Skocz do zawartości
Amfiprion

Prośba o konkretną poradę przy zakladaniu Akwarium 570L

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam do was ogromną prośbę abyście podzielili się ze mną swoim doświadczeniem. Planuje powolutku zacząć kompletować sprzęt i zakupić zbiornik o wymiarach 220 x 60 x 43-45 wys. + - 570L

Zbiornik chcę przeznaczyć na male zwierzaki, niewielkie krewetki, miniaturowe babki itp.

Najwiekszymi mieszkańcami akwarium będą czarne A.percula co prawda nie są miniaturowe ale uwielbiam te ryby.

Jeśli chodzi o koralowce chciał bym posadzić (przykleić) 5-6 fioletowych szczepek z rodzaju styllophora oraz chciał bym z czasem wychodować dywan z ricordei.

Chcę też przenieść jeden rodzaj innych grzybowieńców które już posiadam.

Mam też sporo zielonych i białych sinulari wiec pewnie też je umieszczę.

Zastanawiam się jeszcze nad jakimś koralowcem miękkim lub( bezpiecznym ??) ukwialem na ktorym będą mogły żyć krewetki symbiotyczne.

Dlatego proszę waś o propowycję i pomoc w wyborze:

Oświetlenia?

Odpieniacza

Mocy przepływu pomp cyrkulacyjnych?. ,, Jestem fanem tunze wiec ten wybór już za nami "

Dodatkowego osprzętu.

No i czy zestaw podanych przezemnie zwierząt bedzie razem wspólgrał.

I jeśli babki to jaką warstwe piasku powinienem zrobic?

Z własnego niewielkiego doświadczenia wiem ,że ricordea potrafi blednąć więc co powinienem robić aby była piękna zdrowa i miała intensywne kolory.

Dzięki za pomoc :)

Edytowane przez Amfiprion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz już akwarium, to powinieneś się trochę orientować co i jak. :) Jeśli myślisz o pompach tunze, to ja bym polecił 6095, małe zgrabne i wydajne, a do tego jeszcze Wavebox, przy tak długim akwarium byłaby ładna fala i sinularie pięknie by falowały :) Odpieniacz Reef Octopus PS2000int/ PS3000int , ATI Power Cone 200i. Akwarium nie jest wysokie, 3x 150 hqi plus t5 powinno wystarczyć. Piasku 2-4cm, na początku postawiłbym na jak najprostsze prowadzenie akwarium, co tygodniowe podmiany i bakterie od czasu do czasu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Od początku...

Jeśli chodzi o oświetlenie to spokojnie na taką obsadę wystarczą ci T5-tki przy długości akwarium 2,2m będziesz potrzebował np 2 lamp 6x39W w ten sposób oświetlisz całe akwarium dość równo. Przy 6 świetlówkach będziesz mógł dać sporo niebieskiego światła przy którym te korale wyglądają najlepiej:)

Odpieniacz wbrew pozorom będziesz potrzebował duży, chcesz mieć sporo małych rybek więc będziesz musiał karmić je dość dużą ilością drobnego pokarmu, małe babki i inne ryby tego typu raczej nie są w stanie zjeść wszystkiego co im podasz a czasem będziesz karmić naprawdę dużymi porcjami żeby mieć pewność że każda twoja mała rybka coś zjadła. Bez tego może być naprawdę słabo i koncepcja się nie uda.

Zastanów się nad czym ze stajni Royal - Vertex ostatecznie ATI.

Cyrkulacja powinna być zmienna, Rico ZOA i inne tego typu korale nie lubią monotonnego przepływu dlatego pompy regulowane będą się doskonale sprawdzać. przy takiej długości normalnie dał byś 2 mocne pompy po bokach i było by po sprawie ale przy Rico i ZOA lepiej dać więcej mniejszych pompach takich jak 6055 czy 6095 na tylnej szybie.

Z dodatkowego sprzętu to pewnie właśnie piasek, warstwa ok 3-4cm żeby babki kopiące mogły z niego coś usypać - niezależnie ile go nasypiesz babki ułożą go tak jak będzie się im podobać.

Przy rybach o których piszesz musisz pamiętac o ogromnej ilości szczelin w skale, grot i innych miejsc gdzie będą żyły ryby.

Przy babkach kopiących dywan z RICO może być tylko na skale bo wszystko co postawisz na piasku prędzej czy później znajdzie sie pod piaskiem.

Żeby rico czuły się dobrze muszą mieć czystą wodę i dodatkowe dokarmianie bardzo drobnym pokarmem.

w razie pytań pisz śmiało:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Piotr34

Co dokladnie rozumiesz w jak najprostrzym prowadzeniu Akwarium poza podmianami i bakteriami.

yoka

Jak najbardziej zastanawiam sie nad royalem. Jeśli tak to który dokładnie model?

Chciał bym się jeszcze poradzić co do odżywek pokarmów i mineraów oraz innych suplementow poza balingiem.

Co bedzie najleprze dla Ricordei?

Myślę ,że dla nich powinienem poświęcic najwiekszą uwagę.

Dziękuję wam także za tak szybką i ;) wyczerpującą odpowiedz. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Piotr34

Co dokladnie rozumiesz w jak najprostrzym prowadzeniu Akwarium poza podmianami i bakteriami

Wszystko co potrzebujesz to żywa skała, światło, odpieniacz, podmiany, bakterie, węgiel aktywny i w razie potrzeby absorber. Dopiero gdy będą widoczne przyrosty, możesz zacząć myśleć o suplementacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

yoka

Jak najbardziej zastanawiam sie nad royalem. Jeśli tak to który dokładnie model?

Chciał bym się jeszcze poradzić co do odżywek pokarmów i mineraów oraz innych suplementow poza balingiem.

Co bedzie najleprze dla Ricordei?

Myślę ,że dla nich powinienem poświęcic najwiekszą uwagę.

Dziękuję wam także za tak szybką i ;) wyczerpującą odpowiedz. :)

Przy takim litrażu i słownie 4 SPS'ach nie będziesz potrzebował ballinga w ogóle o ile wybierzesz dobrze zbilansowaną sól i będziesz systematycznie podmieniał wodę.

Rico lubią bardzo czystą wodę i są w stanie znieść nawet spore ilości śiwatła pod warunkiem że je do tego przyzwyczaisz.

Jakiegoś specjalnego zapotrzebowania na mikro nie mają więc przy dobrej soli ten temat też odejdzie.

Jedyne co to pokarm, najlepiej mieszanina różnych drobnych pokarmów planktonowych, od mikroplanktonu, przez suszony fitoplankton, aż do zoo planktonu np Goldpods czy wylęgniętej żywej artemii.

Odpieniacz jeśli nie przegniesz to powinien wystarczyc Supermarine 200 lub vertex alpha 200. jesli boisz się że możesz przesadzić z karmieniem lub z ilością ryb to takie same ale modele 250.

Do tego węgiel aktywny i coś na fosforany.

Standardowo bakterie z pożywką i nie powinieneś mieć żadnych problemów z akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie może czy jakieś małe babkowate rybki się nie tolerują? I jaki gatunek bezpiecznego ukwiału lub korala nadaje się dla krewetek symbiotycznych.?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×