Skocz do zawartości
mariuszduch

Metoda na ospę ?

Rekomendowane odpowiedzi

A jak z tą Twoją obiegówką i cyrkulacją? Może jest za słabe "wymiatanie badziewia?" i stąd jakieś dziwne gluty Ci się osadzają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po lekkiej modyfikacji obiegu odrobinę się poprawiło.Cyrkulacja buja cały czas więc większość osadów unosi się.

Dziś hepek coraz częściej opuszczał swoją kryjówkę. Do żarcia startuje pierwszy.Jednak dalej cały jest zsypany.

Miękkie pompują się normalnie tak jakby nie reagowały na specyfik. A może to lipa z tym CMF ? jakaś zabarwiona woda ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem wszech wiedzącym ale jak zmieniłem obiegówke na taką "je-but" - to się wszystko "naprawiło". Wydaje mi się że szybszy obieg szybciej wymiata do filtracji całe "złe" ustrojstwo....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w tym momencie można by wrócić do tematu z działaniem odpieniacza . Np: obieg 5000l/h a odpieniacz 2000l/h może w dalszym ciągu nie ogarniam tematu. Chyba taki setup będzie nieodpowiedni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtracja przynajmniej dla mnie to nie tylko odpieniacz. Ja tak rozbudowałem filtrację że ktoś może pomyślałby że przesada. Ale jak miałem zastosowane schematy przez "speców" to była tragedia. Wymyśliłem sobie po swojemu i teraz jak na razie widzę efekty. Czy będzie to trwałe - tylko czas pokaże. Postawiłem na silny obieg/ silną cyrkulację/ filtrację mechaniczną/biologiczną/jeszcze raz mechaniczną. Na razie działa....W tym schemacie zastosowałem uv/ filtr po4/węgiel. odpieniacz i ozon/reduktor/ mikser. oczywiście jeszcze dolewka, i już pompy dozujace specyfiki ale jeszcze podaję na "czuja".gabarytowo w m2 to większe od baniaka... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy mocnym obiegu wszelkie "zło"szybciej i częsciej trafi na odpieniacz i może o to chodzi

pozdr.Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija 5 dni od użycia preparatu.

Żadnych objawów które mogły by wskazywać na katastrofę. Hepatus coraz częściej bryka w toni.

Rozmawiałem dziś z człowiekiem który głęboko siedzi w biznesie akwarystycznym,powiedział mi że CMF jest mocno rozcieńczony.Może to przyczyna braku zejść zwierzaków :D

Pytanie do użytkowników lamp UV. Jak świecić czyli ile czasu jaki odpowiedni przepływ dać

Jutro będę miał do dyspozycji 36w lampę , szczerze powiem że nie mam zielonego pojęcia jak jej używać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ospie dobrze jest podnieść temperaturę wody i zasolenie zmniejszyć aby rybom lepiej sie oddychało. Cysty rozmnażają sie tylko w skałach a na rybie dojrzewają wiec podwyższona temperatura przyspieszy ich wylęg i szybciej opuszczą ciało ryby a to oto chodzi.

Jak miałem ospę to lampa uv mi za wiele nie pomogła, dopiero ozonator pomógł w oczyszczeniu zbiornika. Ozon lepiej sterylizuje zbiornik niż lampa uv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ospie dobrze jest podnieść temperaturę wody i zasolenie zmniejszyć aby rybom lepiej sie oddychało. Cysty rozmnażają sie tylko w skałach a na rybie dojrzewają wiec podwyższona temperatura przyspieszy ich wylęg i szybciej opuszczą ciało ryby a to oto chodzi.

oj, cos nie tak.

te kropi na rybie to wlasnie zgrupowania dojrzewajacych cyst. kiedy sie uwalniaja to jest to juz forma "dorosla" bruzdnica i jako taka plywa w wodzie dopuki nie znajdzie zywiciela. ma na to okolo 8 godzin i jesli w tym czasie nie przyczepi sie do skory lub skrzeli ryby opada na dno i albo ginie albo przechodzi w postac przetrwalnikowa. jesli uda jej sie zagniezdzic w ciele ryby w tym miejscu powstaje znowu kropka a w niej zaczynaja sie rozwijac cysty.... i cykl sie zamyka.

