Skocz do zawartości
zegeye

270 l. akwa ''zegeye''

Rekomendowane odpowiedzi

No dobrze, jako że zapowiedziałem w wątku Smitha.pl że coś tam może zapodam więc popróbuję. Cyknąłem dwie nie najlepsze fotki na start. No za cholerę nie wiem jak zrobić konkretną fotkę choć aparat mam całkiem, całkiem jak myślę. Pewnie to się rozbija o jakość szkiełka, które u mnie niestety od analogowej wersji pochodzi i stareńkie już jest.....

PICT0056.jpg

PICT0058.jpg

Zbiornik ten prowadzę od czerwca zeszłego roku i jest on efektem przeniesienia z mniejszego akwa. Po drodze w maju br. zdarzyło się rozszczelnienie szkła i szybka ewakuacja z powrotem do mniejszego co zaskutkowało 4-ro miesięcznym leżakowaniem całości życia w starym zbiorniku na podłodze z obsługą na miniflotorze i prawie całkowitym brakiem podmian wody..... O dziwo korale choć pociemniały należycie, wykazywały ogromną chęć do życia i całkiem spore przyrosty. :wink:

Dobrze, wracając do stanu aktualnego. Nowe szkło 240 l. zalane w czerwcu. Skała, piach (po 4-miesięcznym leżakowaniu w wiadrze z cyrkulacją i zeobak i sowitym płukaniu) i całość życia wylądowała w nim po 2-3 tygodniach kręcenia solanki. Świerza solanka została wzbogacona ok. 20 litrami wody z działającego zbiornika (dzięki Adrian). Wody dostałem więcej ale użyłem jej do płukania piachu :good2:

Do startu zastosowałem sól IO. Po miesiącu zmierzone parametry wyglądały ciekawie....

- zasolenie - 27

- Ca - 320

- Mg - 1030

- KH - 4

Odpaliłem więc Ballinga. Po kolejnym miesiącu parametry podjechały do zadowalających wartości. Obecnie stosuje Ballinga na KH, Ca, Mg i sól bez soli. Filtracja jak dotąd to odpieniacz, skała i wódka.

W sumie to nawet jest ''w miarę ok'' może poza dość jednak ciemnymi nadal akroporami. No i NO3 i PO4 nie chcą zejść do niskich poziomów. Ostatnio mierzone to NO3-1.2 a PO4- 0.06 i jak na mój zbiornik to muszę owiedzieć że to naprawdę rewelacja. Rzadko udaje mi się zjechać do takich poziomów, szczególnie z PO4, bo NO3 to już 0 miałem parę razy. Najtrudniej jest u mnie ze stabilizacją parametrów. Dlatego m. in. skierowałem swój wzrok ku ZEO :crazy: . Jak już mnie ''pietrucha'' odejdzie to zamoczę te swoje kamyki. Myślę że powinno to się odbyć w tym tygodniu. Na początek dam we worku. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Potem jak mnie zapał nie przejdzie to sklecę może jakiś filterek do kamieni. Postaram się zapodawać co jakiś czas raport czy fotkę, ale chyba nie za często. Niem mam raczej smykałki kronikarza a i czasu na smarowanie na klawiaturze niezbyt. Ale coś tam będę dawał.

Jak będzie dobrze szło to w tym dziale, ale jak coś zrobi się nie tak z akwa to szybko zrezygnuję z zeo i wątek przeniosę.... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, kamienie w worku wyladowały w akwa. Teraz to już wóz albo przewóz :yes: Nie miałem już co zwlekać bo adsorber fosforanow mial juz trzy tygodnie..... i widać było gołym okiem że przestał działać. Teraz tylko węgiel i kamienie. Na razie dałem 270 g. Co prawda instrukcja podaje dawkowanie w litrach ale cieżko mi było wydumać ile dać kamieni na moje akwa w tej skali. Zważyłem więc worek z zeo i wyszło że on ma 1054 g. Ta moja ilość startowa to naprawdę kilka kamyków. Zresztą przy moim litrażu to raczej będze standard z tą ilością. Do tego to nawet ciężko w filterek inwestować. Pewnie wydłubię sobie coś sam z jakiegoś pudełka po węglu itp....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Kamienie moczą się już tydzień. I tak z obserwacji to.... Seriatopora hystrix rozjaśniała, Stylo-, pocci korale chyba lekko ściemniały na ''nogach'' i ''body'' końcówki za to rozjaśniały. Wielka zielona ''sałata'' rozjaśniała. Talerzówki rozjaśniały na brzegach ale za to w środku straciły poblask (jakby poszarzały). Acropory pociemniały na powrót.... tylko tipy są ładniutkie.

Nieliczne LPS jakby przygasły. Bordowa favia/favites zdecydowanie rozjaśnił się ale w kierunku szarości..... Zoa bez zmian.

Myślałem że pociemnienie to efekt usunięcia adsorbera PO4 i w związku z powyższym spodziewałem się słabych wyników w pomiarach wody. Wczoraj zrobiłem test ''dużą hanką'' i o dziwo PO4- 0.03 czyli zmniejszyło się o połowę w stosunku do ostatniego pomiaru.... No3 niestety nie zmierzyłem bo skończył się w sklepie reagent :( Ale czy może być wyższe niż poprzednio (1.2) ? Czy efekty w zbiorniku to skutek transformacji na zeo.... czy może zwiększenia wartości NO3....

