Skocz do zawartości
andy

Długość 3m, jaka optymalna wysokość i szerokość ?

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę dziwna cena za 1m^2 opti. Jakaś ściema.

Z ceną 450zl za m2 to by jakoś grało. Według mnie nie ma mowy, żeby to było opti od pilkingtona, a trochę ten rynek znam.

Pamiętaj, że szkło po pocięciu, przed sklejeniem wypadałoby oszlifować, choćby zgrubnie, bez polerki.

A to są jednak koszta.

Edytowane przez Tofik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwna cena za 1m^2 opti. Jakaś ściema.

Z ceną 450zl za m2 to by jakoś grało. Według mnie nie ma mowy, żeby to było opti od pilkingtona, a trochę ten rynek znam.

Pamiętaj, że szkło po pocięciu, przed sklejeniem wypadałoby oszlifować, choćby zgrubnie, bez polerki.

A to są jednak koszta.

Szkło jest made in china... nie mam pojęcia jak to wygląda, może ktoś na forum widział ? nie pisałem nigdzie że to cena pilkingtona...

http://www.jakszklo.pl/

Edytowane przez andy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, no bo tak dziwnie zabrzmiała twoja wypowiedź - nasz błąd.

A jesteś pewien, że interesuje cię produkt chińskiej jakości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, no bo tak dziwnie zabrzmiała twoja wypowiedź - nasz błąd.

A jesteś pewien, że interesuje cię produkt chińskiej jakości?

W moim interesie... na szybach w autach mam stosowne oznaczenia, jest firma, są kody, zaraz poznać czy szyba jest fabryczna czy była podmiana itd. W przypadku akwarium - zlecając jego wykonanie jak poznać w takim układzie jej pochodzenie ? Oto jest pytanie...

Edytowane przez andy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci broń boże niczego nie chce wmawiać, ale po prostu chcę zaproponować:

1)Kupujesz byle taniej, lub po prostu taniej ale nie wiadomo od kogo i nie wiadomo co.

2)Kupujesz może i dużo drożej, albo drogo, lub po prostu "uczciwą" cenę za produkt, który jest znany na rynku od lat, jego jakość docenia tysiące jeśli nie miliony, a o firmie wiesz że chały nie odwala, bo nie była by znana na całym świecie a jedynie w internecie.

Wieżę w to, że chciałbyś wydać rozsądnie ciężko zarobione pieniądze, i aby ten wydatek potem cieszył.

Ja generalnie staram się trzymać pkt 2. nie tylko dla tego, że nie raz przejechałem się na punkcie 1 ale i dla tego że wiele razy nie żałowałem decyzji z pkt 2. Mimo to, że na początku kieszeń bolała.

Ps. a poznać wykonawcę można np po fakturze. I tutaj dam Ci cenną radę o której już kiedyś pisałem na tym forum.

Jeśli ktoś Ci mówi, że jest to szkło opti, to żądaj faktury zakupu od Pilkingtona, moim zdaniem to żadna tajemnica bo nie o cenę tu chodzi a o proudenta.

Wiedz, że to właśnie pilkington wpadł na pomysł i opatentował produkcję szkła wielkiego formatu, oraz to on rozwiązał i równiez opatentował produkcję czystego szkła opti.

Za tem szkło z chin o nazwie optiwhite nie koniecznie musi się urodzić w dobrej firmie, a jedynie u cwaniaków którzy konsekwentnie niszcza rynek globalny.

Edytowane przez Tofik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, też prowadzę firmę i wiem jak to wszystko wygląda... nie chcę nikomu chleba z ręki wyrywać - każdy chce zarobić. Są różni "fachowcy"a wielu ich takich przerabiałem... i tutaj w tym temacie MORSKIM będzie podobnie, więc jedynym potwierdzeniem tak jak piszesz będzie FV zakupu od producenta - chociaż.... hehh.. książki serwisowe do aut też na giełdzie można bez problemu dostać. Co za kraj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, powiem, Ci tak, że są na szczęcie w tym kraju takie hurtownie, które idą dobrą drogą. Z tego co moje źródła podają to w okolicy poznania masz odział Pilkingtona, może po prostu zapytaj ich czy nie sprzedali by Ci takiej wielkiej tafli, na co raczej nie pójda, ale zawsze mozesz zapytać ich kto jest ich częstym odbiorcą i na tej podstawie kupisz szkło, przez jakiś zakład szklarski. A samego wynonawcę, ze tam powiem mistrza ceremonii mozesz szukać gdzie indziej.

Lub po prostu udać się do AM i mieć pewność ze będziesz miał dobry produkt od dobrej firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - mój baniak jest dużo mniejszy niż planujesz ale za to miałem nieprzyjemność zwrócenia do producenta pierwszego potworka jaki powstał.

W mailach prosiłem o wycenę z Opti Pilkingtona i zero info, że tak nie będzie. Cena była trochę niższa niż AM (ale nie było to więcej niż 15-20% różnicy).

Dopiero w momencie gdy już telefonicznie jeszcze raz poprosiłem o potwierdzenie to najpierw było, że jest to Opti ale na pytanie czy Pilkingtona - to się okazało, że nie.

To był pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Jednak zdecydowałem się zamówić akwa.

