Skocz do zawartości
mpc

200L + Sump kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów! Akwarystyką zajmuje się od kilku lat (do tej pory słodkowodną). Kilka tygodni temu wpadł mi do głowy pomysł aby spróbować założyć akwarium rafowe (później może wpuścić jakiegoś błazenka czy coś..), więc zacząłem czytać... Aktualnie mam akwarium 200L (100 x 50(wys) x 40), chciałbym je przerobić na akwarium morskie. Największe obawy (pewnie jak dla większości początkujących którzy nie mieli z tematem wcześniej styczności) mam co do sumpa, czy do 200L go stawiać? Jeżeli tak to jak duży i czy jest ktoś z okolicy Katowic kto mi może w tym pomoc. Miejsca w szafce pod akwarium mam dość mało 35cm szerokość, głębokość 28cm i wysokość do 50cm wiec wychodzi jakieś około 50L na sump. Czy akwarium które posiadam się w ogóle nadaje do przerobienia pod sump? Rozumiem że trzeba by wkleić komin plus połączyć akwarium z sumpem czyli w dnie bądź ściance wywiercić otwór?

Wolał bym nie zmieniać akwarium ani szafki ale jeśli to będzie konieczne to to zrobię, za parę lat mam nadzieję przeprowadzić się do domu i tam myślałem o jakimś dużo większym litrażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum :) .

Ile lat ma Twoje obecne akwarium? Jak wygląda szafka? Czy to taka typowa szafka z płyty laminowanej?

Generalnie da się wszystko i zależy to głównie od budżetu. W najbardziej budżetowej opcji możesz użyć obecnego akwarium, bez sumpa, ale musisz się pogodzić z tym, że tak podstawowe sprzęty jak odpieniacz i grzałka zajmą kawałek miejsca i odbiją się na estetyce zbiornika.

Czy warto stawiać sump? Zdecydowanie TAK, wiele rzeczy ułatwia, pozwala m.in. na pozbycie się większości sprzętu z głównego zbiornika, na stosowanie różnego rodzaju mediów filtracyjnych, na wygospodarowanie refugium, etc.

Żeby zastosować sump trzeba zrobić otwory w dnie akwarium i wkleić komin lub dokleić komin na zewnątrz i wyciąć przelew w ścianie zbiornika.

35x28 cm to jednak trochę za mało miejsca, na upartego można, ale na pewno nie będzie to wygodne rozwiązanie.

Jeśli masz nieco bardziej elastyczny budżet warto zainwestować w szafkę i akwarium przeznaczone pod morszczyznę.

W akwarium najważniejsza jest powierzchnia dna, a z szafce jej wysokość i przestronność, żeby wygodnie operować przy sumpie i całej reszcie sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, to akwarium mam od jakis 4 lat, wczesniej mialem 112L przez kilka lat. Ta szafka jest typowa szafka pod akwarium ale nie całość jest zabudowana dlatego pod nią jest tak mało miejsca. Coś w tym stylu --> http://www.wromak.com.pl/obrazki/szafka_07.jpg tylko że środkowa część jest mniejsza. Oczywiście mogę zainwestować w szafkę nową i nowe akwarium. W tym wypadku mogę też zwiększyć litraż bo miejsce jest (oczywiście bez przesady żeby sprzęt do całości nie był dramatycznie drogi). Jeżeli macie jakieś propozycje gotowych akwariów pod morszczaki to proszę o link bo trochę szukałem ale nic fajnego nie znalazłem (pewnie za słabo szukałem).

Wiem oczywiście że sump ma też ten plus że można do niego wsadzić cały osprzęt i główny zbiornik jest dużo atrakcyjniejszy.

P.S Jeśli ktoś ma jakiś czytelny schemat akwarium z kominem połączonego z sumpem to z chęcią bym zerknął bo nie do końca rozumiem jak działa komin itd. Tak jak mowie czytałem ale może są jakieś lepsze artykuły na ten temat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdybyś miał zostawiać obecne akwarium to szafkę wymień, bo wielkiego pożytku z niej nie będzie i prędzej czy później zrobisz dostawkę, żeby gdzieś trzymać pokarmy, testy, preparaty i całą resztę potrzebnych lub mniej rzeczy.

