Skocz do zawartości
kuba_shark

start!duzy budzet...potrzebna wielka pomoc:)

Rekomendowane odpowiedzi

po przeczytaniu wypowiedzi stwierdzilem ze lepiej bedzie 300l ... no w sumie wiesz dla mnie to wydawalo sie iz mam duzo pieniedzy jak na start ale fakt lepiej cos mniejszego za ta kwote nie kupil bym nawet polowy do 600l akwarium a gdzie reszta a zdaje sobie sprawe z utrzymania akwarium nawet moze przekroczyc 100zl tygodniowo ale niestety cos za cos a:) ok juz zmieniam tytul:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesze piątak i bedziesz mial ryby i korale:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, 300l to już opędzisz pompkami cyrkulacyjnymi jvp po 50zł zamiast tunze po 500 i odpieniacz DIY się sprawdzi. Pompa cyrkulacyjna do 300 zł też to obsłuży i budżet 11kPLN zrobi z tego śliczne akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że takie szkiełko m150x50x50 albo 120x60x50 dasz radę.Tylko jak @nanorafa napisał. Bez wodotrysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kontynuując wypowiedź @BAU nie chodzi tu oczywiście o zbudowanie baniaka ubogich krewnych tylko nie pakowanie się w nie wiadomo jaki sprzęt, tylko w proste wydajne rozwiązania. Dobre światło, do tego dobra skała - nie wypowiem się czy żywa czy sucha - ale bez wątpienia pojęcie dobrej skały istnieje. Do tego z wodotrysków warto zakupić dozownik, który tak na prawdę wodotryskiem nie jest :), jak np Grotech III NG - używany będzie za 700 do 1000zł. Dolewka automatyczna dr__witt z allegro za 150zł plus pompka jachtowa za 35zł zamiast "rozwiązań ze sklepu" za 600zł. To jest realna kasa, którą potem można wydać na ryby i korowce bo o to chyba w końcu chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybki kosztorys z głowy na średnich cenach nowych części no jedynie dolewka z odzysku. Myślę że w miarę normalne ceny:

Lampa ok3000

opieniacz 1500

Szkło 1300 opti

Pompa obiegowa 350

Pompy cyrkulacyjne 300

Hydraulika ok. 300

Piasek ok. 200

Skała ok. 1500

Sump ok. 350

Stelaż 300

Szfka 600

Dolewka 200

Dozowniki 1300

Suma ok.: 11200,- pln

Myślę że tauzena można urwać

Edytowane przez remel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje ci wlasnie 120x60x50 albo lepiej 120x70x50. Im glebiej tym lepiej.

Osobiscie proponuje komin zewnetrzny - nie zajmie miejsca.

Co do lampy to np. ATI Sunpower lub powermodule 6/8 54W wyrwiesz uzywana za 1200-2000 ale zacznij polowac bo to chodliwy towar.

Moim zdaniem ATI sa najlepsze z tradycyjnych lamp.

Odpieniek fajny i nawet nowy kupisz okolo 2k np. w Acroporze ATI Powercone 250i - super odpieniacz za dobra cene i pewnie jakis rabat jeszcze dostaniesz.

Cyrkulacje 2 na poczatek ci wystarcza czyli nawet kupisz uzywane TUNZE za 300pln

Dozownik nie jest ci potrzebny na start wiec zaplanuj go za pol roku - uzywke wyrwiesz ponizej 1k np. Grotecha. Jak bedziesz w potrzebie to sam produkuje takie dozowniki.

Skup sie na tym gdzie zamowic Akwarium z opti - Ja polecam Aquamedic - ladnie robia.

Stelaz zrob stalowy malowany proszkowo - nie bedzie problemu.

Sumpa mozesz kupic ale jak nie masz 2 lewych rak to skleisz go za 100zł. Ja zawsze kleilem swoje sumpy.

