Skocz do zawartości
dcieslik

Start z nową 300etka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Po ostatnim nurkowaniu w Egipcie przyszedł czas na likwidację akwarium słodkiego :D i założenie solniczki

Od ponad miesiąca czytam różne fora by się do tego przygotować jak najlepiej, jednak wciąż sporo pytań się nasuwa. W akwariu będą zapewne koralowce miękkie i parę SPS, ekipa sprzątająca i parę sztuk rybek.

Chciałbym byście mi pomogli wyjaśnić parę niewiadomych, akwarium będzie 300 litrowe z sumpem zrobionym z akwarium 126l w sumpie będą trzy przegrody(ale o tym później).

1. Komin będę wklejał trójkątny, w nim będzie tylko rewizja i spływ, powrót druga stroną akwarium.

2. Chciałbym zastosować orurowanie 25mm, zarówno dla spływu, rewizji oraz powrotu

3. Sump będzie raczej nie za wielki i największą, pierwszą komorę będzie zajmował odpieniacz 40cm pózniej jakieś media (np. siporex) 25cm i miejsce na pompę 15cm

4. Pompę chcę zastosować o wydajności 2400-3000l/h Tuzne Silence 1073.020 albo Aquarium Systems New Jet 3000

5. Cyrkulatory na początek dwa Tunze 6045 4500l/h

6. Oświetlenie 4x54w T5

7. Odpieniacz DIY z odpowiednia pompą.

Czy ze spraw technicznych wszystko dobrze pomyśłałem, czy coś należałoby innaczej zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powrot zrob na 20- stce

doloz jeszcze ze dwie swietlowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spływ zrób na 32mm, powrót i rewizję na 25mm. Moim zdaniem nie ma sensu tak bardzo zwężać powrotu, tym bardziej,że NJ 3000 i Tunze mają wylot na 25mm.

New jet 3000 to dość głośna pompa, lepiej weź Tunze. Jeśli chciałbyś trzecią opcję to ja u siebie mam założony AM Eco Runner 2700 i z tych trzech pomp jest najcichsza, niestety droższa, ale warto dołożyć.

Dwie tunze 6045 to trochę za mało, weź jedną 6065 i jedną 6045.

Sumpa mógłbyś sobie zrobić większego, im większy tym większa wygoda dla Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak istotny jest większy spływ? 25mm nie wystarczy?

Z pompą dobry pomysł zamiana na AM, a istotne dla mnie jest mniejszy hałas i mniejszy pobór prądu. Połączenie cyrkulatorów 6065 i 6045 też brałem pod uwagę.

Co do sumpa to maksymalnie mogę zrobić go na 110cm bo faktycznie 80cm po włożeniu odpieniacza mocno zmniejsza resztę komór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spływ zrób na 32mm, powrót i rewizję na 25mm. Moim zdaniem nie ma sensu tak bardzo zwężać powrotu, tym bardziej,że NJ 3000 i Tunze mają wylot na 25mm.

Ciekawe jest to co piszesz, szczególnie że ja na wylot newjet 3000 dzisiaj włożyłem rurę giętką o średnicy wewnętrznej 19mm, co prawda 25mm też będzie pasować, ale końcowe zwężenie wyjścia z new jeta i tak ma 20mm. Nie ma znaczenia czy powrót będzie 25 czy 20mm .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakuś, rzeczywiście wejdzie tam 20mm, na górę. Na dół wchodzi 25mm.

Obok sumpa zostaw sobie trochę miejsca na miejsce na automatyczną dolewkę.

Edytowane przez Marcinus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z kwestią spływu 32 czy 25 jak się ma większy spływ na prace komina? I tak spływ regulujuemy zaworem. Szczerze to wolałbym w kominie mieć dwa śrubunki 25 by mniej mniejsca wszystko zajmowało.

Jeszcze jedno z poprzedniego akwarium została mi grzałka przepływowa 300W czy ona zda egzamin z działania za pompą obiegową?

Edytowane przez dcieslik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z kwestią spływu 32 czy 25 jak się ma większy spływ na prace komina? I tak spływ regulujuemy zaworem. Szczerze to wolałbym w kominie mieć dwa śrubunki 25 by mniej mniejsca wszystko zajmowało.

Daj 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego tak istotny jest większy spływ? 25mm nie wystarczy?

Dobrą praktyką jest zrobienie spływu i rewizji na grubszej rurce ponieważ woda spływa przez nie grawitacyjnie, a na powrocie jest tłoczona przez pompę. Chodzi o to, żeby woda tłoczona przez pompę na pewno 'zmieściła się' w spływie.

Jeszcze jedno z poprzedniego akwarium została mi grzałka przepływowa 300W czy ona zda egzamin z działania za pompą obiegową?

Nie warto dławić przepływu. Minimum kolanek itd. Poza tym w takich grzałkach pewnie różnego rodzaju syfki lubią się osadzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosując powrót 25 mm myślałem o zastosowaniu końcówki Loc-Line i nie wiem jaki to jest rozmiar pasujący 3/4 czy 1/2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakuś, rzeczywiście wejdzie tam 20mm, na górę. Na dół wchodzi 25mm.

Obok sumpa zostaw sobie trochę miejsca na miejsce na automatyczną dolewkę.

zrob rzeczywiscie na 20 mm czyli 1/2 cala jesli takie wyjscie ma pompa. przy 25mm bedziesz mial wieksze spadki wydajnosci pompy ze wzgledu na wiekszy ciezar slupa cieczy tloczony do gory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana planów, dzieki waszym podpowiedziom i pompa obiegowa będzie AquaMedic Eco Runner 2700 ona też ma wylot pasujący pod 20mm czy 25?

Już znalazłem 25/25, to czy przy takiej pompie robić powrót na 20mm?

Edytowane przez dcieslik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na tej pompie mam zamontowaną rurę 25mm, nie widać jakiś spadków mocy, wydajności itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK czyli podsumowując, hydraulikę robię na 25mm, komin trójkątny, wielkość sumpa jeszcze przemyślę, cyrkulatory 6045 i 6065, pompa obiegowa AM Eco runner 2700.

A co byście zaproponowali z odpieniaczy gotowych producentów do tej 300? Z obsady będą na początku miękasy i parę SPS oraz parę krewetek, ślimaków, krabów i z 4-6 rybek.

Edytowane przez dcieslik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na tej pompie mam zamontowaną rurę 25mm, nie widać jakiś spadków mocy, wydajności itp.

a wyjscie na pompie jest 20 czy 25 ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×