Skocz do zawartości
Marcinus

[200L] Łódzka solanka

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie przyszedł czas na reaktywację własnego baniaka w domu :) ,więc na święta zrobiłem sobie miły prezent :)

Akwarium powstaje z myślą o kilku ładnych rybach i koralach z gatunków SPS.

Dzisiaj dzień pierwszy, czyli kilka rzeczy o nowym baniaku:

1. Wymiary:

80x55x45cm [ długość, szerokość, wysokość] co daje dokładnie 198 litrów, czemu takie małe ?? dlatego,że baniak ma być tylko pod spsy + kilka ryb, taki wymiar jest dla mnie kompromisem pomiędzy kosztami utrzymania a chęcią posiadania określonych zwierzaków, gdybym nastawiał się na lpsy + miękasy pewnie wylądowałby baniak 500-600 litrów.

Akwarium oczywiście z kominem, ale komin będzie na zewnątrz baniaka.

SUMP:

75x45x45cm [długość, szerokość. wysokość], sump podzielony na trzy komory, tradycyjnie: pierwsza komora: odpieniacz; druga komora: filtr przepływowy; trzecia komora: pompa obiegowa

2. ODPIENIACZ:

Mini Bubble King 180 - zdecydowałem się na chyba najdroższą markę na rynku, głównie dlatego,że mają być tylko spsy. Na razie pieni ładnie, zobaczymy za jakiś czas jakie będą efekty.

3. OŚWIETLENIE:

Po długich namysłach i oglądaniu kilku baniaków zdecydowałem się na oświetlenie LED,

na gorąco można napisać tylko,że lampa fajnie świeci i rewelacyjnie wygląda, jakie będą efekty dla zwierzaków takiego światła pewnie napiszę o tym za rok :)

Na początku nie będę dopalał świetlówkami, zobaczę jak baniak będzie wyglądał na samych LED, jeśli nie będzie fajnie, wtedy dodam dwie niebieskie świetlówki.

4. Pompa obiegowa:

tutaj standard, nie ma się co za bardzo rozpisywać :) wybrałem New Jeta 2300, ze względu na dobrą cenę, akceptowalny poziom hałasu i dobrą wydajność. Baniak nie jest duży, sump także, więc nie potrzebuję wielkiej obiegówki. Jak okaże się za mała, to ją zmienię :) ,ale wydaje mi się ,że będzie ok.

5. CYRKLUACJA:

Będzie Tunze 6095 + kontroler 7096 i jeśli będzie taka potrzeba dodam Tunze 6045.

6. FILTRACJA RO+DI

tutaj standardowy filtr, którego używałem wcześniej, moim zdaniem bardzo dobre i wygodne urządzenie. Ma dwa wkłady sedymentacyjne, jeden węglowy i do tego membrana.

Osobno filtr DI z żywicą jonowymienną.

7. SÓL MORSKA:

Dość nietypowo zacznę od soli Reef Crystals, ale tylko dlatego,że mam już otwarte duże wiadro i nie chcę marnować. Generalnie na początek polecam jednak Instant Ocean tego samego producenta,im mniej bogata sól tym lepiej dla baniaka w początkowej fazie.

8. BAKTERIE:

tutaj też sprawdzony produkt, czyli Prodibio Bio Digest

9. PODŁOŻE:

Postawiłem na martwy piach ATI Fiji White, 9kg powinno wystarczyć. Osobiście bardziej mi się podoba wizualnie, dlatego on ląduje w baniaku, a nie żywy.

10. OGRZEWANIE:

nowy produkt Aquaela, grzałka ze złotymi stykami ComfordZone GOLD 200W, zobaczymy jak poradzi sobie w słonej wodzie.

11. POMIAR ZASOLENIA:

mam refraktometr H2OCEAN, którego używam już dłuższy czas, bardzo dokładne urządzenie, łatwe w obsłudze no i się nie tłucze :)

jeśli ktoś szuka dobrego salimetru, to zdecydowanie polecam JBL Hydrometr, bardzo dokładny, wadą jest oczywiście jego szklana konstrukcja, kilka mi się potłukło przez kilka lat :)

12. WKŁADY FILTRACYJNE DO FILTRA PRZEPŁYWOWEGO:

na pierwsze kilka miesięcy oczywiście nic, potem węgiel oraz coś na fosforany, najprawdopodobniej ROWAphos,lub Seachem PhosGuard, zobaczymy, na co mnie będzie stać :)

13. CHEMIA DO BANIAKA:

oprócz bakterii, jak już baniak będzie zasiedlony będę stosował:

Grotech ABC

KZ Aminno Acid

KZ Coral Snow

KZ Coral Vitalizer

zobaczymy jak taka mieszanka będzie się sprawdzała.

14. TESTY

podstawowe parametry to oczywiście Salifert, fosforany od lat mierzę małym urzadzeniem Hanna HI 713.

15. ŻYWA SKAŁA:

planuję około 20kg żywej skały, oczywiście odgazowana.

Kilka fotek:

Marcin5.jpg

Montaż:

1. Początek prac:

DSCN3929.jpg

2. Wywiercanie otworu w szafce na rury:

DSCN3931.jpg

3. Komin - góra:

DSCN3952.jpg

od lewej: spływ wody / powrót wody / rewizja

4. Tak wygląda tył szafki z zamontowanymi rurami od komina:

DSCN3951.jpg

5. Tak wygląda wnętrze szafki już z zamontowanymi rurami:

DSCN3953.jpg\

w środkowej komorze będzie jeszcze filtr przepływowy na media filtracyjne

6. Potrzebna hydraulika:

DSCN3936.jpg

7. Akwarium na gotowo:

DSCN3964.jpg

Całość RO + DI:

DSCN3971.jpg

Solenie wody:

Niezbędne oprzyrządowanie :

DSCN3978.jpg

DSCN3980.jpg

Dlaczego używam Reef Crystals'a na początku, pisałem już w pierwszym poście ,więc nie będę się powtarzał.

