Skocz do zawartości
FoTomek

Brązowo-sielone osado-glony

Rekomendowane odpowiedzi

Takie szybkie pytanko:) od ok 3 tyg mam zalane akwa (solanka+sucha skała+żywy piach).Zaczynają wychodzic glony ciemno-zielone głównie na górnych czesciach skały(od strony światła-(świece ok 8h dziennie)).Na piachu zaczyna pojawiac sie brazowy nalot.Czy tak ma byc i czy ewentualnie co moge wpuscic żeby jadło te brzydkie naloty?Taka ładna skałka byla:( Wiem ,że glony niby powinny sie pojawic podczas dojrzewania,ale moze,żebyb sie taka brzydka skała nie robiła to cos by zjadało juz w miedzy czasie to wszystko.dolewam microbe lift special blend. Parametry z niedzieli przy tp ok 24st i zasolenia-1,024 kh-10/ph-7,6/no2-1/no3-15/nh4-0,8/po4-0,2.

Jak komus sie chce to prosze o odp:) Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała bedzie jeszcze łpiekna jak akwarium dojrzeje. Puki NO2 i NH4 jest wykrywalne nic z życia bym nie wpuszczał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakies krewetki albo cos tego typu-tez nie?Ze slimakami mam złe doswiadczenia wiec raczej bym nawet nie chciał:) Czyli ta skałka znowu kiedys zrobi sie taka ładna biała???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknijcie na foto-czy takie brązowe to normalne?Pomiary z dzis NO2-0,025   ,NO3-10, NH4-0,05 ,PH4-8



akwa ma 4tyg

post-3009-0-06382100-1364159810_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chlopie, startujesz na suchej skale....

dojrzewanie bedzie u ciebie trwalo i trwalo........

te co masz to dopiero poczatek i zapewniam, ze sa najladniejsze.... :)

i jeszcze jedno, dopki masz amoniak mozesz sobie podarowac robienie dalszych testow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim prywatnym zdaniem to, że skała była sucha to jedno ale po tak długim czasie ( 12go był 3 tygodnie a dzis jest 25 co daje prawie 5) i nie widze wogóle zielonych glonów- same ni to dino i cyjano. Ja bym zastanowił się nad tym czy skała oprócz tego że była sucha nie leżała gdzies nie wiadomo gdzie jak długo, czy skoro i tak była sucha to czy zanim trafiła do akwa została przepłukana i czy osmoza to osmoza ( przynajmniej TDS). Nie podoba mi sie ten glonik... Ale to moje zdanie i prosze mnie poprawić jak się mylę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skałka jest ze sklepu z gdyni(ul morska) czyli powinno byc ok. 18 kg zywego piachu tez powinno swoje robic i bakterie dolewane co jakis czas.Skały niestety nie płukałem ale woda z osmozy i di sprawdzana tdsem



zielone takie delikatne gdzieniegdzie-i pore malutkich miejsc z takimi zielonymi jaskrawymi(jak kolor motocykla ninja:) ) Tam gdzie swiatła jest mniej glony nie wyszły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy robić podmiany teraz?(i jakie)

ale co ty tam chcesz podmieniac ?

wode, ktora nawet nie zaczela dojrzewac ?, zeby zrestartowac nie rozpoczete dojrzewanie ?

no to jest wlasnie to z czym caly czas sie spieram.

ktos wmowil swierzakom, ze mozna obnizyc koszty akwarium wkladajac sucha skale, ze ma to same plusy i dorobiono do tego teorie braku plag, krabow, niepozadanych glonow i chuchu... jeszcze wie czego.

i teraz bedziemy mieli wysyp takich kwiatkow i pytania "dlaczego" ?, "co zrobic", "pomocy" .....

bez teorii, bez obeznania z tematem, z kolega ktory opylil wode, stary piach i odrobine syfu z sumpa...

i co powiecie lowcostowcy z 2 miesiecznym doswiadczeniem ?

nie twierdze, ze sie nie da, oczywiscie, ze sie da ale do tego trzeba miec naprawde spore doswiadczenie a to przychodzi tylko wraz z prowadzeniem baniaka tradycyjnymi metodami prze rok, dwa, trzy.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czytania juz głowa boli-do akwa sie do 1,5r przygotowuje,ale tak jak mówisz doswiadczenie-dlatego sa takie fora.Ostatnio na necie widziałem wykłaz z jakiejs tv aqua i gosc przez godzine tłumaczy wszystko posiłkujac sie lekturą-no i właśnie jeden mówi żeby podmieniac podczas dojrzewania inny ze bez sensu-wiec pomyslałem ze skoro skała nie była płukana to moze warto(ale tez sceptycznie do tego podchodze)-kto pyta nie błądzi:) czyli poprostu czekac i to wszystko? az no3 zniknie?