To co przyszło było poniżej jakiejkolwiek jakości - chyba sam bym skleił lepiej.

Po tej wtopie (na szczęście producent zreflektował się, że zrobił strasznego gniota i oddał całą kasę) zamówiłem baniak w AM.

Jakość bez porównania. Widać było też różnicę w kolorze szyb oryginalnego Opti a czegoś co jest odpowiednikiem (nie pamiętam już z jakiej firmy - ale nie była to chińszczyzna).

Generalnie nauczka dla mnie jest prosta - baniak stanowi tylko nieduży procent kosztów postawienia akwa a jest elementem, który najtrudniej jest wymienić jak już się zaleje go wodą. Odpieniacz, pompy cyrkulacyjne, pompę obiegową można w miarę prosto wymienić i już. Baniaka tak łatwo nie zmienisz a tym bardziej tak dużego.

Tym bardziej, że baniak jest rzeczą na którą będziesz patrzył codziennie i jak będzie źle wykonany to będzie to strasznie drażniło. AM może i jest drogi ale poza kwestią obsuwy terminu realizacji (chociaż mi się to nie trafiło) to nie słyszałem negatywnych opinii o ich baniakach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dziwię kombinowaniu przy zamawianiu szkła. To jest najwarzniejszy wg. mnie element systemu. Tutaj nie ma mowy o kombinowaniu. To jest tak naprawdę rama nośna całego systemu, albo jak kto woli kręgosłup. Tutal nie może być jakichkolwiek fuszerek czy odstępstw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy podejmowaniu decyzji odnośnie wysokości, zwróć uwagę także na to, że w akwarium o wysokości 70 cm jest trudno operować(czyt. cokolwiek poprawić chociażby). Wysokość 70 cm wymusza także zastosowanie grubszej szyby, co pociąga za sobą większe koszty szkła.

Jeżeli chodzi o oświetlenie, to odnośnie ledów nie będę się wypowiadał, bo nie jestem ich zwolennikiem, a T5 obawiam się, że mogą okazać się za słabe, chociaż jak widzę nie myślisz o sps-ach także powinny zdać egzamin. Natomiast jeżeli chodzi o HQI i Twoje wymagania to lampa z żarnikami 250W powinna zdać egzamin.

Zgadzam się z tym co napisał kol.co do wysokosci akwa dlamnie max. to 60cm a ze zbiornikiem niema co kombinowac tylko zrobic 300.60.60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 300*60*60 i zrobić kolejnego jamnika.

Kurcze czy jak akwarium ma być duże to od razu trzeba wracać do monotonii długich i wąskich akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przecież optymalny wymiar, można wszędzie sięgnać ręką. 70 cm wysokości to moim zdaniem maks, żeby wygodnie obsługiwać akwa.

Szerokość też powinna być dopasowana do tego czy mamy dostęp z dwóch stron, czy tylko z jednej.

Jeśli ograniczają nas dwa wymiary to można poszaleć tylko z długością :) .

Poza tym, jeśli pasuje do wnętrza to dlaczego nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, dla mnie przy wzroście 182cm te 70cm to już za dużo. U mnie jest 70 wysokości i 70 głębokości baniaka. Nie wszędzie dojdę nawet szczypcami. Czasami muszę zakladać maskę do nurkowania i dzioba na drabinie wsadzać do baniaka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja nie mówię, żeby robić więcej jak 60cm, tylko po prostu że 60cm szerokości będzie strasznie mało to wie nie jeden z mniejszym akwa, jak chce się coś ciekawego zrobić to przy takiej długośći zdecydowanie trzeba popracowac nad proporcjami - 70-80cm minimum moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam.

Przynajmniej częściej od innych czujesz się jak na wakacjach.

Ale poważnie to 10 cm różnicy w wysokości na pewno poprawi komfort serwisowania zbiornika. Oczywiście różnica w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem i jeszcze mam chwilowo 70cm wysokości baniak, jak dla mnie totalnie nie wygodnie coś robić, szczególnie niżej oczywiście. Na początku jak się ma wielki zapał to się człowiek rozbiera z koszulki i moczy po pachy hehehe.

Dochodzi do niezłej wprawy z obsugą szczypiec, ale później jak coś spadnie na piach to potrafi leżeć miesiąc. Wyzej niż 60 bym teraz nie robił. Moim zdaniem dla wygody, jesli lubi się samemu coś działać przy akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek, dla mnie przy wzroście 182cm te 70cm to już za dużo. U mnie jest 70 wysokości i 70 głębokości baniaka. Nie wszędzie dojdę nawet szczypcami. Czasami muszę zakladać maskę do nurkowania i dzioba na drabinie wsadzać do baniaka :biggrin:/>

Przynajmniej częściej masz okazję, żeby posnoorklować :D

@Tofik... jak tu - co kto lubi. Mnie się podoba. http://seaforum.pl/viewtopic.php?f=29&t=2&view=unread#unread nie trzeba od razu nikogo przekonywać, że gust jego jest taki sam jak innych. Więc moim skromnym zdaniem, jamnik fajnie zrobiony, cieszy oko:)

Mnie też się podoba to akwa, ale najbardziej schody :) .

Wspomniana została ważna rzecz, że akwa powinno pasować do wnętrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×