Skocz do zawartości
mariuszduch

Wymiary sumpa a działanie odpieniacza (odświerzony)

Rekomendowane odpowiedzi

Temat już jest zapomniany, więc może w nowym będzie więcej odpowiedzi ?

Jaki ma wpływ wymiar komory sumpa na pracę odpieniacza ?

Osoby wnoszące coś do wątku będą nagradzane niespodzianką :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle że źle zadałeś pytanie. Poinno brzmieć wymiary sumpa, sposób podłączenia odpieniacza, wydajność pompy odpieniaczy, wydajność pompy podającej, realna wydajność pompy obiegowej w stosunku do wymiaru komory odpieniacza, przepływ przez sump ... i wiele innych czynników jaki mają wpływ na wydajność odpieniania.

Myśle że sam wymiar komory sumpa ma wpływ bo trzeba do niej dobrać odpieniacz i nie mówie tu o jego wymiarach ale o wydajności, choć sama praca odpieniacza zmienia się dopiero w skrajnych przypadkach, i jest uzależniona od wymiany wody w tej komorze tj od prędkości obiegu wody. Z moich osobistych doświadczeń wynika iż dla spsów (biorąc pod uwage sprawny odpieniacz), cała woda z obiegu powinna przejść 3 razy przez odpieniacz, co za tym idzie przez komore sumpa w której stoi. I teraz mając 500 litrów wody w obiegu, minimalna realna wydajność pompy obiegowej powinna być 1500 l/h ale wiemy że woda się miesza, a wydajność pomp spada z czasem z różnych przyczyn więc warto zrobić zapas.

Dodatkowo żeby woda z akwarium przeszła przez odpieniacz 3 razy to pompa podająca do odpieniacza musi wpompować wode minimum 3 razy z całego systemu i znów zależy od konstrukcji. pompa pieniąco podająca, zasilanie z komory sumpa i pompa w recyrkulacji bądz zasilanie ze spływu.

wymiar komory odpieniacza ma znaczenie bo jeżeli zrobisz za mała w stosunku do pompy obiegowej którą masz, a masz odpieniacz nie podłączony do odprowadzenia wody z komina to wtedy woda może ci przelecieć przez komore z pominięciem odpieniacza, i odwrotna sytuacja w drugą strone ale to już troszke inna bajka. W kązdym z wypadków kupując jak to zwykle bywa przewymiarowiony odpieniacz wszystko da rade

PS jak sie myle to mnie poprawcie

Edytowane przez boogiee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kostium-prezent-niespodzianka-326426.jpg

Obiecany prezent :)

Do sedna czy czasami nie jest tak że część wody ze spływu nie trafi do odpieniacza. A co z wodą z odpieniacza. U mnie woda "oczyszczona" z odpieniacza trafia na nowo do tej samej komory w której stoi pienidło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie o to mi się rozchodzi :-P dlatego swój podłączyłem pod spływ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak zmierzysz wydajność pienidła żeby to był pomiar obiektywny? A wydajność całego systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

optymalnym rozwiazaniem bedzie takie ustawienie odpieniacza i sumpa zeby woda z odpieniacza trafiała do kolejnek komory bezposrednio a nie mieszala sie z wodą ze spływu. apropos przeróbki delteka na pompe tunze, to ma za soba podobną przygodę, ale z kopia delteka na 3 pompach ab2000/1. zastapiłem ten system 3 pomp jedną pompą tunze 9430.04.

W prawdzie zmienilem korpus na nowy, ale nowy jest nizszy wiec czas kontaktu piany z wodą jest krotszy, a wiec gorszy. Mimo to redox w zbiorniku w ciagu 10 dni wzrósł z 220 na 320mv.

Dodatkowo zapach wody po tych 10 dniach przestał byc taki koralowy. W momencie właczenia nowego odpienka strasznie smierdziało powietrze z kubka tym specyficznym zapachem. tak wiec ci ktorzy maja delteki i w ogole systemy na Ab2000/1 maja duze pole do popisu przez zmianę na jakąś lepszę pompę do pienienia. tunze tu nie jest złym wyborem jak widzę.

Edytowane przez jacek_1970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak fajnie wyszło :D Największą zaletą dla mnie jest jego stabilność.

Wracając do tematu,"czysta" woda z odpieniacza powinna trafiać do następnej komory a nie mieszać się w tej samej.Ale niektóre konstrukcja pienideł nie pozwalają na takie rozwiązanie.Co wtedy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

omijac takie pienidło :), przerobic? no albo wtedy inwestowac w przewymiarowaną pompę obiegową. bo jak przeplyw wokol odpienka bedzie intensywny to mieszanie brudnej z czystą bedzie najmniejsze.

