Skocz do zawartości
artak_pl

MOJA PIERWSZA SOLNICZKA 300L + SUMP 160L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To będzie moja pierwsza solniczka i mam nadzieję że nie ostatnia. Po paru latach doświadczeń z akwarium w sylu ADA postanowiłem założyć akwarium morskie. Mam zamiar iść w kierunku SPS ale to bardzo bardzo powoli. Na razie zacznę może od LPS i czyścicieli ale to dopiero za miesiąc lub dwa.

W drodze:

  • akwarium optiwhite 120x50x50
  • pompa obiegowa Eheim Compact+ 5000 2500l/h - 5000l/h
  • Komora przelewowa OFB 5000l
  • Filtr odwróconej osmozy DEMI [75gpd] - z demineralizatorem DI
  • 3 x Oprawa AquaLux 2x54W [117.5cm]
  • Pokrywa aluminiowa 120x50 srebrna
  • sól Aquarium Systems Instant Ocean 16 kg zamówiłem za mało muszę domówić
  • odpieniacz Deltec SC 1455
  • szafka też się już robi

Czekam aż wszystko przyjdzie i do roboty. Jestem właśnie na etapie projektowania SUMPA i liczę na wasze konstruktywne uwagi, no i oczywiście pomoc.

Wielki dzięki !!!

post-3260-0-35377800-1361044657_thumb.jpg

Edytowane przez artak_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że najpierw powinien byc odpieniacz a potem skarpety i refugium.

Edytowane przez jaro37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma to specjalnie znaczenia a nawet że to rozwiązanie jest dużo leprze bo do odpieniacza nie będą się dostawały jakieś więkrze zanieczyszczenia.

Ale żeczywiście chyba zmienię kolejność z uwagi na fakt że z refugim też może się coś przedostać chyba zmienie projekt.

Dzięki jaro37

zmieniony projekt może teraz będzie lepiej

post-3260-0-61865300-1361054311_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmieniony projekt może teraz będzie lepiej

wodę przez refugium "puść" górą a buble stop daj przed pompę obiegową,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu górą woda przez refugium i czemu "skarpetki" dopiero za odpieniaczem a nie przed?

Edytowane przez nanorafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DarekB30 masz rację zastosuje twoje uwagi :good2: i chyba wiem dlaczego bo mniej bąbelków powietrza dostanie się do akwarium

nanorafa one są przed bo woda wpada do sumpa z prawej strony ale może nie dokładnie opisałem schemat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy projekt w/g uwag DarekB30

post-3260-0-51532100-1361099209_thumb.jpg

Ale jednak po dłuższych przemyśleniach kolega nanorafa też ma rację czemu górą woda przez refugium więc powstał kolejny projekt dzięki :good2: :good2: :good2:

post-3260-0-53811600-1361099263_thumb.jpg

MAM PROŚBĘ DO WSZYSTKICH - STARAJCIE SIĘ UZASADNIAĆ WASZE UWAGI BO MAM ZAMIAR OPISYWAĆ WSZYSTKO OD POCZĄTKU DO KOŃCA ABY POKAZAĆ WSZYSTKIM POWSTAWANIE I ŻYCIE TEGO ZBIORNIKA UWZGLĘDNIAJĄC KOSZTY CZAS WŁOŻONY W TO WSZYSTKO I TD. DZIĘKI :yes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hihi, ja nie proponowałem opcji, tylko byłem ciekaw jakie jest uzasadnienie takich rozwiązań, również myślę o małym przemeblowaniu sumpa i podobnie jak Ty rozmyślałem nad mechaniczną filtracją (dokładnie przegroda z watą) już na samym spływie i potem dopiero odpieniacz, za odpieniaczem refugium zasilane właśnie celowo dołem, co apriorycznie wydaje mi się to lepsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hihi, ja nie proponowałem opcji, tylko byłem ciekaw jakie jest uzasadnienie takich rozwiązań, również myślę o małym przemeblowaniu sumpa i podobnie jak Ty rozmyślałem nad mechaniczną filtracją (dokładnie przegroda z watą) już na samym spływie i potem dopiero odpieniacz, za odpieniaczem refugium zasilane właśnie celowo dołem, co apriorycznie wydaje mi się to lepsze...

U mnie to raczej nie możliwe - odgrywa tu rolę odpieniacz który może siedzieć w wodzie maksymalnie do 24cm a on sam ma wysokość 53cm więc nie mogę go dać wcześniej bo wtedy podstawka musiała by być wyższa a szafka ma wysokość 60cm. A jeśli chodzi o skarpety to pomysł jest zapożyczony z drogich komercyjny sump-ów, wygląda to lepiej można to wypukać a wata pewnie przytka ci sump-a. Przerabiałem to w filtrze w oczku wodnym po 2 godzinach filtrowania przez watę zatkała się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata czy skarpeta myślę że to wyjdzie podobnie, teraz już mam watę za odpieniaczem i zatyka się po trzech-czterech dniach. Z tego co czytałem skarpety przytykają się też po trzech dniach, więc wsio rawno :), tyle że watę bez żalu można wywalić do kosza, a skarpetę szkoda, bo jest kosztowana, więc trzeba ją prać. W dłuższej perspektywie oczywiście skarpeta wychodzi taniej.... ot takie dylematy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostateczny projekt sumpa

od lewej zbiornik na dolewkę, spływ, odpieniacz, refugium, pompa obiegowa

post-3260-0-71256700-1362332665_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 przegroda licząc od zbiornika na dolewke jest zbędna i niczemu nie służy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz rację kolego

chciałem mieć porządek

uwzględnię twoją sugestię pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×