Skocz do zawartości
andy

Długość 3m, jaka optymalna wysokość i szerokość ?

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś mały update...

Jako, że ściana przy której będzie stać akwarium jest ścianą działową za którą jest korytarz wpadłem na pomysł aby zbiornik wpuścić w ścianę ( 40 cm) i mamy wtedy podwójne - bardzo podoba mi się ten pomysł, świetnie to wygląda widziałem kilka na youtube...

Jest tylko mały problem, w tej ścianie z jednej strony idzie komin a z drugiej strony idzie słupek podporowy od schodów, więc długość zejdzie do 220-230 cm, mogę za to zaszaleć na głębokości, myślę spokojnie o 80 cm, wysokość chyba 70 cm - zobaczę (Ledy dają radę ?).

Więc baniak będzie miał 230x80x70 cm - i tak wychodzi ok. 1000L.

Jak myślicie, zbiornik przy takich gabarytach powinien być klejony ze szkła 12mm czy zainwestować w 15 mm ?

pozdro!

Edytowane przez andy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 15 mm, mam zbiornik 180 cm długości z 12 mm i jednak mam delikatny łuk ale bez wzmocnień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał 15mm, ew 12 i sporo "spinek" tylko czy na pewno nie będa Ci one przeszkadzały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... hmm, kolejne schody, ta ściana w której chcę ciąć okno pod akwa to ściana nośna o ile wiem tej konstrukcji domu nie można ruszać :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać podciągi w ścianie. Coś na wzór nadproża.

Co do grubości tych belek musisz porozmawiać z architektem,żeby wyliczył ich "grubość."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać podciągi w ścianie. Coś na wzór nadproża.

Co do grubości tych belek musisz porozmawiać z architektem,żeby wyliczył ich "grubość."

Dostałem info... po wykuciu "okna" wystarczy wmurować żelazne belki od góry i po sprawie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... jest jeszcze trzecia alternatywa, ten salon na prawdę daje wiele możliwości, mógłbym zamknąć trójkątnym zbiornikiem 110x110x110 róg salonu i na dodatek wypuścić 3m tego akwa w lewą stronę, w takim układzie i wilk był by syty no i owca cała. Mam 3 m długości z tym że wąskie na 50cm, ale w rogu jest głębia 110 cm. Co Wy na to ? :)

Edytowane przez andy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... jest jeszcze trzecia alternatywa, ten salon na prawdę daje wiele możliwości, mógłbym zamknąć trójkątnym zbiornikiem 110x110x110 róg salonu i na dodatek wypuścić 3m tego akwa w lewą stronę, w takim układzie i wilk był by syty no i owca cała. Mam 3 m długości z tym że wąskie na 50cm, ale w rogu jest głębia 110 cm. Co Wy na to ? :)

nie za bardzo ogarniam co piszesz powyżej , czy chodzi Ci o taki kształt ? :

http://www.sciviews.org/_phgrosjean/index.html

http://glassbox-design.com/2009/the-drop-off-lps-reef-of-mariusz/

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2121728

albo jak szaleć to szaleć :

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/08/26/article-0-0D96049B00000578-299_634x371.jpg

ewentualnie :

http://25.media.tumblr.com/tumblr_ldphjne9xp1qbiyego1_500.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te z pierwszych linków co podajesz widziałem już nawet w kraju ktoś robi... Ja mam na myśli coś innego, wykorzystać róg pokoju (powstanie akwarium trójkąt i dodatkowo z jednej strony przedłużyć go na resztę ściany ale już nie tak szeroki jak w tym rogu... powstaje cuś podobnego takiej hmm... L-ki ... musiał byś włączyć sobie 3D :) hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy podejmowaniu decyzji odnośnie wysokości, zwróć uwagę także na to, że w akwarium o wysokości 70 cm jest trudno operować(czyt. cokolwiek poprawić chociażby). Wysokość 70 cm wymusza także zastosowanie grubszej szyby, co pociąga za sobą większe koszty szkła.