Czy powinienem jeszcze coś zmierzyć po 2 tygodniach np.....?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewasz niedobór potasu? Czy poprostu profilaktycznie? Dozuje Kalium-jodid-fluor dwa do trzech razy w tygodniu po 2-3 krople w zaleznosci jak sie naciśnie :wink: Choć rzeczywiście przez ostatni tydzień przy wprowadzeniu kamyków nie dozowałem nic boza bakteriami.... Wczoraj zadozowałem 3 krople Kalium.....

Edytowane przez zegeye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewielki ruch w moim wątku, ale co tam ... Jadę dalej. Trochę po omacku..... cóż trzeba nauczyć się na własnych blędach. Minął miesiąc od zapodania kamyków. Po pierwszych dobrych reakcjach w moim akwa jednak coś się popsuło... Udało sie zmierzyć NO3 i wyszło 0.0 (duża Hanka). Jednak PO4 z początkowo dobrych wartości odjechało w górę..... wyszło poza skale na dużej Hance :unsure: . Na szczęście po koralach nie widać specjalnie takiego odjazdu.... Trochę pokonstrułowałem ustawienie (jeszcze nie koniec zmian) no i pozbyłem się kilku koralików akry i zoa...poszły do nowych właścicieli. Zakupiłem kilka nowych szczep. Ot i tyle. Może to było powodem podniesienia PO4, a może delikatne czyszczenie części piachu (przemieszałem go ręką) ale czy to nie powinno podnieść czasem NO3? Dziś wymieniłem kamienie na nowe zostawiając kilka starych w worku. Przed wczoraj dałem nowy węgiel... i dziś zaczynam dozowanie ZS3 (dotąd dodawałem jeszcze wódeczkę zaqmiast ZS-a). Chyba wystrugam jednak ten filterek bo mam mały stosunkowo ruch wody w sumpie i może jest to przyczyną że kamyki słabiej działają..... Jak strzelę fotkęto zapodam tak profilaktycznie....

ps. Yoka dziękuję za konsultacje tele :thumbsup:

No i fotki:

Całość:

calosc_zps81d5b971.jpg

lewa strona (jeszcze do aranżacji):

lewa_zpsfda3031b.jpg

środek:

srodek_zps2af4281f.jpg

i prawa:

prawa_zpse1605873.jpg

Edytowane przez zegeye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam kamienie w woreczku:)

Ale mam popmę która dmucha bezpo średnio na worek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zegeye,jestem zielony jesli idzie o spesy,ale szczerze i od serca ci powiem-jak dla mnie piekne i "klimatyczne" akwarium,ciemne tlo nadaje fajna glebie,kolorki spsow mi sie bardzo podobaja,calosc swietnie wyglada,jakiej soli uzywasz?z zeolitem jedziesz 3H ON/3H OFF?,czy raczej ciagle?[moze nie doczytalem],zycze dalszych sukcesow i pastelowych kolorkow,pozdrawiam grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za mile slowo. Dla mnie czarne tlo to jedyne mozliwe.... :wink: Jade na soli IO, ale zmienie ja na bogatsza bo sporo ballinga jak na ta pojemnosc musze juz lac....i oszczednosci zadnej nie ma. Ostatnio oddalem sporo korali.... Te wszystkie szczepy co stoja z przodu na zdjeciach juz poszly do ludzi. Poza tym przy ostatniej podmianie dodalem sporo bogatszej soli TMBA i efekty juz widze. Zmniejszylem dawki ballinga... Niestety moje zeo troszke sie rozchwialo bo zawloklem sobie ospe ze szczepkami korali... wiec podlaczylem lampe UV co jak wiadomo nie wplywa dobrze na system bakteryjny :wink: ...... Jeszcze ze dwa trzy tgodnie musze ja palic..... A co do kamienie to mam je w woreczku wiec sa w stalym przeplywie....

Edytowane przez zegeye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cudne,

ps:nie odsprzedał bys kilka polipow tych zoa ze sroda zbiornika,ewentualnie zamiana na szczepke acry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zegeye szkoda iz mieszkasz w warszawie :( ,bo tez z checia bym kilka szczepek spsow kupil od ciebie,ale niestety brak konkretnego polaczenia wiec nici :( ,ktora z ogolnie dostepnych soli jest odpowiednia pod pelny zeovit lub podawane tylko ich dopalcze itp...,w ktorym dokladnie miejscu [na pewno sump] umiesciles zeolit?,twoje akwa ma naprawde duzy potencjal,pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich nowszych fotek.... jakos idzie dalej.  Bez szału ale powoli może się nauczę....  Trochę bałaganu jest na dnie....znów szczepki do oddania....kiedy ja to ogarnę???

 

PICT0109_zps62afb38d.jpg

 

PICT0102_zpse180723b.jpg

 

PICT0106_zpsd5da9fc8.jpg

 

PICT0105_zpsd5ff339d.jpg

 

PICT0103_zpsb7f85731.jpg

 

PICT0114_zpsa760fb39.jpg

 

i bez korekty ekspozycji...

 

PICT0120_zps727f6ea6.jpg

 

PICT0119_zps69376fcd.jpg

 

PICT0115_zps5ad9f2be.jpg

 

PICT0118_zpseb518137.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie 8-)   Ostatnio juz 200 ml .....i ciagle mam niedobor....  Powoli przechodze na sol Red sea pro coral.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×