.jpg

 

I czy to jest aipitasia?

 

ai1.jpg

ai2.jpg

Edytowane przez dcieslik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka jakaś dziwna jest, bardzo szklana, przezroczysta, całkiem odmienna od tych na poniższych zdjęciach. Pora się chyba zaopatrzyć w jakiś specyfik. Te ostatnie mają parę mm więc może je klejem potraktuję i zakleję szybko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stary wysłużony canon 350D + ef-s 18-55 lub ef 80-200  + pierścienie pośrednie i trochę wiedzy z zakresu macrofotografii i wszystko robione w trybie M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, nie da się ukryć, że fotografia to mój drugi konik... jeden z wielu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 dzień od zalania
 
Na chwilę obecną w akwarium pływają 3 błazny, rozrastają się Zoa, Xenia, Clavularia fluo, Pseudogorgia, Pavona decussata, 10 jakiś małych ślimaków, dwa turbo, w tym tygodniu dojdą jeszcze dwa i z 10 przekopujących podłoże a od wczoraj jest krab Calcinus elegans.
 
krab3.jpg

krab5.jpg

krab6.jpg

Z zoa jakieś rośliny wyrastają, wyrwałem i poszły do sumpa.

14.jpg

15.jpg

Ze skały wyszła Protopalythoa, dla bezpieczeństwa usunąłem ją puki mała była.

16.jpg

Clavularia fluo się rozrasta :)

21.jpg

Glony też się pokazały zielone i brązowe :(

23.jpg
 

W następnym tygodniu powinien dojść filtr przepływowy i uruchomię pelety. I w końcu zacznę zasiedlać akwarium nowymi mieszkańcami, bo już dość mam oglądania samej gołej skały.

 

I na koniec fajnie uchwycona Xenia

17.jpg
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

56 dzień istnienia

 

Przywiozłem sobie nowych towarzyszy do akwarium :D

Ricordea Florida
24.jpg

Euphyliia sp.
25.jpg

Mój nowy śmieszny jegomość Salarias
26.jpg

Dwa Garbiki
27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

I na koniec całość
32.jpg

Dodatkowo przywiozłem nową fajnie fluorescencyjną (nie wiem jak się nazywa) "roślina" 8 ślimaków Nassarius margaritifer, 4 ślimaki turbo i wiadro soli Red Sea, kończy się IO więc przesiadam się na trochę bogatszą sól.

Ze skał wciąż wychodzą nowe "cosie", woda w końcu się wyklarowała po podłączeniu pellet, coraz bardziej mi się to podoba, robi się kolorowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×