Gotowe zestawy zwykle szału nie robią, chyba, że ceną. Zdecydowanie lepiej zaplanować akwarium samemu, dopasować do pomieszczenia i do samego siebie. Myślę, że optymalnie (m.in. dla budżetu) powinieneś celować w pojemności pomiędzy 200 a ~400 litrów.

Tutaj, w wątku Shushi'ego na fotkach dobrze widać komin (akurat w tym przypadku zewnętrzny) i rurki, może trochę Ci to rozjaśni: http://aqua-reef.pl/...78-sushis-reef/

Generalnie polecam pooglądać baniaki w tamtym dziale, przyjrzeć się rozwiązaniom, wymiarom, itd. :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czyli rozumiem ze robienie 200L bez sumpa (nie mówiąc tu o estetyce) to samobójstwo Tak jak mowie za kilka lat będę się przeprowadzać i wtedy chce postawić duże zabudowane akwarium morskie z pełnym osprzętem a to wykorzystać jako test czy to w ogole dla mnie. Czytałem na różnych forach ze ludzie startują bez sumpa i nie maja problemów. Ale wole się zdać na wasze opinie, napiszcie co byście zrobili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ,że bez sumpa się da, ale z sumpem jest wygodniej , praktycznie i estetycznie.Wyobraż sobie cały sprzęt i media w baniaku głównym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czyli rozumiem ze robienie 200L bez sumpa (nie mówiąc tu o estetyce) to samobójstwo

Absolutnie nie.

Jest cała masa sprzętu do właśnie takich akwariów.

Sump nie pozbawi Ciebie widoku cyrkulatorów. A że będzie tam jeszcze grzałka i odpieniacz. Na testy może być jak najbardziej.

Najważniejsza jest pasja i nie poddawanie się. Całą resztę da się załatwić pozytywnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, myślę że pójdę w akwarium bez sumpa, widok grzałki i odpieniacza myślę ze nie będzie aż taki zły. I postawie je na tym akwarium które mam.

Kilka pytań:

1. Co do odpieniacza - co polecacie + czy są odpieniacze zewnętrzne które naprzykład można by powiesić na boku akwarium?

2. Chciałem stawiać akwarium na żywej skale, jak taką skałę kleić. Z tego co rozumiem przychodzi ona w wodzie wiec do klejenia wyciągamy ją z wody?

3. Czym najlepiej kleić skałę?

4. Czy kupować żywy piasek? Zauważyłem przy wielu zbiornikach że przy pierwszym zalewaniu piasek dodawany jest dopiero w późniejszej fazie, dlaczego?

5. Jaki zestaw testów byście polecili, mam trochę podstawowych testów (kropelkowych) z tetry które używałem do mojego aktualnego akwa: kh, No3, No2 etc.

6. Czego używać do łatwego mierzenia zasolenia wody?

7. Oczywiście chce też zakupić jakiś filtr RO, na co zawracać uwagę? Czy taki filtr wystarczy http://erybka.pl/product-pol-416-AquaFilter-Filtr-RO-75-3-korpusy.html czy może iść w RO + DI ?

To na razie tyle, wiem że dużo ale zanim cokolwiek zaczne kupować (gromadzić) to wole wszystko wiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odp:

1, deltec MCE600

2 . 3. można kleić CX5 lub wiercić i nakładać na stelaż z rurek PCV poczytaj o aquascaping

4. ja polecam piasek ATI martwy (trzeba dobrze wypłukać ). Nie którzy czekają aż skała na początku się wypyli i dopiero wsypują jak kupisz skałę od kogoś tego problemu nie ma

5. salifert na początek NO3 PO4 potem Ca Mg Kh

6 zależy tylko od ciebie http://erybka.pl/pol...tometry-50.html

7, taki zestaw jest OK tylko potrzebujesz do niego pojemnika na żywice czyli ten http://erybka.pl/pro...r-RO-DI-75.html

Edytowane przez michal98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, dzieki Michale.