SKaly wiecej jak 30kg bym nie wstadzal i raczej ladnie ja poklejil wiec w 1100 sie zmiescisz.

To tak moje 3 grosze na szybko

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby na to nie patrzec to za nowy sprzet 10 musi stuknac a na uzywkach zaoszczedzi na zakup zycia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie, taniej nie bedzie i na pewno nie jest to duzy budzet :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybki kosztorys z głowy na średnich cenach nowych części no jedynie dolewka z odzysku. Myślę że w miarę normalne ceny:

Lampa ok3000

opieniacz 1500

Szkło 1300 opti

Pompa obiegowa 350

Pompy cyrkulacyjne 300

Hydraulika ok. 300

Piasek ok. 200

Skała ok. 1500

Sump ok. 350

Stelaż 300

Szfka 600

Dolewka 200

Dozowniki 1300

Suma ok.: 11200,- pln

Myślę że tauzena można urwać

Nie rozumiem dlaczego próbujecie tak straszyć każdego kto chce założyć akwarum morskie kosztami. Po co nowe części na start, jak się rozmysli po paru miesiącach połowe tej kwoty jest w plecy. Dozowniki to się nie przydadzą też przez pare tygodni, po zatym na początku strzykawka moze je zastąpić. Jak się chce to i za 50kpln można skonfigurowac 300l a nie wiem czy o to koledze chodziło.

Tu masz kosztorys nie wyssany z palca jak np piasek za 200zł....

Lampa za 1000PLN spokojnie kupi nie markową

opieniacz za 600PLN APF 600 używka,

szkłao za 1000 to z szafka i sumpem używka

Pompa obiegowa 200nowa

Pompy cyrkulacyjne 300

Hydraulika ok.200

Piasek ok.80

Skała ok. 400 za 20 kg suchej

Dolewka 200

Grzałka 100

reflaktometr 200

Sól 200

Suma ok.: 4480,- pln

Powiem więcej, Podobny sprzęt sam zakupiłem prawie za połowe tego co tu napisałem i nie była to chinszczyzna tylko markowe używki. Trzeba śledzić targowisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bekon- piasek za 80 to do takiego akwarium tylko do kociej kuwety.

Zobacz ile kosztuje piasek do morskiego a do tych wymiarow optymalnie jest 18kg

http://erybka.pl/pol_m_Podloza-21.html

Chyba ze ty tez jestes zwolennikiem akw. Morskiej z woda kranowka i pisakiem z piaskownicy ale to nie jest ogolnie przyjeta metoda prowadzenia akwa.

Nie straszymy tylko uswiadamiamy aby kolega nie trafil za pol roku na dzial sprzedam. Uzywki mozna sobie kupowac, kiepski sprzet tez - potem i tak wymieni na lepszy czyli przeplaci 2 razy. Skoro dysponuje 10k na akwa to niech od razu robi dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem miłośnikiem oszczędzania na sprzęcie (co zawsze, bez wyjątku, mści się na mnie w sposób okrutny) i patrząc na ten kosztorys obiektywnym okiem nie sądzę żeby dało się urwać aż tyle. Odpieniacz to się zgodzę można coś przyzwoitego z używanych, a nawet DIY, wyhaczyć jeszcze taniej niż 1500. Na pompkach cyrkulacynych można przyoszczędzić ze 100zł kupując JVP, Stelaż za 300, no tu bym głęboko wątpił, sam materiał kosztuje 250 na takie akwa a gdzie robocizna (chyba że jest się spawaczem) więc tu realnie nawet 600 bym napisał jak nie 800. Sucha skała nie jest po 20zł tylko po 24 a to robi różnicę, te "tylko" 4 zł to aż 20%.

Dozownik absolutnie konieczny, też używałem strzykawki, po czym po tygodniu poleciałem po dozownik (700zł)... wszystko bowiem ma swoje granice - w tym ludzka cierpliwość.

