Skocz do zawartości
andy

Długość 3m, jaka optymalna wysokość i szerokość ?

Rekomendowane odpowiedzi

Temat jest rozwojowy...

Długość + - 3m, chciałbym Was dopytać jaką dobralibyście wysykość i szerokość zbiornika przy tych gabarytach. Strop na parterze jest wytrzymały :D, całą filtrację będę chciał zmontować w piwnicy i wyprowadzić na parter - mam taką możliwość.

Czy lepiej prezentuje się większa głębia czy wyskość ? Czy lepiej zrobić wyższe lub szersze ? Baniak na bank będzie miał przeszło 1000 litrów. Doświadczony ostatnim postem odpuszczę sobie wszystkie "twarde", na początek raczej postawie na miękkie i dużo ryb..

Czy w związku z tym żę większość sprzętu będzie na innym poziomie warto inwestować w cichsze pompy "silent" itd ?

Jak z oświetleniem przy takiej długości ? Ile żarników ? Lubię nowinki, chętnie poszedłbym w kierunku LED'ów.

Jeżeli macie jakieś propozycje sprzętowe bardzo proszę o opinie i sugestie, firmy, modele..

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sam początek zastanów się nad tym co chcesz tam trzymać.

Potem będziesz widział.

Bierz pod uwagę że im wyższe akwa tym trudniej doświetlić. Woda morska "skraca głębię" Proponuję nie mniej niż 80cm a nawet metr :) Wysokość też 70-80cm.

EDIT: jaka będzie wysokość podnieszenia wody z piwnicy do akwa? - ja podejżewam, że z 3m Ci może wyjsć, a to spore obciążenie dla pompy. Nie masz możliwosci zrobienia tak jak na zachodzie? Tzn w pokoju za ścianą tylkną akwa cały magazynek?

Edytowane przez Tofik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miał bym robić akwarium pod korale twarde to zrobił bym 3m x 1,1m x 65/70cm wysokości

Jeżeli tylko pod ryby i miękkie to pewnie zszedł bym trochę z głębokości np do 70cm a wysokości dła jakies 80cm (wyższe niż 80cm wysokości są praktycznie nieobsługowe)

Oczywiście jest to wymiar zakładając że masz akwarium widoczne i z dostępem przynajmniej od 3 stron,

Jeżeli pompy i wszystkie urządzenia dajesz w innym pomieszczeniu to interesować cię będzie jedynie ich wydajność a nie kultura pracy.

jedyne co powinno być ciche w takim akwarium to pompy cyrkulacyjne.

Oświetlenie - temat rzeka, jeśli ledy to na taką powierzchnię wydasz majątek, będziesz potrzebował ok 4-5 lamp o mocy ok 150W (LED)

może rozwiązaniem będzie nowy powermodul LED albo jeśli koszt energii nie jest ci straszny to HQI jakieś 4 żadniki 250W i do tego kilka świetlówek T5 /(VHO)

Na forum ostatnio był do sprzedania odpienaicz idealny do takiego akwarium Bubble king 500 internal - poszukaj bo moim zdaniem warto - zaoszczędzone pieniądze względem nowego będziesz mógł przeznaczyć w oświetlenie

Pompy jakie będziesz musiał dać będą zależeć od wysokości na jaką będziesz musiał wpompować wodę i oczywiście od tego czy koszt energii nie jest dla ciebie problemem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300 dł, 60 szer, 70 wys. - wychodzi 1260L. Pokoju za ścianą nie ma, więc zostaje tylko piwnica więć z podnoszeniem + - 3 m, czuje ze trzeba będzie zainwestowaćw solidną pompę...

Chciałbym Was dopytać czy rzeczywiście szkło "OPTIWHITE" jest takie super i warto dopłacać ?

Myślę, że zbiornik do wykonania będę zlecał do firmy eRybka.pl filia w Zabrzu, mam do nich najbliżej... w sieci mają dość dobre opinie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szykuje się kolejny wielki baniak, super. Na tym forum i sąsiednim możesz znaleźć kilka takich projektów z rozwiązaniami. Ja osobiście uważam, że szerokość jak największą powinieneś mieć, absolutne minimum to 60 cm (ja mam przy 150 cm długości 50 cm szerokości i uważam, że to stanowczo za mało). Jeśli chodzi o wysokość to ja uważam, że 60-70 cm całkowicie wystarczy, bierz pod uwagę, że będziesz czasami w nim grzebał i manipulator nie zawsze się sprawdzi. Powodzenia

PS porozmawiaj z chłopakami z AM oni już takie duże baniaki robili, a między opti a zwykłym szkłem jest lekka różnica. Jeśli chodzi o oświetlenie pogadaj z loccutusem ;) może znajdzie "chwilę"

Edytowane przez cromags

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym darował sobie erybkę, na rzecz AquaMedica. (okolice Poznania)

Inwestujesz gruba kasę w coś co ma cię cieszyć. Uważam, że dopłąta pru stów za front i 1-2boki z opti to dobra inwestycja w coś w co władujesz tyle ile kosztuje sredniej klasy samochód :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300 dł, 60 szer, 70 wys. - wychodzi 1260L.

