Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

z tym 1zł /l utrzymania to trochę chyba przesada ??? tzn że mając 800l w obiegu 800pln na miesiąc koszty??? z tego co wyczytałem to przy FO wystarczy mi oświetlenia max 4x80w a temp wody to około 25st, woda jak na razie grosze to co reszta tyle kosztuje? Nie rozumiem.

dla przykładu

liczone wg zwykłej taryfy PGE

odpieniacz (20W) 24h dziennie koszt miesieczny 6,48 zł/miesiąc

pompa cyrkulacyjna 2x10w x 24h koszt miesieczny 6,48 zł/miesiąc

grzałka jager 300W 3h dziennie (temp 27 stopni, chodzi 2,5 ale zaokrągliłem) 10 zł/miesiąc

oświetlenie 208w (4x54W t5) 8 godzin dziennie: 23,20 zł/miesiąc

pompa new jet 40w x24h koszt miesieczny 12,96

testy i wata do sumpa 20pl

jedzenie 10pln

co daje ok 90pln plus sól 10pln

wartości realne według aktualnej stawki za energię elektryczną

Edytowane przez Andrzej998

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacząłeś " czy warto".... dobre pytanie - dziś z perspektywy czasu odpowiedzialnie mówię nie warto. Hobby ma cieszyć i nie wpływać na nasze rozterki finansowe. Jak parę zł odprowadzisz z budżetu rodzinnego na to co lubisz i jeszcze za aprobatą rodziny to to jest ok. Jak niejedni muszą kłamać swój "dom" bo mają swe wizje - to jest już mym zdaniem nie tak. Morskie -( ale nie takie 100 - 300 l - bo co to niby jest? kałuża?)- tylko taki kawałek prawdziwej rafy niestety kosztuje. Dla tego pomimo że na dzień dzisiejszy dzieki Bozi jeszcze mnie stać - powiem że nie warto w to iść. To tylko chłonie kasę. Gdzieś napisałem że gdyby znalazł się kupiec na to wszystko wartościowo odpowiednio przedstawiając ofertę - pozbyłbym się tego od razu. Dziś tęsknie za neonkami dyskowcami skalarami. Tam można stworzyć prawdziwą zieleń nie do uzyskania w rafowym z rybkami. O innych problemach prowadzenia takiego biotopu nie wspominając. Ale to tylko moje zdanie. Mam morskie, stosunkowo duże, ale kaso chłonne i pomimo że znajomi są zachwyceni jak to widzą i ja sam widzę efekty swego zaangażowania to co raz bardziej jestem na nie.To po prostu worek bez dna. Hobby ma cieszyć a nie stwarzać dodatkowy stres czy "aby wszystko tam będzie dobrze".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacząłeś " czy warto".... dobre pytanie - dziś z perspektywy czasu odpowiedzialnie mówię nie warto. Hobby ma cieszyć i nie wpływać na nasze rozterki finansowe. Jak parę zł odprowadzisz z budżetu rodzinnego na to co lubisz i jeszcze za aprobatą rodziny to to jest ok. Jak niejedni muszą kłamać swój "dom" bo mają swe wizje - to jest już mym zdaniem nie tak. Morskie -( ale nie takie 100 - 300 l - bo co to niby jest? kałuża?)- tylko taki kawałek prawdziwej rafy niestety kosztuje. Dla tego pomimo że na dzień dzisiejszy dzieki Bozi jeszcze mnie stać - powiem że nie warto w to iść. To tylko chłonie kasę. Gdzieś napisałem że gdyby znalazł się kupiec na to wszystko wartościowo odpowiednio przedstawiając ofertę - pozbyłbym się tego od razu. Dziś tęsknie za neonkami dyskowcami skalarami. Tam można stworzyć prawdziwą zieleń nie do uzyskania w rafowym z rybkami. O innych problemach prowadzenia takiego biotopu nie wspominając. Ale to tylko moje zdanie. Mam morskie, stosunkowo duże, ale kaso chłonne i pomimo że znajomi są zachwyceni jak to widzą i ja sam widzę efekty swego zaangażowania to co raz bardziej jestem na nie.To po prostu worek bez dna. Hobby ma cieszyć a nie stwarzać dodatkowy stres czy "aby wszystko tam będzie dobrze".

dlatego myślę o FO na tym poziomie jakim jestem. Jak poprawi się a FO mi się znudzi to pomyślę może o czymś innym. Neonki palety skalary i inne przerabiałem i jak wszytko się nudzi....a mój wykładowca powtarzał

"......jak kraść to miliony, jak kochać to królewny , a jak spadać to z wysokiego konia....."

