Skocz do zawartości
Norrden

[LED] Oświetlenie, kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posolonych i zapaleńców DIY :)

Mam kilka małych ( tak mi się wydaje) pytań odnośnie oświetlenia led.

Planuję do oświetlenia zbiornika 200L brutto użyć niżej wymienionego sprzętu :

24 x LED Cree XP-E, Royal Blue - D3

8 x LED Cree XP-E, Cool White - R4

4 x LED Cree XP-E, Red - R2

Czy to dobry wybór ? Biorę pod uwagę fakt iż więcej jak połowa użytkowników albo robi lampy na styk i używa maksymalnej mocy białych XP-G przy jednocześnie ich minimalnej ilości albo skręca je w przedział 50 - 70% używając ich więcej - stąd wybór XP-E zamiast XP-G. Czy dobrze planuję ? Czy czerwień dobrze się spisze w takim układzie i przy takiej ilości ?

Planuję to wszystko zasilić 24 Volt`owym zasilaczem odpowiedniej mocy. Nitki po 6 sztuk zaś na każdej driver z funkcją PWM - kolejne pytanie, jaki driver użyć by był tani i dobry ? ( mr. elektronik odpada, nie przesadzajmy, nie dam 50+ zł za to że zwie się mr.elektronik)

Ulepić coś mogę sam, lecz nie mam pojęcia co się nada, macie może jakieś wskazówki, schemat czy coś ? Eagle nie jest mi obcy, choć szczerze powiem że się uczę :)

Dodam że planuję sterować tym Arduino lub jego pochodną ( może to i głupie ale umiem się tylko tym posługiwać :P)

Jeśli o coś nie spytałem a powinienem, to proszę o jakieś informacje :)

Pomożecie ?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Norrden

Edytowane przez Norrden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do typu diod to za bardzo się nie znam,ale stosunek białe-niebieskie wydaje się być poprawny,sam mam 1:1 i niebieskie mam na 90%,białe na 60%,co do driverów i samego sterowania to poczytaj np. tematy kolegi @morświna,całość driverów na jednej płytce nie trzeba upychać kilku ,sterowniki również wyglądają obiecująco,na forum jest sporo magików od diy,na pewno coś sobie dobierzesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dajesz białe XPE - co jest moim skromnym zdaniem bardzo dobrą decyzją, odpuść sobie zupełnie czerwone diody, w ich miejsce

Weź Niebieskie (ale nie RB tylko Blue). Zasilając z 24V dobieraj ledy wielokrotnością "6"

Lubisz fiolet? Jeśli nie to rozważ zmianę ilość RB D3.

Ja bym radził w tym zestawieniu 18:12:6 RB : WHT : BLUE i będzie niebiesko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, skaczę po googlach i widzę że kwestia kolorów to drugie tyle rozmowy, wiele kombinacji jest ciekawych kolorystycznie :)

Zawsze można wylutować diodę z pcb i dać inną ( co w przypadku samych diód XP-E nie będzie stanowiło problemu).

Jak rozwiązać kwestię driverów, polecasz jakiś schemat ?

O ile dobrze rozumiem, to sterując np. Arduino muszę zastosować wspólny zasilacz dla lampy i tego komputerka i zastosować przetwornicę 24V > 12V( maksymalny dopuszczalny przez Arduino) bo inaczej nie posteruję PWM, tak ? - Gadam o nim tyle bo go mam, więc chciałbym zastosować w postaci sterownika oświetlenia, temperatury, dolewki itd.

Edytowane przez Norrden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, ja tylko kontrolne pytanie. Czy komus udalo sie wyselekcjonowac set ledow blue cree aby odpowiadaly swietlowka ati blue plus??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbuduj drivery na MBI6651 - sygnał PWM możesz podać bezpośrednio z kontrolera ALE lepiej zastosuj jakiś bufor po drodze bo jak Ci MBI trzaśnie a czasem się zdarza zwłaszcza w eksperymentach DIY to wywalisz w kosmos procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie pytanie do Głównego Nadprądowego:

Stosowałeś kiedyś w swoich lampach ledy UV i ile ?

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w ilości nieco mniej niż 10% mocy sumarycznej lampy. UVki miałem już różne, w tej chwili mam dosłownie kilkanaście chińskich typów ale to jest wydaje mi się najciekawsza dioda z jaką się spotkałem.

http://www.ledengin.com/products/emitters#LZ1

Nawiasem mówiąc w ogóle bardzo ciekawe Ledy ma ta firma w ofercie i głęboko zastanawiam się nad zrobieniem lampy tylko na nich. Przyzwoita wydajność a co ważniejsze widma o jakich u Cree nie uświadczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja też nie mam obiekcji do Chińczyków i kupiłem UV opisane 700mA 395-410 nm. Na razie dołożyłem do mojej lampy (30 szt. cree 4 cw 8 B 8 RB) 2 szt uv i jest bez porównania FLUO. Mam zamiar dołożyć jeszcze dwie.

Na razie nie chcę wysuwać zbyt daleko idących wniosków, ale przy moim very,very low tech baniaku z miękkimi, lps i nadzwyczaj dobrze czującą się xenią to właśnie po dołożeniu uv akry ruszyły i rosną. Tak długich polipów nie widziałem.

Pozdrowienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×