Pytałem o taki baniak w AM Poznań parę miesięcy temu, zawołali około 7 tyś z przodem z opti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko jeszcze, że w przypadku HQI czy tez t5 przemysl kwestię odprowadzania nagrzanego i wilgotnego powietrza bo parowanie będzie spore. Samo chłodzenie możesz rozwiązać chłodziarką akwarystyczną :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wadach i zaletach takiego długiego baniaka pogadaj z adamem_s.

On ma baniak ponad trzy metry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wadach i zaletach takiego długiego baniaka pogadaj z adamem_s.

On ma baniak ponad trzy metry.

Andy - wejdź na YouTube (link w sygnaturze, tam masz filmy ze zbiornika z moją narracją) - przez pół roku poznałem większość wad i zalet 3 metrowego zbiornika. Jak obejrzysz to możemy zacząć rozmowę, bardziej konkretną. Wcześniej w tym akwarium przez dwa lata było słodkie.

Przemyśl, wpadnij na kawę i zobaczysz dlaczego "śledź jest słony" :D

Edytowane przez adam_s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy projektowaniu weź pod uwagę że miesięczne koszty utrzymania to mniej więcej od 0,5 do 1zł /l :)/>

Nie mówię tu o samej inwestycji w sprzęt, utrzymanie to: sól, preparaty, żarniki, świetlówki, dodatki do wody, żarcie dla ryb i korali, węgiel, prefiltry itp.

Edytowane przez jjablonski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300 dł, 60 szer, 70 wys. - wychodzi 1260L.

Myślę, że zbiornik do wykonania będę zlecał do firmy eRybka.pl filia w Zabrzu, mam do nich najbliżej... w sieci mają dość dobre opinie...

skoro została wymieniona powyżej firma to ja mogę śmiało zareklamować wykonawcę u którego zamawialiśmy z kolegą z Pabianic 2 zbiorniki długie na 250cm , ja mam 250x80x65 a kolega 250x70x65 , wykonane bardzo starannie , opakowane solidnie i w miarę tanio zostały przetransportowane ze Szczecina do centralnej Polski .

tu jest link do aktualnej aukcji tego wykonawcy :

http://allegro.pl/fr...2904862751.html

i na dodatek taki rozmiar dla morskiego jest najbardziej trafny , aczkolwiek z własnego doświadczenia teraz wiem że szerokość mogła by sięgać 100cm , niestety u mnie akwarium było wnoszone do pomieszczenia przez okno i większa szerokość nie wchodziła w grę bo nie przeszło by przez otwór okienny , żałuję tylko że nie ma tych 320cm zamiast 250cm , duży hepatus jak włącza turbo z radości że został podkarmiony smakołykami przez właściciela musi po sekundzie już wychamowywać a tak miał by jeszcze z poł sekundy więcej radości w szaleństwie .

polecam kilka inspiracji filmowych :

zaplecze akwarium :

jeszcz te linki warte uwagi :

akwarium z ciekawym refugium :

jak z upływem czasu zarasta akwarium , ważne przy projektowaniu początkowej obsady :

i kolejne :

piękno dojrzałego zbiornika pod odpowiednim oświetleniem :

w celach szkoleniowych polecam ten cały cykl :

http://www.youtube.com/user/VividAquariums

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to by zamówić akwarium z odpowiednim kominem w którym byłby wykonany wavebox , po co kupować plastikowy Tunze skoro można mieć od razu szklany , tylko dokupić sterownik i pompę do niego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to by zamówić akwarium z odpowiednim kominem w którym byłby wykonany wavebox , po co kupować plastikowy Tunze skoro można mieć od razu szklany , tylko dokupić sterownik i pompę do niego .

Na tym etapie nie mam zielnego pojęcia o czym piszesz z tym wavebox'em ale z góry dzięki wszystkim za wypowiedzi i sugestie, Od jutra ruszam ogólnie z tematem, muszę odwiedzić kilka miejsc w mojej okolicy i wykonać parę telefonów... kiedy będę miał wszystko spisane na bank uderzę do kilku firm w celu sporządzenia kosztorysów, co i jak, kiedy i za ile... Znając życie będą różne szkoły i każdy będzie udowadniał wyższość swojego kung-fu" :)

pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szykuj 15-20 tysiaków... na oko z tego co tu piszą fachowcy..

tak , na start styknie , póniej studnia bez dna .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×