Poczytam popiszę posty i powymieniam zdania i zobaczę. Palety już prawie sprzedałem.Sprzęt odkarzę i przerobię trochę szafkę...........a w między czasie samo wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były tu gdzieś wypowiedzi tego kolegi co miał takie fajne osiągniecia a potem zlikwidował - poszukasz na pewno znajdziesz. Widać było że to człowiek poświęcający się swej pasji. Tam było to wyliczenie kosztów utrzymania. Myślę że dobrze zapamiętałem. Stwierdził że za to akwarium - utrzymanie/rok- woli pozwiedzać trochę świata....i zlikwidował.. z tego co ostatnim razem wyczytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie to nie była jego pasja,tylko chwilowa zachcianka, skoro zlikwidował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zaglądanie do cudzego portfela jest trochę nie ładne. Człowiek pyta i czeka na jakąś odpowiedź a nie pamiętam żeby pytał czy go będzie stać. Panowie opanujcie się, nawet jeśli to zachcianka i odwidzi się za jakiś czas tym lepiej dla nas. Będzie dobry sprzęt do kupienia w dziale targowisko :D Więc trzeba dobrze doradzić :P

Andrzej nie tłumacz się ze swoich nałogów to twoja prywatna sprawa i nie powinna nikogo interesować. Masz ochotę założyć solniczkę,zakładaj na pewno znajdzie się ktoś kto Ci pomoże.

Miłego dnia :)

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czytam całymi dniami i poznaje tajniki. Zabudowę już przerabiam aby pod zbiornikiem było więcej miejsca.

1. konkretne pytanie czy tło z PCV spienionego można wkleić od środka? Ponieważ od zewnątrz mam czarne a nie chce mi się farby skrobać?

2. Jaki odpieniacz kupić - średniej klasy dość wydajny dla FO ewentualnie z zapasem mocy

MAX wysokość pod szafką to tylko 55cm a to chyba za mało na odpieniacz?

Czy zbudować koło szafki drugą z komorą na odpieniacz?

Jakie kupić pompy cyrkulacyjne i czy mogę mojego nj 2300 wykorzystać?

Edytowane przez Andrzej998

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Czarne ci się nie podoba ? PCV możesz wkleić od środka ale na tyle dokładnie żeby nic się nie dostało pomiędzy szybę a tło.

Ad.2 Odpieniacz do 600 l z samymi rybami ? Wydaje mi się że jak złapiesz bakcyla to kupisz wreszcie korale ;) Zapas jest zawsze wskazany i tu wybór jest ogromny. Generalnie wszystko zależy jakim budżetem dysponujesz. Na targowisku jest np.ATI power cone 250i super odpieniacz ale trochę kosztuje. Jest parcie na BK super wydajne i stabilne.

Wysokość 55cm to mało dużo za mało chyba że kupisz jakiś odpieniacz zewnętrzny i postawisz poza szafką na ale to już względy estetyczne.

Sump jakiej wielkości ,ile przegród i jakich wymiarów ?

Cyrkulacja albo po taniości- JVP

Albo po jakości - Tunze, Koralia

Nj 2300 jako cyrkulator ? Nie koniecznie bo musisz mieć jakieś pole manewru do ustawienia cyrkulacji. Poza tym znowu estetyka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ta wysokość mnie martwi........mogę podnieść na ramie ale to mi da góra 5-6cm. A są jakieś niskie odpieniacze i dobre do wysokości 40-45cm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem więc sump ma wymiary 110x50x30 i cztery komory przelewowe. A wysokość jednak 60cm stelaża. Mogę podnieść dobudować od spodu ramę czyli miałbym 65-66cm.

Tu link jak to wyglądało..........

http://dyskowce.info/nasze-zbiorniki-z-dyskowcami-8/zbiornik-160x60x70-bornucha/

Edytowane przez Andrzej998

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie oferty sklepów ,tam zawsze są podane wymiary odpieniaczy. Szukaj odpieniacza o wydajności większej niż objętość twojego systemu.

Potem możesz szukać używanego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja skrycie przed innymi forumowiczami, bo mnie zlinczują - powiem - możesz zastosować "mułapkę" - przy rybkach bym się tego w ogóle nie bał.... bez dodatkowych badziewi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja skrycie przed innymi forumowiczami, bo mnie zlinczują - powiem - możesz zastosować "mułapkę" - przy rybkach bym się tego w ogóle nie bał.... bez dodatkowych badziewi.

Bez przesady. Jakiś dobry używany odpieniacz kupię chyba do 1500pln i ze dwie pompy po 500. Wtedy mógłbym startować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję informacji na temat odpieniacza tunze 9430? Wyczytałem o nim że ma dobre parametry. Czy ktoś ma ten sprzęt? Skoro pompy cyrkulacyjne tunze są najlepsze to czy odpieniacze też są dobre? Drobne zakupy w trakcie i przeróbki miejsca pod akwa. Teraz muszę kupić dobry i wydajny odpieniacz z zapasem 2x. Po obliczeniu samej wody w zbiorniku i sumpie będzie 650l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BK lub Reef octopus,Vertex jest ich sporo ale wszystko zależy od zasobności portfela.Tańsze i również konstrukcje DIY od Sebastka,Seba,DarkaB30.

Można znaleźć za przyzwoite pieniądze z drugiej ręki.Lub prosto z "fabryki" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie właśnie sprzedaje swój zbiornik kolega o którym wspominałem wyżej że miał tak fajne akwa. i zrezygnował. A co niektórzy tu twierdzili ze niby miał chwilowy kaprys.... odsyłam do jego historii..... To był fachman w tym co robił....Kolega Morog...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×