1000zł za szkło 300 litrów wydaje się sporo.... W każdym razie używanego "pojemnika" nie kupowałbym, chyba że za "grosze" z szafką, sumpem, hydrauliką,.

W sumie może w 5-8kPLN dało by się zmieścić na początek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 kg piasku po 90daje 180

30 kg skaly (zywej) czlowiek zaczyna to niech jest zywa. Po 40 daje 1200

Lampa ati 8x 54 ok 3000

Odpieniacz np franek ok 1300

Pompa ab3000 300-350

3 pompy cyrkulacyjne jvp ok 200-300

Stelaz moze byc drewniany mysle ze max 200

To sa normalne ceny sklepowe sprzetu z sreniej polki (vw)

Oczywiscie mozna poloneza ale to nie auto.

Tak samo jest z akwa. mozna kupic na samej chinszczyznie ale predzej czy pozniej to sie zemsci.

Mozna z tych kosztorysow zrobic liste zakupow i samemu sobie obliczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bekon- piasek za 80 to do takiego akwarium tylko do kociej kuwety.

Zobacz ile kosztuje piasek do morskiego a do tych wymiarow optymalnie jest 18kg

http://erybka.pl/pol_m_Podloza-21.html

Chyba ze ty tez jestes zwolennikiem akw. Morskiej z woda kranowka i pisakiem z piaskownicy ale to nie jest ogolnie przyjeta metoda prowadzenia akwa.

Nie straszymy tylko uswiadamiamy aby kolega nie trafil za pol roku na dzial sprzedam. Uzywki mozna sobie kupowac, kiepski sprzet tez - potem i tak wymieni na lepszy czyli przeplaci 2 razy. Skoro dysponuje 10k na akwa to niech od razu robi dobrze.

A niech se kupi nawet 5 worków piasku i tak bedzie o połowe taniej.

Poza tym za 10k już by miał sporo fajnego życia. a z waszych wyliczen sam sprzet. Używany sprzęt dobrej marki jest równie wydajny co nowy i przez połowe tanszy, na pierwsze akwarium nie kupował bym nowego. Jestem daleki od wmawiania ludziom że to hobby jest tanie bo tak nie jest ale nie można straszyc takimi kwotami na dzien dobry osoby które chca założyć akwa, na takie wydatki przyjdzie czas jak ktoś się wciągie ;)

Edytowane przez Bekon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ tu nikt nikogo nie straszy kwotami, poprostu koledzy którzy maja doświadczenie podają realne koszty założenia akwarium morskiego a nie akwarium imitujacego akwarium morskie, sam zaczynałem kilka lat temu z 200 litrami i wtedy koszt był znaczny, 3 lata temu powiekszyłem do 650 litrów, częsć sprzętu wykorzystałem z poprzedniego ale to tylko czysciki, spławik JBL i Grotech III NG no i dodałem koleje spore pieniadze na nowe szkło, sump, lampę, odpieniacz, piach, życie, skałę, hydraulikę, nowy zawór bramowy, aquastaty i jeszcze dużo innego sprzętu oraz życie bo ilośc która juz sie nie mieściła w 200 litrach nie wygladała juz tak pokaźnie i zacnie w 650 / i to wclale nie jest żart, poprostu real, tak jak kolega remel napisał można kupić Poloneza lub Mercedesa wybór zawsze należy do kupującego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pisalem ze vw bo za mercedesa to te 10 tys na lampe i czyscik wystarczy:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym sprzęt który podalem o połowe taniej niż koledzy ustepuje temu wyżej ;p? Czy to imitacja? No może lampa bedzie parenaście % lmniej wydajna niż ATI za to 3x tansza a nie wydaje mi się że na start ktos włoży koralowce nie do utrzymania na niej. I tak w miare jedzenia apetyt rośnie i jak koledze się spodoba to założy to wymażone 600l i tam włoży już konkret sprzęt a na tym kupionym jako używka nie straci więcej niż 10%. No chyba że to docelowe akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×