Mozna kombinowac coś z konfiguracją rury spustowej zeby jej wylot był blisko otworu wlotowego odpieniacza.

mozna wstawic jakąs taka niecalkowita przegrodę, utrdniająca mieszanie opcji jest kilka, w zaleznosci od tego jak to wyglada w konkretnym przypadku

Edytowane przez jacek_1970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, nie ma to większego znaczenia dla wydajności odpieniacza, przecież woda przez tę komorę cały czas przepływa napędzana wydajnością pompy obiegowej i grawitacji.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek - wg. twojego toku rozumowania należy omijać większość topowych odpieniaczy na rynku.

Nie ma żadnego znaczenia czy cała woda trafi do odpieniacza czy nie bo... bo w jednym cyklu przepływu przez odpieniać i tak woda nie oczyszcza się nawet w 50%.

Jak Seb napisał - obieg wody w akwarium powoduje że woda trafia do odpieniacza kilka lub kilkanaście razy na godzinę i to wystarczy.

To nie woda osmotyczna gdzie proces oczyszczania jest jedno przebiegowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smith, tak wiem ze to nie osmoza, ale zauwaz ze jesli 50% po 1 przebiegu to jesli ta sama woda tam trafi to te 50% juz daje tylko 25% tego co przy 1 przebiegu.

wiec warto zeby woda czysta z brudna jak najmniej sie mieszala.

w ogole uwazam ze regulacja przekrojem wylotu skosnie ucieta rurą czy inną zasówą jest pomyłką. BK exclusivy maja regulację za pomocą zmiany wysokosci przelewu i wtedy mozna łatwo przelewać za przegrodę 1 komory.

Ale jak pisalem poprzednio jak bedziez miał wielką pompe obiegową to wpływ mieszania bedzie znikomy. A ponieważ ja nie lubie duzych pomp obiegowych (koszt prądu i samej pompy) staram się zminimalizować mieszanie się wody w 1 komorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle że po prostu pompa odpieniacza powinna zasysać więcej wody aniżeli w danej chwili wpada do komory i czy pomieszana czy nie, woda z całego systemu powinna przejść conajmniej 3 razy a woda z komory odpieniacza przez odpieniacz jak najwięcej razy. Oczywiście nie jest to najistotniejsza rzecz wpływająca na wydajność odpieniacza, bo oczywiście jest nią ogólnie rzecz biorąc jego konstrukcja.

Pierwsza komora powinna być tak duża żeby odpieniacz się zmieścił, a on sam powinien być dobrany do obsady. Robiąc dwa połączone systemy akwarium i sump myśle że ważniejszy jest dobór pomy obiegowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem co o tym myśleć. Więc jaka pompa powinna napędzać odpieniacz w np 300l akwarium ?.

Powiedzmy pompa obiegowa 3000l/h spadki i straty da nam ze 2000l/h obiegu to ile powinna podawać pompa odpieniacza? 3tyś ,4tyś ?

Cz dawać słabiutką pompę obiegową ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle że pompa nawet o realnej wydajności 1500 l/h wystarczy, ilość wody przelatującej przez odpieniacz zależy od jego konstrukcji ale powinna cała woda w obiegu przejść przez pompe odpieniacza ok 3 razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś kiepsko to widzę.Słaba pompa słabe podnoszenie,a co z odpieniaczem? zmieniać pompę.

Mam odpieniacz na pompie o wydajności 900l/h obiegówkę 2300 ale realnie może jest z 1000l/h

Co w takim przypadku radzisz ??

Zmienić obieg,czy dać o wiele mocniejszą pompę do pienidła ??!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz ja mam pompe obiegowa regulowana delteca (3 biegi ) sam na poczatku uzywalem 1 potem 2 biegu aktualnie jest na max 4500l/h i uwierz mi ze golym okiem widac roznice w jakosci wody co potwierdza tez redox.

Pry duzym przeplywie mam lepsza klarownosc wody, dodatkowo szybciej detrytus trafia do sumpa.

To moje spstrzezenia dotyczace obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem na to że się wypowiesz Marcin :)

Zawsze uważałem że obieg musi być silny ale jak to ma się do tego co pisze @boogiee ? Przy twoim setupie Marcin pompa odpieniacza musiała by mieć 13500l/h !!? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×