1. Nie ma czegoś tańszego ? 1k za odpieniacz to standard czy dlatego że jest zewnętrzny?

6. Chodziło mi bardziej o to czy któreś urządzenie/metodę polecacie?

7. O co chodzi z zywicą MB 20 lub MB 400? Rozumiem ze w filtrach RO + DI wymienia sie wklady, jesli tak to na ile mniej wiecej one starczaja?

P.S Jeżeli tylko zewnętrzne odpieniacze są takie drogi to proszę o polecenie czegoś z wewnętrznych.

Edytowane przez mpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię pierwsze przymiarki do mojego setupu (napiszcie co myślicie):

- filtr RO + DI http://erybka.pl/pro...r-RO-DI-75.html

- Cyrkulacja - 2 x Tunze 6015

- Odpieniacz Aqua Medic 1000 Blue (czy moze 500 wystarczy ?)

- Sól http://erybka.pl/pro...Ocean-25kg.html (nie wiem na ile takie 25kg soli wystarczy, jak to liczyć)- żywa skała też nie wiem ile, zastanawiałem się czy nie wziąć 10kg żywej z fiji i 10kg suchej,

- oświetlenie tutaj nie wiem zupełnie czy iść w T5 czy w LED (LEDY sa cholernie drogie, warto?) napiszcie co myślicie.

- co do grzałki to mam grzałkę Aqua Nova 150W ze słodkiego zbiornika myślicie że starczy? http://sklep.roslinyakwariowe.pl/aqua-nova-grzalka-150w-p-10390.html?osCsid=6df84e45f95e8

- H2OClean Refraktometr

+ testy z saliferta

Edytowane przez mpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś za małe modele Tunze, dla Ciebie 6025 dwie sztuki to minimum, ja bym dał 6025 + 6045.

Odpeiniacz da radę, nie szalej zbytnio z obsadą. Dużo lepszym,ale droższym wyborem byłby deltec mce600

RO+DI bardzo dobre.

Instanta kup sobie wiaderko 16kg potem przejdź na coś bardziej wzbogaconego.

Skałę najlepiej wziąć w całości żywą.

Na początek kup sobie lampę T5.

Daruj sobie test saliferta na po4, kup tylko na no3, tyle Ci wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś za małe modele Tunze, dla Ciebie 6025 dwie sztuki to minimum, ja bym dał 6025 + 6045.

Odpeiniacz da radę, nie szalej zbytnio z obsadą. Dużo lepszym,ale droższym wyborem byłby deltec mce600

RO+DI bardzo dobre.

Instanta kup sobie wiaderko 16kg potem przejdź na coś bardziej wzbogaconego.

Skałę najlepiej wziąć w całości żywą.

Na początek kup sobie lampę T5.

Daruj sobie test saliferta na po4, kup tylko na no3, tyle Ci wystarczy.

Oki to zmienię cyrkulacje 6025 + 6045, co masz na myśli z brakiem szaleństw? Lepiej dołożyć te 300 PLN i kupić deltatec'a ? Ile skały (mniej więcej) na 200L ? Ile W z tych T5 i jakiego rodzaju? Jak najlepiej je zamontować, Dzienne czy Aktyniczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej kupić delteca.

15kg skały to sensowne minimum.

Lampę kup 4x39W, wyystarczy Ci to na lpsy i miękasy, jeśli chciałbyś spsy [w co wątpię przynajmniej na początku] to wtedy kup 6x39W.

Na początek świetlówki kup pół na pół : białe + niebieskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhm okej:

Czyli coś takiego http://www.aquario.pl/oprawy-oswietleniowe-lampy-t5-t8/144-aluminiowa-belka-oswietleniowa-4x39w-.html i do tego ile K świetlówki użyć najlepiej? Plus jak je montować chodzi mi o niebieskie + dziennie ? na zmianę czy dwie przód dwie tył?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacza nie musisz kupować nowego

mce600 można dostać za 600-700 zł

zamiast tunze możesz dać jvp 102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×