podniszac temperature powodujemy, ze skraca sie cykl rozwojowy w ciele ryby i cysty szybciej opuszczaja skore.

pasozyta mozemy zabic tylko jako forme plywajaca, wiec mamy na to te 8 godzin pomiedzy "wykluciem" a znalezieniem zywiciela badz przejscie w forme przetrwalnikowa.

w normalnej temperaturze trwa to zbyt dlugo, zeby stosujac dawke leku 1 lub 2 razy wszystkie cysty opuscily zywiciela dlatego podnosimy temperature aby wywolac rzut wykluwania sie cyst w fazie kiedy stezenie leku w wodzie jest najwiksze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zgodze sie z tobą, to coś co widzimy na rybie to prawie dojrzała postać pierwotniaka. To coś rozmnaża sie dopiero po opuszczeniu ciała ryby, osiada to na skałach i przekrztałaca sie w cystę i dopiero wtedy następuje podział w wewnątrz na tysiące osobników. Po wykluciu zaczyna to pływać i szukać żywiciela przez kilka godzin i wtedy to należy atakować ozonem lub innym specyfikiem. Tak to jakoś pamiętam z mojej walki z ospą, Aby z tym skutecznie wygrać należy dokładnie poznać cały cykl życia tego pierwotniaka

Edytowane przez to1mas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście wspomagające są w tym okresie wymiany wody.

należy dokładnie poznać cały cykl życia tego pierwotniaka
dobrze prawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez to kiedys przerabialem i pamietam wlasnie taki cykl zyciowy ;)

pewnie wynika to z tego, ze ospe najczesciej wywoluja cryptocarion lub oodinum i jeszcze pare pierwotniakow lub bakterii (nie chce mi sie teraz szukac)

zgadzamy sie w jednym - zwalczac mozna tylko plywajac zarodniki w bardzo krotkim czasie.

postac umiejscowiona juz w skorze ryby jest nie do ruszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a także jak jest cystą i siedzi w skale lub piasku. Wtedy najlepiej jest podnieść temperaturę i zmniejszyć zasolenie aby rybą było lżej i przede wszystkim należy zapewnić im spokój bo stres powoduje osłabienie ryby i ponowne jej zarażenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja dalej zapytam,

kolega teoretyk, czy praktyk ??

Praktyk.

W stopce jest napisane kiedy było zalane pierwsze akwarium.Następnie powstało nowe 200l akwarium plus mały sump.

Dużo czytasz ? A rozumiesz coś ? Sugerowałeś się moją stopką, więc wyżej masz dokładniejszy opis.

A tak w ogóle miałeś wnieść coś do tematu i co ? NIC !

Z całym szacunkiem ale jeśli odwiedzasz to forum tylko po to żeby robić zadymy to ja dziękuję.

Panie Adamie jeśli pan do mnie pisał :) to był kupiony od kolegi z forum jako malec :)

kolego chyba zabrnąłeś w ślepy zaułek, i sam coraz bardziej się pogrążasz. :D

Nie wciskaj mi tu kitu o jakimś nagle powstałym w twojej stopce 200l akwarium z 2010 roku, bo niespełna rok temu pchałeś ledy do reefmaxa i

wyżynałeś z niego panel.

Skoro zabrnąłeś już tak daleko to pokaż te swoje 200l, bo coś mi sie wydaje ze robisz tutaj nas wszystkich poprostu w ch**a.

Pan Adam nie pisał do ciebie! - CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nic nie zrozumiałeś. Za chwilę podam ci numer konta i pin. Może być ?

Najlepiej będzie jak wrócisz tam skąd przypełzłeś.

Proszę moderatora o wyczyszczenie tematu ze spamu lub zamknięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pokazesz baniak ?

Myślę że niema sensu prowadzić dalej rozmowy z tym osobnikiem.

Sushi powiedz lepiej jak jest z tą UVką ? Czy ma chodzić 24h czy w jakimś cyklu ?

Tak jak napisałem wyżej dziś będę miał 36w.

Gość podpowiedział mi żeby dać przepływ najmniejszy i włączać lampę max 5h/dobę. Jak to jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×