Samo solenie będzie trwało kilka godzin, a zasalam do wartości 1,023.

W sumpie wreszcie też nastała jasność :)

LEDWSUMPIE.jpg

Całość:

Fotka z lampą błyskową, abyście zobaczyli jak lampa prezentuje się nad baniakiem:

DSCN4024_zps8271faee.jpg

Fotki bez lampy:

bardziej niebiesko:

DSCN4028_zps85c714b4.jpg

bardziej biało:

DSCN4030_zps5fec68e6.jpg

lekko z boku:

DSCN4031_zps73308a2b.jpg

Widok ogólny na baniak + sump:

DSCN4032_zpsb6b717ab.jpg

O samej lampie na razie ciężko coś konkretnego powiedzieć. Jeśli chodzi o wygląd to mi się podoba jest bardzo cienka, ja wybrałem opcję postawienia na nóżkach, jest też mozliwość podwieszenia,ale nie chcę się w to bawić.

Lampa ma możliwość osobnego sterowania ledami białymi i niebieskimi, jest też oczywiście możliwość symulacji wschodów i zachodów słońca, dla mnie takie opcje są wystarczające, nie potrzebuję więcej bajerów.

O jej wpływie na korale napiszę pewnie za jakieś 6-8 miesięcy :) ale mam nadzieje,że będzie wszystko ok.

Fotki były robione na około 40% mocy lampy.

Wraz z przybywaniem życia będę wstawiał kolejne fotki.

Ustawienie skały pewnie jeszcze się zmieni, po świętach może będzie większa wena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie ;)

Konfiguracja nie jak "MARCIN" - poniżej 200l, sump króciutki, martwy piach, no i te LEDYYYY!!! ;)

A tak na poważnie - rozumiem, że wymiar sumpa podyktowała ci szafka, za ledy również trzymam kciuki chociaż pewnie dopalisz za jakiś czas T5.

Jak byś chciał - to mam kałą seriatopore kalonderum zieloną, u mnie jakoś kiepsko się czuje. Talerzówki mają super przrosty a kalonderum cienko. Może dlatego że nic nie dodaje. Dam ci - może u ciebie będzie miała lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarku, poniżej 200l dlatego,żeby koszty mnie nie zjadły, a chciałbym się trochę pobawić w SPS :) gdybym zakładał baniak dla ryb i miekasy+lps to pewnie byłoby powyżej 400 litrów, a tak niestety trzeba liczyć też koszty utrzymania.

Ledy to też eksperyment zobaczymy jak sobie będą radziły i czy będę zadowolony, jak nie to zmienię na T5.

Wymiar sumpa niestety podyktowała szafka, nic wiekszego by tam nie weszło.

Seriatoporę biorę :) a talerzówki chętnie odkupię jakieś może większe nawet szczepki jeśli się da :), ale to dopiero w nowym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, rozumiem :)

W każdej chwili zapraszam po seriatopore. Talerzówki rosną szybko, ale są jeszcze za małe na "łamanie". Kupiłem je jako malutkie kawałki.

Wesołych i słonych Świąt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie.

Trzymam kciuki :thumbsup:

P.S.

W takiej ładnej płycie taką dziurę wygryzłeś. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było te rurki jakoś tam pociągnąć :)

Roman w nowym roku zapraszam na wizytację :) połączoną z degustacją :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny baniak z wycinaną szybą z tyłu... oby wody z podłogi (tfu tfu) nie wycierał....

co do reszty - ładnie ładnie będę śledził :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawialem sie czy wycinanie szkla woda pod cisnieniem tak samo wplywa na szkol jak wiercenie klasycznym diamentowym wiertlem.

niby nie ma przylozenia zadnej sily wiec nie powstaja mikropekniecia....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki nie straszcie mnie przed samymi świętami :)

Znam jeden baniak, który jest zrobiony tak samo jak mój i od 1,5 roku jest ok, także mam nadzieje,że będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś na NR Adam - nick Adamoo ze Wschowy. Może ktoś zna, pamięta (btw handluje życiem do dzisiaj ale jakoś szum wokół siebie nie robi) jego baniak tak wycięty tez prawie rok stał. Aż pewnego dnia... woda leciała po piętrach.

BTW - dlaczego nie pudełko - nie rozumiem po co to ryzyko chłopaki. Jest na forum - może się ujawni - człowiek co robi pudełka naprawdę niezawodne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie nastraszyłeś Leszku :( teraz codziennie będę szukał pęknięć w szkle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin - najgorsze że Ty ich nie znajdziesz. po prostu pewnego dnia walnie i po kłopocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzyko jest jeśli wycinka jest strikte pod kątem prostym,na ostro.

Jeśli jest tam odrobinę zaokrąglone to nie ma stresu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzyko jest mniejsze przy zaokrągleniu, to prawda - ale nadal jest. Takie rzeczy to tylko w akrylu bez obaw można robić. Ale ok, nie ma sensu dywagować - jest już po ptokach. Następnym razem Marcin zrobi boxa :) Marcin oby ci się pięknie prowadziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja uwaga Leszku, to bardzo cenna lekcja dla mnie na przyszłość, nie wiedziałem,że komin zewnętrzny to aż takie ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×