Skocz do zawartości
Bartolomeo84

Dylematy początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

To naciśnij Lubie to, tu też jest taki guziczek :D Słuszna decyzja >200 litrów :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim pójdę spać ;)

Niech będzie 250 litrów, zapewne 100x50x50. Jeśli z obawy teraz nie zdecyduję się na sumpa tylko wydzielę sobie panel o poj. 50 litrów (zostaje mi 200l brutto) to w przypadku demontażu panelu i podpięciu sumpa do obiegu poczuję różnicę w "pojemności" akwarium jeśli chodzi o życie, jego mnogość i różnorodność ? bo niestety 250 to będzie maks w aktualnych warunkach mieszkalnych. Może za paręlat byłoby coś większego, ale do tego czasu 250 będzie moim poligonem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100x60x50 i nie pytaj dlaczego

Uwielbiam takie posty wprost przesiąknięte merytoryką, że aż się nie dobrze robi ;)

Albo sam nie wiesz jak umotywować twoje 60 cm albo uważasz, że ktoś inny i tak nie zrozumie Twoich argumentów... jest jeszcze kilka opcji dlaczego nie, ale te już zostawię dla siebie bo wyjdzie, że się nadto czepiam ;)

Jasne wiadomo głębsze, lepsze możliwości dla aquascape'u no i większe, a dlaczego lepsze no bo większe ;)

dzięki za takie rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam takie posty wprost przesiąknięte merytoryką, że aż się nie dobrze robi ;)

Albo sam nie wiesz jak umotywować twoje 60 cm albo uważasz, że ktoś inny i tak nie zrozumie Twoich argumentów... jest jeszcze kilka opcji dlaczego nie, ale te już zostawię dla siebie bo wyjdzie, że się nadto czepiam ;)

Jasne wiadomo głębsze, lepsze możliwości dla aquascape'u no i większe, a dlaczego lepsze no bo większe ;)

dzięki za takie rady

Nie obrażaj się :) W morszczyźnie przyjęło się że im szersze tym łatwiej ustawić skałę,trochę inna optyka jest itd.

Powiem szczerze że ja mam całkiem inny pomysł na ustawienie skały oraz sam wygląd akwarium.

Gdybym miał miejsce postawił bym wysoki zbiorniczek i na tylnej ścianie zrobił "ścianę" skalną .Widziałem taki zbiornik i wygląd oszołomił mnie.Światło niesamowicie się rozchodziło,cienie,bliki.Super!

Wiadomo że do wysokiego zbiornika trudno się dostać ale czego się nie robi dla takiego hobby :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie unoś się bo nie masz o co, 10 cm robi różnice i tyle

opowiedziałeś sobie sam

Jasne wiadomo głębsze, lepsze możliwości dla aquascape'u ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego.

Rzuciłeś temat na forum i w tym momencie powstają różne komentarze i porady.

W większości przypadków są to porady ludzi którzy zalewając od nowa zbiornik zrobili by to tak a nie inaczej bo życie coś ich nauczyło.

Ja też gdybym stawiał akwarium a mam o wymiarach 150x50x50 postawił bym o 10 cm głębszy, czy wyższy ? Tego jeszcze nie wiem bo nie będę zmieniał tego co mam.

Gdy się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Ale pewien niedosyt pozostał.

Więc się nie obrażaj tylko wyciągaj wnioski. Ci ludzie naprawdę chcą żebyś był zadowolony i przy organizowaniu całego systemu nie został na koniec jego niewolnikiem tylko cieszył się kwitnącym akwarium morskim. :thumbsup:

Życzę udanych i trafnych decyzji. :yes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morszczyźnie przyjęło się że im szersze tym łatwiej ustawić skałę

ja mam 40 szerokosci i wiem ze z 10 cm wiecej na pewno by sie przydalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszędzie się czyta że wielkość nie ma znaczenia, a tu wszyscy są odmiennego zdania....i każdemu brakuje 10cm.... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wielkości poczytałem i pooglądałem jeszcze trochę i decyzja pada na 70x70x50 lub 70x70x60 ;) nad tym hqi 250 + 2 xT5 dla aktyniki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Rób sumpa. Jest cos takiego jak "rezerwa", czyli nawet jak będzie koniec świata i wyłączą prąd, to woda spokojnie spłynie do sumpa. Podniesie się tam poziom wody ale nic ponadto. Potem pompa główna sobie wypompuje ten nadmiar do akwa i to wszystko:D

Myślałeś nad jakimś LEDi nad tym? Teraz takie parcie mają wszyscy na LED :P Są osoby, które wykonują takie lampy (DIY), można też kupić itp.

No akwarium jest zawsze za małe:D To oczywista oczywistość, ale bardziej niż rozmiar liczą się moim zdaniem proporcje. Kosteczki wyglądają b. fajnie, a jak robisz jakiś prostokąt to rzeczywiście dodaj te 10cm do szerokości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@susi ma takie akwarium zobacz jego wątek

już szukam i będę patrzył ;)

Hej :)/> Rób sumpa. Jest cos takiego jak "rezerwa", czyli nawet jak będzie koniec świata i wyłączą prąd, to woda spokojnie spłynie do sumpa. Podniesie się tam poziom wody ale nic ponadto. Potem pompa główna sobie wypompuje ten nadmiar do akwa i to wszystko:D Myślałeś nad jakimś LEDi nad tym? Teraz takie parcie mają wszyscy na LED :P/> Są osoby, które wykonują takie lampy (DIY), można też kupić itp. No akwarium jest zawsze za małe:D To oczywista oczywistość, ale bardziej niż rozmiar liczą się moim zdaniem proporcje. Kosteczki wyglądają b. fajnie, a jak robisz jakiś prostokąt to rzeczywiście dodaj te 10cm do szerokości :)/>

Jeśli chodzi o LED to chyba nie podoba mi się jak wyglądają korale pod nimi. T5 to się już kompletnie nie opłaca jakby np. co pół roku zmieniać 6-8 świetlówek:P a tak będzie HQI = i będzie spokój na kilka lat plus tylko dwie t5 jako aktyniczne.

Kostka kostką na pewno będzie bardziej kwadratowe niż prostokątne. Jeszcze się zastanawiam czy warto płacić za OPTI czy zostawić sobie Guardiana:)

Cały czas walczę sam ze sobą jeśli chodzi o komin, ale znalazłem coś takiego: Overflow pipe i jest to całkiem dobre rozwiązanie:

http://www.ultimater...ad.php?t=367635

@susi ma takie akwarium zobacz jego wątek

już szukam i będę patrzył ----> nie przypadkiem @sushi? bo susi to nie ma takigo użytkownika ;)

Edytowane przez Bartolomeo84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a tak będzie HQI = i będzie spokój na kilka lat plus tylko dwie t5 jakaktyniczne.

No nie wiem co masz na myśli, ale wiesz zapewne, że żarnik też należy wymieniać co kilka miesięcy..rok ?

Poza tym dobry żarnik kosztuje duuużo :)

Edytowane przez Niejeden z nas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po zapoznaniu się z HQI to wyczytałem, że wydajność HQI spada po roku o około 5% i w zupelności żarniki wystarczy wymieniać spokojnie co 3 lata. Taki żarnik to jakieś 200PLN. Na T5 w ciągu 3 lat zmieniasz jakieś 30 świetlówek (nawet lekko ponad - czyli jakieś 1500-2000 PLN) lekko szacując oczywiście. No chyba, że coś nie tak rozumuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×