tutaj w którejś minucie gosc mówi o podmianach podczas dojrzewania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pomysl na zdrowy chlopski rozum,

czemu ma sluzyc dojrzewanie i do czego ma prowadzic ?

jesli mu przeszkodzisz w jakikolwiek sposob to co sie stanie ?

nie wymoczyles skaly w RO pred wlozeniem tylko wrzuciles "tak jak stala" ?

i tutaj jeszcze jedna sprawa ale to juz nie do Ciebie :)

niedawno czepialem sie Adama_s, ze zrobil test fosforanow i wrzucil na YouTuba w pieknej postaci :)

tu jest piekny przyklad jak ladnie opakowane i wrzucone w siec g...o staje sie dogmatem powtarzanym bezmyslnie przez kolejnych swierzych morszczakow....

a tobie radze tak:

- odessij syf ze skal, na plukaniie juz ża pozno

- uzyj chemicleana ale potem nie podmieniaj jak pisza w instrukcji.

- kup ze 2-3 kg zywej skaly (najlepiej juz z dzialajacego zbiornika, byle nie z frachtu) i wpakuj do baniaka, zeby zaszczepic wlasciwe bakterie, kielze, inne zycie

- dolewaj bakterie w duzych ilosciach,

- nie podmieniaj dopuki pozadnie nie dojrzeje, czyli ze 3-4 miesiace

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja nad wyższością suchej skały nad mokrą wraca jak bumerang :)

Moim zdaniem suchą skałę nie tylko powinno się plukać, ale wręcz odgazowywać jak skałę z frachtu.

Zrób jak radzi Sushi bo z glonów nie wyjdziesz do Bożego Narodzenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tobie radze tak:

- odessij syf ze skal, na plukaniie juz ża pozno

- uzyj chemicleana ale potem nie podmieniaj jak pisza w instrukcji.

- kup ze 2-3 kg zywej skaly (najlepiej juz z dzialajacego zbiornika, byle nie z frachtu) i wpakuj do baniaka, zeby zaszczepic wlasciwe bakterie, kielze, inne zycie

- dolewaj bakterie w duzych ilosciach,

- nie podmieniaj dopuki pozadnie nie dojrzeje, czyli ze 3-4 miesiace

:)

 

Chemiclean ? do 4 tygodniowego akwa ? nie robić podmian przez 4 miesiące ? Panowie proszę Was bo ktoś naprawdę pomyśli że tak trzeba....

 

1. regularne podmiany - najlepiej na wodzie z działającego zbiornika ( nie podmieniaj to tak pojadą ci CA, KH i MG ( mniej ale też) że przez następne pół roku ich nie wyprowadzisz.

2. sprawdzić RO/DI na obecnośc krzemianów - mimo wszystko dużo masz tych okrzmków.

3. trochę syfu z działającego baniaka ( zaszepisz kiełże, mysis itd..)

4. absorber na krzemiany do akwa

 

nie bież żadnej żywej skały z targowisk itd... jak nadziejesz się na jakiś syf to do końca nie wyjdziesz z wysokiego PO4. Chyba że znasz osobiście sprzedającego i nie wepchnie Ci jakiegoś g... Wtedy to bardzo dobre rozwiązanie.

Edytowane przez marcmonk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co niby ma sie stać z tymi parametrami, w niedzialajacym zbiorniku ?

Czy uważasz , ze żywa skala z niewiadomego pochodzenia będzie gorsza od zasyfiałej , pełnej zasuszonych trupów suchej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis smigne do gdyni do sklepu i wracam do elbląga z woda z podmianki z wytrząchanymi "robaczkami" i paroma ślimakami -zobaczymy jak to podziała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podziala tak, ze zakwitnie ci wszyśtko na zielono i bedziesz mial debrezje przez nastepne polroku.

zrob jak mowie, to jest szansa, ze za pare miesiecy nie rzucisz tego z rezygnacja w kat.

wywal sinice, doloz skale i lej bakterie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem fotkę swojej suchej skały. 

To tak przy okazji bo namnożyło mi się masę ślimaków turbo.

I tak wygląda moja skała która ma 4,5 miesiąca , jest na niej masę życia nie miałem tego przy żywej , kiełże masę innych robaczków po prostu takie wysypu nigdy nie miałem.

IMG_0867.JPG

 



ps. skąd u Ciebie NH4 , czy coś Ci padło ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×