Jeżeli chodzi o oświetlenie, to odnośnie ledów nie będę się wypowiadał, bo nie jestem ich zwolennikiem, a T5 obawiam się, że mogą okazać się za słabe, chociaż jak widzę nie myślisz o sps-ach także powinny zdać egzamin. Natomiast jeżeli chodzi o HQI i Twoje wymagania to lampa z żarnikami 250W powinna zdać egzamin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te z pierwszych linków co podajesz widziałem już nawet w kraju ktoś robi... Ja mam na myśli coś innego, wykorzystać róg pokoju (powstanie akwarium trójkąt i dodatkowo z jednej strony przedłużyć go na resztę ściany ale już nie tak szeroki jak w tym rogu... powstaje cuś podobnego takiej hmm... L-ki ... musiał byś włączyć sobie 3D :) hehe

włączyłem sobie 3D i wyszło mi coś takiego :

aqua.klin.jpg

i najmniej mnie przekonuje ta szerokość 50 na prawie całej długości , minimum 65 cm , bo wyjdzie wąska kiszka , nie dla akwarium morskiego .

Edytowane przez presidento

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... hmm, kolejne schody, ta ściana w której chcę ciąć okno pod akwa to ściana nośna o ile wiem tej konstrukcji domu nie można ruszać :(

Nie pchaj się w ścianę, tyle Ci mogę doradzić, bo sam mam tak zrobione. Mogą pojawić się problemy z obsługą i ewentualnym usuwaniem problemów w miejscach trudno dostępnych. Może i to efektownie wygląda, ale nie polecam. Czym więcej na starcie przekombinujesz, tym później będziesz bardziej żałował niektórych wodotrysków.

Wpadnij na kawę, to zobaczysz plusy i minusy gabarytów :D

Edytowane przez adam_s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włączyłem sobie 3D i wyszło mi coś takiego :

aqua.klin.jpg

i najmniej mnie przekonuje ta szerokość 50 na prawie całej długości , minimum 65 cm , bo wyjdzie wąska kiszka , nie dla akwarium morskiego .

To jest właśnie to :D Pozwolisz, że skopiuję do szklarza ? :D

Nie pchaj się w ścianę, tyle Ci mogę doradzić, bo sam mam tak zrobione. Mogą pojawić się problemy z obsługą i ewentualnym usuwaniem problemów w miejscach trudno dostępnych. Może i to efektownie wygląda, ale nie polecam. Czym więcej na starcie przekombinujesz, tym później będziesz bardziej żałował niektórych wodotrysków.

Wpadnij na kawę, to zobaczysz plusy i minusy gabarytów :D

Adamie dzięki za info, czuję że mój zbiornik będzie podobny do twojego ( odezwę się na PW).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem to już nie raz, ale co tam, napisze jeszcze raz. :) Woda morska bardzo przybliża akwarium słodkowodne o głębokości 50cm będzie ok, ale jak nalejesz solanki, to te 50cm będzie wyglądać jakby miało 35cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem to już nie raz, ale co tam, napisze jeszcze raz. :) Woda morska bardzo przybliża akwarium słodkowodne o głębokości 50cm będzie ok, ale jak nalejesz solanki, to te 50cm będzie wyglądać jakby miało 35cm.

Będzie 65 cm :) spokojnie...

Właśnie jestem po rozmowie z hurtowanią szkła, wiecie, że na dzień dzisiejszy jest tylko 6 zł różnicy na 1m2 do OPTI ? Za 15mm docięte szyby na baniak zaśpiewali mi 1700 zł ( wyszło jakoś 7m2), kto mi to tylko poklei ? Czuję, żę montaż musiałby być u mnie na miejscu... Ktoś tu wspomniał że AM zaśpiewała 7 tys. za akwa o wymiarach 320 x60x70, czyzby te klejenie kosztowało 5 tys ? :D

Ps. znalazłem fajny zestaw kalkulatorów. może komuś się przyda : http://www.theaquatools.com

Edytowane przez andy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne różnice w cenach...

To 1700 jest za szyby opti Pilkington'a?

Jeśli chodzi o klejenie na miejscu, to nie wiem jak teraz, ale kiedyś dobry był w tym thewald tylko, że terminy zwykle były odległe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×