Skocz do zawartości
mpc

200L + Sump kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

turbo mozzesz wrzucic jak ci sie pojawi juz las debrezji.

tak wlasciwie to one zaczna pozadny cykl azotowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie jakiś ciekawy artykuł o zalewaniu zbiornika i dojrzewaniu czy szperanie po forum to najlepsza opcja?

Znacie jakiś sklep z akwa morska w okolicy Katowic? Wiem ze Erybka.pl ma swoją siedzibę w Zabrzu pewnie tam pojadę po większość sprzętu ale chodziło mi o jakieś miejsce bliżej gdy bede chciał kupić turbo lub Kraby... Jeszcze dodatkowe pytanie gdzie najlepiej kupować korale etc. Żeby były z pewnego źródła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem się dziś do erybki w zabrzu żeby zobaczyć jakie tam mają zbiorniki i przy okazji kupiłem filtr RO + DI z Aquafilter. Niestety jak na razie nie mogę podłączyć bo muszę kupić przejściówkę żeby się wpiąć w dopływ do pralki. Filtr niestety dostałem bez instrukcji ale chyba wszystko wiem co i jak, jedyne pytanie co do dwóch wężyków z góry - rozumiem że ten z zaworkiem to jest dopływ wody a ten czerwony odprowadza ściek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że dobrze myślisz, daj zdjęcie to wyjaśnimy sprawę na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kilka moich fotek pomoże Ci w montażu:

DSCN3958.jpg

DSCN3960.jpg

DSCN3961.jpg

DSCN3959.jpg

DSCN3965.jpg

Wiszące RO:

DSCN3957.jpg

Ten czerwony to ściek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem się dziś do erybki w zabrzu żeby zobaczyć jakie tam mają zbiorniki i przy okazji kupiłem filtr RO + DI z Aquafilter. Niestety jak na razie nie mogę podłączyć bo muszę kupić przejściówkę żeby się wpiąć w dopływ do pralki. Filtr niestety dostałem bez instrukcji ale chyba wszystko wiem co i jak, jedyne pytanie co do dwóch wężyków z góry - rozumiem że ten z zaworkiem to jest dopływ wody a ten czerwony odprowadza ściek?

Jeżeli masz osmozę tego typu co Marcin pokazał na zdjęciu to tam gdzie są dwa wężyki(obudowa membrany) i na jednym jest takie coś, czyli ogranicznik ścieku, to z tego drugiego leci czysta woda, czyt. woda RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MPC, jak już podłączysz to zmień jeszcze układ prefiltrów na: sedyment - węgiel - sedyment. U mnie fotka była robiona sprzed podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do korali to różnie bywa.Ja kupowałem w jednym sprawdzonym sklepie ,ale ostatnio nie miałem szczęścia.Korale od kolegów z forum zawsze były " nie do zajechania" w dobrej formie.Najlepiej jest kupować od sąsiada :)

Edytowane przez mariuszduch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady itd. Jak powieszę to dam foty to zerkniecie czy wszystko dobrze, ja mam jeszcze DI więc rozumiem ze to podpinam do wody RO czystej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI na końcu :)

No wlasnie o tym mowie ;)

Powoli probóje się pozbyć mojego aktualnego akwarium oraz jego obsady gdy zakończe ten proces to myślę że będę mieć już cały sprzęt gotowy pod solniczkę. Moje pytanie czym wspomagać akwarium podczas pierwszej fazy (azotowej) dojrzewania. Chodzi mi o Chemie + Bakterie.. podawać jakieś preparaty? Jeśli tak to jakie? Dodatkowo rozumiem że cyrkulacja + odpieniacz włączam wraz z zalaniem zbiornika?

Nie wiem którą drogą iść czy piasek dać od razu na dno czy dopiero w późniejszej fazie.. doradźcie coś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku tylko bakterie, żadnej innej chemii.

Jeśli chodzi o piasek, to każdy robi po swojemu, ja wsypałem po około 6 tygodniach jak wyleciał syfek ze skał, przynajmniej jego większa część.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja i odpieniacz od początku mają chodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok podpiąłem filtr RO + DI, pytanie czy to normalne ze 75% to ściek? Druga rzecz czy z tym ściekiem coś robicie? Bo wylewanie takich ilości wody to trochę nie ekonomiczne... Nie lepiej jest podpiąć żywice zaraz po drugim sedymencie przed membraną?

Na początku tylko bakterie, żadnej innej chemii.

Jeśli chodzi o piasek, to każdy robi po swojemu, ja wsypałem po około 6 tygodniach jak wyleciał syfek ze skał, przynajmniej jego większa część.

Oki ale jakie te bakterie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to normalne. Ja wylewam, do niczego nie wykorzystuje.

Ja używam bakterii Prodibio Bio Digest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo wylewanie takich ilości wody to trochę nie ekonomiczne... Nie lepiej jest podpiąć żywice zaraz po drugim sedymencie przed membraną?

Możesz wykorzystać te wodę np. podlewać ogródek :) Di ma być za membraną, jak założysz przed, to żywica szybko straci swoje właściwości. Dobrze by było gdybyś sprawdził wodę po przejściu przez osmozę TDS-em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm niestety nie posiadam takiego miernika... zbadam z ciekawości parametry wody, PH, KH, GH, NO3 itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×