Skocz do zawartości
Miklas

[294l]+SUMP Kostka rafy Miklasa

Rekomendowane odpowiedzi

Na własne oczy widziałem 3 takie baniaki i 3 pękły. Na forach widziałem też kilka. Przy takim wycięciu prostokątnym to się stanie prędzej czy później - ja bym nie ryzykował. Jeśli nie ma być komina - wstawić w baniak panel, a jak szkoda miejsca to pudełko przelewowe.

Ot i mądrze prawi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24-12-2012 (dzień 39)

Dzięki uprzejmości VDRa mogłem sobie zrobić test na azotyny. Ku mojej uciesze wyszło 0. W takiej sytuacji przywiozę sobie ze Skrzydlicy na początku stycznia jakiegoś pustelnika i kilka ślimaków :D

Wesołych świąt dla wszystkich.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krajobraz na medal.

Powodzenia,będę regularnie zaglądać śledzić postępy. :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklas jak cos to mam dwa gatunki rhodactisa i dwa kolory discosom (czerwona i zielona) ;) Moze uda sie tez fioletowa wyciagnac skads bo juz sie podzielily ;P Na dobry start oczywiscie za Bog zaplac ;P

Edytowane przez VDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jak wrócę z Bielska to się zdzwonimy. Na razie zaliczyłem Skrzydlicę i wybrałem sobie ekipę czyszczącą. Cieszę się jak dziecko. Jeszcze jutro mam zaproszenie do JanuszaD. Moc wrażeń ;). Jeszcze raz dzięki, na pewno skorzystam :)

Pozdrawiam. Marek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pozdrow go odemnie jesli nie czyta ;P ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie "kominy" to ewidentne partactwo, nie jest to bezpieczne.

Ja początkowo wycinałem wodą w ten sposób, że narożniki były w kształcie półkola, aczkolwiek zrezygnowałem z tego i stosuję inną metodę dużo tańsza i bezpieczniejszą.

Od biedy możesz tylną szybę dokleić jeszcze raz dla wzmocnienia.

Tylko czy o to chodzi? - chyba nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik mógłbyś zdradzić co to za metodę stosujesz, bo rozumiem że chodzi o coś jeszcze innego niż niższa szybka i doklejanie po bokach wstawek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik, ale co nie jest bezpieczne? Tylna szyba z doklejonymi dwoma kawałkami, czy taka w całości z wycięciem? Bo wycinania to już wiem, że nie jest bezpieczna. Teraz mam klejoną z trzech fragmentów.

@Bartolomeo84, na razie w akwarium nie ma nic wiecej niz kilka rurówek i glonów, więc świecą na 50%

Edytowane przez Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po świętach i po sylwestrze. Mam nadzieję, że ten nowy rok, będzie lepszy dla nas wszystkich niż każdy poprzedni.

02.01.2013 (Dzień 48)

Korzystając z pobytu w Bielsku Białej u teściów odwiedziłem Skrzydlicę z moją żoną. Miało się skończyć na krabie i kilku ślimakach, ale żonie wpadły w oko krewetki czyszczące. Ja na to, że już lepiej jakieś na aiptasję, bo prędzej czy później się i tak pokaże, więc stanęło na krabie, 4 ślimakach, 4 krewetkach na aiptasję i dwóch czyszczących.

Po przyjeździe do Radomia, szybko przeprowadziłem aklimatyzację i całe życie trafiło do baniaka.

lysmata wurdemanni (lub podobna)image001.jpg

Lysmata amboinensis

image002.jpg

Trochus histrio

image008.jpg

Niestety krab najprawdopodobniej Calcinus Tibicen, taki z czerwonymi nóżkami, pokazuje się tylko w nocy po zgaszeniu światła. Mam nadzieję, że jak się zaaklimatyzuje, to stanie się trochę śmielszy.

Pytanie: czy dokarmiać czymś te stworzenia, czy mają sobie radzić w moim glonarium same??

04.01.2013 (dzień 50)

Tak wygląda akwarium 50 dni od postawienia, z małymi przygodami po drodze:

image009.jpg

image010.jpg

Jak widać całe akwarium opanowały długie nitkowate glony, na szczęście robią się coraz bledsze, a to chyba zwiastuje ich koniec. Kombinuję też z cyrkulacją, żeby nie wymiatała mi piasku z frontu akwarium.

Zastanawiam się kiedy robić pierwszą podmiankę wody (jakieś sugestie mile widziane.).

Mam też kilku nowych lokatorów, którzy powyłazili ze skały. Bardzo proszę o identyfikację:

Bordowe włoski w centrum kadru;

image007.jpg

Rozgałęziony stwór, mam wrażenie, że ma malutkie polipy na tych gałązkach:

image006.jpg

Biała kulka z jakby dziurką w środku wyglądem przypomina wacik do uszu, w centrum kadru:

image005.jpg

Grzybkowate porosty w bordowym kolorze w centrum kadru oraz jakiś glon bladymi bordowymi liśćmi trochę powyżej po lewo.

image003.jpg

Pozdrawiam wszystkich w nowym 2013 roku (zawsze mam problem z przestawieniem się na nową pisownię roku ;) ).

Marek.

Edytowane przez Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. musze cie zmartwic, to nie wurdenmani, jakas inna ale raczej nieaptasyjna,

2. ten czerwny glon to prawdopodobnie graciella, ladny i efektowny, zniknie jak wprowadzisz pokolce.

3. to biale cacko z dziurka w srodku to gabka. przy dojrzewaniu jest ich masa w ciemnych miejscach, potem niestety znikaja a to dobre filtratory. mialem ich kiedys caly sump ;)

4. dokup slimakow turbo i tectusow z 10-15 sztuk, niech sie zaczna mnozyc to ci skale wyczyszcza do zera i beda ja potem utrzymywaly w ladnej czstosci ;)

5. ten rozgaleziony stwor to tez glon ;) smakuje pokolcom :)

tyle slowa swietego ;)

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi, czytałem gdzieś opinię hodowcy, który rozmnaża te krewetki, że wszystkie krewetki z gatunków bliskich wurdemanni jedzą aiptasje. Nie wiem czy to na tym forum, czy sasiednim. Facet ma nick Nanokaczor.

Co do reszty dzięki za identyfikację. Trochę jestem rozczarowany tym drzewkiem, myślałem, że chociaż jeden koral mi ze skały wyskoczył. ;)

Edytowane przez Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

06-01-2013 (dzień 52)

Udało mi się złapać mojego krabika na popasie w nocy. Oprócz tego powyciągałem trochę glonów szczoteczką do zębów.

Pozdrawiam, Marek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

09.01.2013 (dzień 55)

Zrobiłem testy. Wyniki są następujące:

2013-01-09%2520Parametry.jpg

Zastanawiam się nad tak niskim PH, jak mogę poprawić ten parametr? Zastanawiam się też nad wzrostem Ca, czy dodanie piasku w między czasie mogło spowodować wzrost tego parametru czy małą Hankę wyrzucić do kosza??

Proszę o poradę co dalej robić z baniakiem?? Ile jeszcze odczekać zanim wrzucę jakieś pierwsze miękasy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mierzę refraktometrem i wyszło 34, tylko nie wiem którą wartość po przeliczeniu z tabeli wpisywać w myreefstats.

Edycja:

Właśnie poszukałem sobie, że zasolenie ma być 35 ppm. Jeśli na tyle podniosę, to PH mi skoczy do góry?

Edytowane przez Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×